Co musíte ráno vědět (3. září)

Jak se v pondělí vedlo akciím v Evropě, čím pokračuje argentinská ekonomická krize a jaký hoax na vás vymysleli výrobci nemasa? To vše musíte ráno vědět.

1. Evropské akcie stoupaly díky příznivým PMI, v centru pozornosti byl brexit

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy mírně stoupaly, když investoři příznivě vnímali zprávy o zpomalení poklesu výrobní aktivity v Číně i Evropě. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 si i díky slábnoucí libře připsal 1,04 %, německý DAX stoupl o 0,12 % a francouzský CAC 40 si polepšil o 0,23 %. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 zakončil seanci o 0,3 % výše než při otevření. Nejúspěšnějším sektorem byly finanční služby se ziskem 0,9 %, naopak akcie technologických firem klesly o 0,6 %.

Fed, ECB a spol.: Mají ještě centrální banky sílu podporovat trhy a ekonomiku?
Centrální banky musejí více než kdy dříve předjímat vývoj, a získat tak kontrolu nad očekáváními trhu. Americká centrální banka snížila poprvé po více než 10 letech sazby, aby podpořila slábnoucí ekonomický růst. Japonské centrální bance a její evropské kolegyni hrozí, že spadnou do likviditní pasti, ve které nástroje měnové politiky přestávají fungovat.

2. Pražskou burzu stáhly během líného dne pod nulu banky

Index pražské burzy PX neudržel během pondělního obchodování mírné dopolední zisky a zakončil seanci s podobně malou ztrátou 0,08 % na 1 036,45 bodu. Ze třinácti hlavních emisí čtyři podražily (nejvíce O2 C.R. a CME), čtyři stagnovaly a pět skončilo v červených číslech, a to včetně všech čtyř finančních titulů. V den, kdy se kvůli americkému svátku Labor Day za mořem neobchodovalo, čítal i v Praze zobchodovaný objem pouhých 169 milionů korun.

ČEZ: Cena akcií má být výrazně vyšší, říká analytik
Při pohledu na současný vývoj cen akcií ČEZ jen kroutím hlavou. Oproti začátku roku je kurz o pět procent níže, s dividendou zhruba na nule. Evropský sektor veřejných služeb si jako celek polepšil o více než 14 %, přitom ČEZ má to nejhorší za sebou.
Vyšší cílová cena pro akcie Avastu: Titul je atraktivní díky novým obchodním příležitostem, zní z Komerční banky
Zvyšujeme cílovou cenu akcií Avastu na 466 GBp a upravujeme investiční doporučení na stupni "koupit", píše analytik Jiří Kostka z Komerční banky. Proč věří akciím výrobce antivirového softwaru?

3. Očekávané události

V noci na úterý bude australská centrální banka rozhodovat o nastavení měnové politiky. Dopoledne Spojené království zveřejní index nákupních manažerů ve stavebnictví a Eurostat přidá index cen výrobců. USA na trh odpoledne pošlou finální srpnový PMI za výrobu a dále se investoři zaměří na zprávy o stavebních výdajích a prodejích automobilů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. září a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Argentina kvůli finančním problémům zavádí měnové kontroly

Argentinská vláda zavedla měnovou kontrolu ve snaze stabilizovat trhy v době, kdy čelí prohlubující se finanční krizi a domácí měna peso prudce klesá. Firmy nyní musejí požádat centrální banku o povolení, pokud chtějí koupit zahraniční měny či převádět peníze do zahraničí. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na vládní vyhlášku zveřejněnou v úředním věstníku.

5. Aktivita v průmyslu eurozóny pokračovala v srpnu v poklesu

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny v srpnu sedmý měsíc za sebou klesla. Nadále se snižující poptávka přispívá k poklesu optimismu ohledně dalšího vývoje, ukázal průzkum společnosti IHS Markit. Údaje tak potvrzují názor, že Evropská centrální banka na svém zasedání příští týden přistoupí k uvolnění měnové politiky.

6. Člen vedení ECB: Libra od Facebooku je nebezpečná

Vysoký představitel Evropské centrální banky Yves Mersch v pondělí varoval před problémy s plánovanou kryptoměnou libra od provozovatele sociální sítě Facebook. "Upřímně doufám, že evropští občané nebudou v pokušení vzdát se bezpečnosti a spolehlivosti zavedených platebních řešení a kanálů ve prospěch šokujících, ale nejistých příslibů facebookovské sirény," řekl člen výkonné rady ECB.

7. Asijské továrny v srpnu zasáhla obchodní válka a pokles poptávky

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou měla v srpnu negativní dopad na aktivitu v asijských továrnách. V Jižní Koreji, Japonsku a na Tchaj-wanu, které jsou závislé na vývozu, aktivita ve zpracovatelském průmyslu klesla a v Indii růst aktivity zpomalil. Překvapivý byl vývoj v Číně, kde aktivita v továrnách nečekaně vzrostla, zakázky však zůstaly slabé a důvěra podnikatelů se zhoršila.

8. VW po emisní aféře neztratí přístup k veřejným zakázkám v USA

Německý automobilový koncern Volkswagen navzdory skandálu kolem měření emisí neztratí přístup k zakázkám veřejného sektoru ve Spojených státech. Podle agentury Reuters a listu Handelsblatt to vyplývá z nové dohody, kterou Volkswagen uzavřel s americkým ministerstvem životního prostředí.

9. Turecké hospodářství se zotavuje, meziročně zesláblo jen o 1,5 %

Turecká ekonomika se zotavuje po recesi vyvolané loňskou měnovou krizí. Ve druhém čtvrtletí meziročně zeslábla jen o 1,5 %, tedy méně, než čekali analytici. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se hrubý domácí produkt již podruhé za sebou dokonce zvýšil, vyplynulo z údajů, které v pondělí zveřejnil turecký statistický úřad.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Více než nemožný burger

Beyond Meat a Impossible Foods jsou mladé americké firmy, které se rozhodly zbohatnout na kombinaci dvou rysů současného lidstva - strachu z globálního oteplování a obliby hovězího masa.

Vyrábějí proto kvazijídlo, které má připomínat maso, a aby se lépe prodávalo, tvrdí, že jeho konzumace je "to nejlepší, co můžete pro záchranu planety udělat".

Abychom byli fér, největší podíl výroby potravin na produkci skleníkových plynů je ve Spojených státech, všude jinde vede doprava daleko výrazněji.

I kdyby se však všichni Američané najednou vzdali veškerých živočišných bílkovin (tedy nejen hovězího), omezili by tím celkovou produkci řečených plynů o hrdých 2,6 %.

Co tedy? Doufejme, že se Beyond Meat a Impossible Foods spojí a vzniklý subjekt dostane název Beyond Impossible.

Musíte vědět
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 10:02
Aktuálně z trhů: Srovnání evropských a amerických bank (plus důvod, proč budovat pozice v akciích…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat