Co musíte ráno vědět (30. června)

Jak začaly týden akcie v Evropě a na Wall Street, kolik peněz ČEZ rozdělí mezi akcionáře, jak se německá vláda staví k podpoře ekonomiky ze strany ECB a jak je možné, že v USA dostávají podporu kvůli pandemii i zemřelí? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí zpevnily, investoři čekají odraz ekonomiky díky stimulům

Americké akcie zakončily pondělní seanci v zelených číslech, investoři očekávají, že ekonomika ožije v reakci na stimuly ze strany vlády a Fedu. Index S&P 500 smazal červnové ztráty a blíží se největšímu procentnímu růstu za čtvrtletí od roku 1998. Index Dow se zvýšil o 2,32 % na 25 595,80 bodu, širší S&P 500 posílil o 1,47 % na 3 053,24 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 1,20 % na 9 874,15 bodu. Index volatility VIX spadl o 8,49 % na 31,78 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden a půl bazického bodu na 0,625 %.

Nic nevyčpí tak snadno jako úspěch na akciovém trhu
V 70. letech investoři plnili svá portfolia komoditami, poté však přišlo zklamání. V 80. letech sázeli pro změnu na japonské akcie, ale i tentokrát prohráli. Na konci 90. let je "vypláchly" akcie technologických podniků, v prvním desetiletí 21. století se o totéž postaraly nemovitosti. Úspěch je zkrátka i na akciovém trhu pomíjivý.
Kdy prodávat akcie?
Když ceny akcií koncem února a v březnu padaly rekordním tempem, investoři uvažovali, zda není dobré se přidat k prodejní vlně. Propady nebraly konce, a tak držení akcií znamenalo téměř denně nové ztráty. Když pak akcie na konci března a v dubnu bleskově posilovaly, působilo to až příliš rychle, a tak opět přicházely myšlenky na prodej při (alespoň o něco) menších ztrátách. Kdy je tedy vlastně správné prodávat akcie?

2. Evropské akcie zahájily týden v plusu, pokles cen ropy stáhl pod nulu energetický sektor

Akcie na západoevropských trzích po špatném začátku nakonec v pondělí skončily v plusu. Pomohly jim informace o prodeji léku remdesivir od firmy Gilead Sciences. Ztrátu zaznamenaly tituly v energetickém sektoru kvůli poklesu cen ropy. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,44 % na 359,89 bodu, britský benchmark FTSE 100 vzrostl o 1,08 % na 6 225,77 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,73 % na 4 945,46 bodu a německý DAX skončil se ziskem 1,18 % na 12 232,12 bodu.

Akciové varování z bankovního sektoru: Brát vážně, nebo hodit za hlavu?
Když se ekonomice alespoň jakžtakž daří, akciový trh to zpravidla kvituje a ceny rostou. Jedním z poměrně spolehlivých indikátorů kondice ekonomiky je přitom zdraví bankovního sektoru. Když mají naopak banky problémy, nebývá to dobré pro ekonomiku ani pro trh s akciemi.
KONTEXT: Vítězné portfolio na druhé pololetí aneb Co teď experti radí nakupovat
Hlavní americké akciové indexy po útoku na historická maxima kvůli obavám z nového nárůstu počtu nakažených nemocí COVID-19 v posledních dnech opět ztrácely. Společně s nimi se pod tlak dostala i další rizikovější aktiva. I proto se poslední KONTEXT před letní pauzou zaměřuje na to, čím doplnit portfolio na druhé pololetí.

3. Pražská burza v pondělí posílila, dařilo se Erste, Komerční bance či ČEZ

Pražská burza v úvodu týdne posílila, index PX v pondělí stoupl o 0,41 % na 924,68 bodu. Nahoru ho táhly především Erste Group Bank, jejíž akcie si polepšily o více než dvě procenta, Komerční banka a ČEZ. Naopak se nedařilo akciím technologické společnosti Avast, pojišťovny VIG či mediální CME. 

Fio banka snížila cílovou cenu akcií ČEZ, titul ale stále doporučuje kupovat
Analytik Jan Raška z Fio banky snížil cílovou cenu akcií energetické skupiny ČEZ. Titul má však podle něj stále růstový potenciál, akcie nadále doporučuje kupovat a v 12měsíčním horizontu očekává cenu 590 Kč.
Investorský magazín: Výhled pro českou korunu a pohledávka jako alternativa do portfolia
Zajímavá vás, jak se bude v létě vyvíjet kurz české koruny? Aktuální Investorský magazín neodpovídá pouze na tuto otázku, přibližuje také alternativní možnost zhodnocení peněz v pohledávkách nebo pohled na to, ve které evropské zemi se nebojí emitovat stoleté dluhopisy. Nechybí ani stručný přehled očekávaných ekonomických událostí pro přelom června a července.

4. Očekávané události

V úterý zaujmou japonská a korejská průmyslová výroba a čínské indexy nákupních manažerů. V Evropě budou podstatné britský a španělský HDP a také francouzská a celoevropská inflace a ve Spojených státech investoři budou hodnotit index cen domů a spotřebitelskou důvěru. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČEZ z loňského zisku vyplatí dividendu 34 korun na akcii, stát získá 12,8 miliardy Kč

Energetická skupina ČEZ vyplatí akcionářům dividendu 34 korun na akcii před zdaněním. V pondělí o tom rozhodla valná hromada firmy. Mezi akcionáře bude rozděleno 18,3 miliardy korun z loňského zisku, stát jako majoritní akcionář získá 12,8 miliardy korun. Návrh podalo představenstvo ČEZ. Rozhodným dnem pro uplatnění práva na dividendu je 2. červenec.

Šnobr k valné hromadě ČEZ: Odpovědí jsme se nedočkali, vláda a vedení firmy jsou v synergii
Pondělní valná hromada je ukázkou synergie mezi vedením energetické společnosti ČEZ a vládou. V rozhovoru s ČTK to řekl zástupce části minoritních akcionářů firmy a kritik současného představenstva ČEZ Michal Šnobr. Tvrdí, že menšinoví vlastníci se vesměs nedočkali odpovědí na dotazy, které vedení společnosti pokládali. Se schválenou dividendou 34 korun na akcii před zdaněním je spokojený. ČEZ reagoval, že snahou firmy je akcionáře maximálně informovat.

6. Německá vláda podpořila stimulační program ECB

Německá vláda podpořila stimulační program Evropské centrální banky (ECB), německá centrální banka se na něm podle ministra financí Olafa Scholze může nadále podílet. Informovala o tom v pondělí agentura AFP. Berlín se tak snaží vyřešit námitku německého ústavního soudu, který dal minulý měsíc ECB tři měsíce na to, aby vysvětlila přiměřenost svého programu nákupu dluhopisů, jinak se jej Deutsche Bundesbank nebude moci dále účastnit.

7. Soud jmenoval insolvenčního správce firmy Wirecard

Mnichovský soud jmenoval insolvenčního správce německé finanční společnosti Wirecard, která se v důsledku účetního skandálu dostala do existenčních potíží. Firma vyhlásila insolvenci minulý týden, krátce poté, co se ukázalo, že jí chybí zhruba 1,9 miliardy eur, které vykazovala v účetnictví.

8. Známky oživení ekonomické nálady v eurozóně i EU posilují

Známky hospodářského oživení v eurozóně i v celé Evropské unii posilují. Ukazatele důvěry za červen vykázaly dosud nejprudší nárůst, očekáváním ale nedostály. Vyplývá to ze zprávy, kterou v pondělí zveřejnila Evropská komise.

9. Federální úřad pro letectví a Boeing začali testovat 737 MAX

Piloti a zkušební posádka amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) v pondělí zahájili první z testovacích letů Boeingu 737 MAX. Potvrdil to úřad FAA. Americký výrobce letecké techniky Boeing usiluje o novou certifikaci stroje. Letadla 737 MAX, až do loňska nejprodávanější model Boeingu, byla loni na jaře kvůli dvěma tragickým nehodách vyřazena z provozu. Testování má trvat tři dny.

10. Těžař plynu z břidlic Chesapeake požádal o bankrotovou ochranu

Společnost Chesapeake Energy, průkopník těžby ropy a plynu z břidlic, požádala o soudní ochranu před věřiteli. Firma se tak stala největším těžařem ropy a plynu, který za posledních několik let vyhlásil bankrot. Problémy firmě způsobil vysoký dluh a dopady pandemie nemoci covid-19 na energetický trh.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

1,4 miliardy dolarů zemřelým

Dělení peněz v rámci finanční pomoci kvůli pandemii covidu-19 probíhá v různých zemích odlišně. Někde, jako například u nás, to kvůli byrokracii většinou vázne, jinde, jako třeba v USA, zase pomoc dostane prakticky každý, kdo o ni požádá, ale nedostatečná kontrola nahrává podvodníkům.

Ministerstvo financí v USA v rámci pomocných programů už vyplatilo 160 milionů přímých plateb v hodnotě 269 miliard dolarů, z této sumy ovšem více než 1,4 miliardy dolarů zaslalo zemřelým. Jelikož se nekontrolovaly záznamy o úmrtích, dostali peníze i ti, kteří je už nebudou potřebovat.

Kontrolní mechanismy zkrátka selhaly, protože důležitější byla rychlost schvalování ve velkých počtech. Inspektoři, kteří platby kontrolují, pak nevylučují ani pokusy o podvod.

Musíte vědět
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat