Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a v USA, jak dopadlo březnové zasedání ČNB a jaké výročí si ve čtvrtek připomněl maloobchodní řetězec Walmart? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek výrazně posílily a připsaly si mírný týdenní zisk, za březen a první kvartál ale ztratily

Akcie v USA ve čtvrtek uzavřely se solidním ziskem, když náladu podpořily především technologické tituly. Za celé první čtvrtletí ale hlavní indexy s výjimkou Nasdaqu vykázaly nejhorší výkon za více než dva roky. Index Dow se ve čtvrtek zvýšil o 1,07 % na 24 103,11 bodu, S&P 500 si připsal 1,38 % na 2 640,87 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 1,64 % na 7 063,45 bodu. Index volatility VIX klesl o 12,68 % na 19,97 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o více než čtyři bazické body na 2,7389 %. Za celý týden Dow posílil o 2,42 %, S&P 500 zpevnil o 2,03 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 1,01 %. Za celý březen Dow odepsal 3,70 % a za první kvartál 2,49 %, S&P 500 ztratil 2,69 %, respektive 1,22 %, a Nasdaq Composite sice v březnu klesl o 2,88 %, ale za kvartál 2,32 % přidal.

Trhy z obou stran aneb Jak (ne)uvažovat o akciích
Americké akcie mají za sebou korekci, odraz od jejího dna a opětovný pokles. Interpretace pohybů cen na trhu jsou vždy minimálně dvě, každé "A" má své "B".

2. Evropské burzy ve čtvrtek uzavřely v zelených číslech, akcie automobilky Renault zdražily o necelých 6 %

Evropské akciové trhy zakončily čtvrteční obchodování v plusu, když se investoři soustředili na řadu evropských a amerických makrodat a vyhodnocovali několik významných korporátních zpráv. Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,44 % na 370,87 bodu, za celý týden pak získal 1,38 % (březen: -2,73 %, 1Q2018: -4,7 %). Britský FTSE 100 zpevnil o 0,17 % na 7 056,61 bodu (týden: +2,11 %, březen: -2,42 %, 1Q2018: -8,21 %), francouzský CAC 40 si polepšil o 0,72 % na 5 167,3 bodu (týden: +1,39 %, březen: -3,57 %, 1Q2018: -3,43 %) a německý DAX stoupl o 1,31 % na 12 096,73 bodu (týden: +1,77 %, březen: -3,98 %, 1Q2018: -7,56 %). Dařilo se zejména automobilovému sektoru, který nahoru táhla francouzská automobilka Renault, jejíž cenné papíry vyletěly vzhůru o 5,79 % poté, co agentura Bloomberg napsala, že Renault a jeho japonský partner Nissan Motor jednají o úplném sloučení.

Bitcoin je směšný a technologie blockchainu je nebezpečná
Nebude to trvat dlouho a lidé již nebudou potřebovat hotovost, platební karty ani účet v bance. Vystačí si s bitcoinem, tvrdí propagátoři kryptoměn. Pochybovači ale varují, že trh kryptoměn brzy imploduje.

3. Pražská burza ve čtvrtek stoupla, za celý zkrácený týden zpevnila o 1,5 %

Pražská burza ve čtvrtek počtvrté v řadě vzrostla, index PX zpevnil o 0,43 % na 1 123,89 bodu. Nahoru burzu táhly zejména Erste Group Bank (+0,48 %) a Komerční banka (+0,32 %), v mínusu uzavřely pouze CME (-0,35 %), Fortuna (-0,26 %) a Pegas Nonwovens (-0,23 %). Objem obchodů byl s 573 miliony korun průměrný. V uplynulém týdnu, který byl zkrácený o páteční svátek, pražská burza vzrostla o 1,5 %. Nejvíce klesající akcií týdne byla Philip Morris ČR (-2,3 %), nejvíce rostoucí byla Fortuna (+2,4 %).

Havlíček (AMSPŽ ČR): Čeští politici jsou jako hokejisté, chybí jim agresivnější tah na branku
Čeští politici jsou mistry floskulí, ale málokdy se odhodlají zavádět opatření, která by mohla ohrozit jejich příští volební výsledek. Příklad by si v tomto ohledu mohli vzít z někdejší Dzurindovy vlády na Slovensku, uvedl v rámci projektu Alter Eko Karel Havlíček, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, během debaty s Helenou Horskou, hlavní ekonomkou Raiffeisenbank. A našel u toho paralelu s českým hokejem, v posledních letech nepříliš úspěšným.

4. Očekávané události

Na Velký pátek se z hlavních trhů bude obchodovat pouze v Číně, Japonsku a Jižní Koreji. Z makrodat stojí za zmínku japonské stavební objednávky a zahájená výstavba, italská a francouzská inflační statistika a zpráva společnosti Baker Hughes o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 26. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB v březnu ponechala úrokové sazby beze změny, s dalším zpřísňováním měnové politiky nespěchá

Česká národní banka na svém březnovém zasedání podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,75 %, lombardní sazba na 1,5 % a diskontní sazba na 0,05 %.

6. Facebook ukončí spolupráci s podniky shromažďujícími osobní údaje

Americká internetová společnost Facebook se rozhodla ukončit spolupráci s podniky, které se zabývají shromažďováním údajů o spotřebitelích a pomáhají inzerentům při zaměřování reklamy na uživatele sociálních sítí. Firma tak reaguje na skandál kolem svého přístupu k osobním údajům.

7. Volkswagen nabídne zpětný odkup naftových aut v případě jejich zákazu

Německá automobilka Volkswagen nabídne kupcům nových naftových vozů, že odkoupí jejich automobily zpět v případě, že německá města zavedou zákaz jejich provozu. Ve středu to podle agentury Reuters oznámila firma, která se tak snaží bojovat s poklesem poptávky po naftových vozech.

8. Apple čelí kvůli zpomalování iPhonů desítkám žalob

Americká technologická společnost Apple čelí ve Spojených státech desítkám žalob kvůli zpomalování starších telefonů iPhone. Informoval o tom ve čtvrtek list The Wall Street Journal s odvoláním na soudní dokumenty. Podle nich bylo od prosince podáno nejméně 59 žalob, které firmu obviňují, že se zpomalováním starších iPhonů snaží přimět spotřebitele ke koupi nových přístrojů.

9. Čína sníží DPH pro zpracovatelský a další sektory

Čína sníží sazbu daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod pro zpracovatelský, dopravní, stavební, telekomunikační a zemědělský sektor. Od 1. května bude sazba DPH pro zpracovatelský sektor činit 16 % a další sektory 10 %, uvedl ve čtvrtek státní rozhlas s odvoláním na informace ze zasedání vlády.

10. Burza CME se dohodla na převzetí britské NEX za 3,9 miliardy liber

Americká burzovní společnost CME Group se dohodla na koupi britské finanční a technologické společnosti NEX Group za zhruba 3,9 miliardy liber. Spojením vznikne gigant nabízející místo k obchodování s termínovými kontrakty, státními dluhopisy či devizami. CME díky akvizici posílí svoji pozici v Evropě a Asii.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Zakladatel obřího řetězce Walmart se narodil před sto lety

Svého času jeden z nejbohatších lidí světa si na luxus příliš nepotrpěl. Americký podnikatel Sam Walton, zakladatel maloobchodního řetězce Walmart, žil ve skromném domě a jezdil pick-upem bez klimatizace. K jeho málo požitkům patřil letoun z druhé ruky, kterým létal za obchody. Podstatou Waltonova úspěchu byl velký obrat za pomoci nejnižších možných cen zboží. Od jeho narození uplynulo 29. března 100 let.

Podnikatel šel vždy tak trochu proti proudu. Své obchody otevíral na rozdíl od konkurentů v malých městečkách, kde znal mentalitu místních lidí. Usiloval o to, aby se jeho prodejny staly součástí místní komunity. "Když maximálně srazíte ceny, zvýšíte tržby natolik, že prodejem levnějšího zboží vyděláte daleko více, než kdybyste nasadili vyšší ceny," říkal Walton. A jeho strategie se mu vyplácela. Jím založená firma je nyní největším maloobchodním řetězcem světa.

Svůj první obchod s názvem Ben Franklin si Walton otevřel v 26 letech v Newportu v Arkansasu. Jednalo se o franšízu řetězce Butler Brothers, přičemž na rozjezd podnikání použil většinu peněz, které si vydělal v armádě. Část prostředků si půjčil. Již od počátku začal Walton používat svou vlastní a velice jednoduchou koncepci, kterou plně využil v roce 1962, kdy si v Rogersu otevřel první obchodní dům Wal-Mart (pomlčka z názvu řetězce vypadla v roce 2008).

V roce 1969 se rodinný podnik stal akciovou společností a o tři roky později vstoupil na burzu v New Yorku. Malý arkansaský obchůdek se tak za desítky let rozrostl v nadnárodní kolos, který měl k letošnímu lednu 11 718 obchodů v 28 zemích světa. Společnost, která má své ústředí v Bentonville v Arkansasu, zaměstnává 2,3 milionu lidí a je nadále pod většinovou kontrolou rodiny Waltonových. Tržby firmy v roce 2016 dosáhly 481 miliard dolarů.

Pověstnými zůstávají některá Waltonova základní pravidla ve vztahu k zákazníkovi, která museli "společníci" (zaměstnanci) důsledně dodržovat. Jedním z nich je například pravidlo "západu slunce" - co můžeš pro zákazníka udělat dnes, neodkládej na zítřek. Další "pravidlo deseti stop" zase zní: "Slibuji, že kdykoli ke mně přistoupí zákazník blíže než na deset stop, podívám se mu do očí, pozdravím ho a zeptám se ho, zda mu nemohu nějak pomoci."

Walton byl proslulý svou šetřivostí a je pravda, že začínal vždy sám u sebe. Také jeho zaměstnanci byli vedeni ke střídmosti. Na služebních cestách například spali v hotelech po dvou či na přistýlce, zařízení obchodů a kanceláře manažerů byly strohé. Na druhé straně ale Walton nešetřil na technickém vybavení či na věcech, kde podle něj měly výdaje smysl. Moderní výpočetní technika například zajistila, že firemní nákladní auta nejezdila zbytečně prázdná.

Společnost Walmart, která prodává doslova vše (od potravin, oděvů až po elektroniku či hračky), bývá někdy terčem kritiky. Ta se týká například nízkých mezd či špatného zacházení se zaměstnanci. Firma čelila též podezření z diskriminace žen či údajného podplácení úředníků. I tak ale Walmart zůstává jakýmsi symbolem USA. Firma přispívá na charitu, a to ročně zhruba miliardou dolarů. Podílela se i na pomoci při likvidaci škod po ničivém hurikánu Katrina.

Samuel Moore Walton se narodil 29. března 1918 v malém oklahomském městě Kingfisher. Pocházel z farmářské rodiny. Z mládí byl zvyklý pomáhat v rodinném obchodě, chodil do skauta, později vystudoval ekonomii. Walton byl zařazen do armádního důstojnického programu. Za druhé světové války sloužil u armádní rozvědky.

V roce 1943 se oženil s Helen Robsonovou a měli spolu čtyři děti: Samuela Robsona, Johna (zemřel v roce 2005 po pádu letadla, které sám pilotoval), Jima a Alici. Waltonovi potomci a jejich dědicové se pravidelně objevují mezi nejbohatšími lidmi světa.

Podnikatel zemřel 5. dubna 1992 ve věku 74 let na rakovinu. Časopis Time jej v roce 1998 zařadil mezi stovku nejvlivnějších osobností 20. století. Krátce před smrtí Walton obdržel Prezidentskou medaili svobody, což je nejvyšší civilní vyznamenání v USA.

Musíte vědět
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat