Co musíte ráno vědět (30. listopadu)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak se budou v Česku uvolňovat protiepidemická opatření a co si z rozhovoru s Danou Drábovou odnesl známý minoritní akcionář ČEZ? Nejen to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

1. Americké akcie během zkrácené páteční seance zpevnily, index Nasdaq Composite dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq Composite se vyšplhal na nové rekordní maximum. Akciovému trhu pomáhala naděje na ekonomické oživení v příštím roce díky zprávám o vakcíně na covid-19, které převážily nad údaji o rostoucím počtu nakažených. Index Dow stoupl o 0,13 % a uzavřel na 29 910,37 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,24 % na nové zavírací maximum 3 638,35 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,92 % na nové zavírací maximum 12 205,85 bodu, když během dne posunul absolutní rekord na 12 236,23 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,93 % na 20,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři a půl bazického bodu na 0,842 %. Za celý týden přidal Dow 2,21 %, S&P 500 vzrostl o 2,27 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 2,96 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci vyhnali americké akcie na nové rekordy
Den díkůvzdání a období po něm patří mezi sezónní orientační body na americkém akciovém trhu, na něž se vážou historicky více či méně platné pravidelnosti ve vývoji. V týdnu zkráceném právě o tento volný den americký akciový index S&P 500 posílil o 2,27 %.
Akciová euforie a komu v ní (ne)naslouchat
Americké akciové indexy v listopadu opět posunuly svá historická maxima a nálada na trhu dosáhla až euforické úrovně. Vzhledem k situaci v ekonomice je to pro leckoho jen těžko pochopitelné, jakkoli se ví, že investoři do cen zpravidla promítají svá očekávání, nikoli dojmy z (letos převážně trpké) současnosti.

2. Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné slevová akce Black Friday, která podle dílčích údajů potvrzovala, že spotřebitelé navzdory koronavirové krizi dále utrácejí. Aktivita na trzích byla celkově slabší, v USA byla totiž po čtvrtečním Dni díkůvzdání, kdy se neobchodovalo, seance zkrácená. Britský benchmark FTSE 100 v pátek stoupl o 0,07 % na 6 367,58 bodu, německý DAX přidal 0,37 % na 13 335,68 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,56 % na 5 598,18 bodu. Panevropský index STOXX Europe 600 na závěr týdne přidal 0,41 % na 393,23 bodu. Za celý týden STOXX Europe 600 přidal 0,93 %, FTSE 100 se zvýšil o 0,25 %, DAX zpevnil o 1,51 % a CAC 40 si připsal 1,86 %.

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik
Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem, které budou nejrychleji ožívat z koronavirové krize a u kterých budou silnější vyhlídky udržitelného růstu, říká Bob Parker, člen investiční komise ve společnosti Quilvest Wealth Management. A právě tato kritéria podle něj budou splňovat akcie na evropských burzách.
Toto je na dluhopisovém trhu stále vzácnější zboží
Z globálního hlediska se kladný (reálný) výnos do splatnosti stává stále vzácnějším zbožím. Přibližně pětina všech dluhopisů nabízí záporný nominální výnos do doby splatnosti. To znamená, že pokud investoři drží tyto bondy až do splatnosti, s jistotou zaznamenají ztrátu hodnoty investovaných peněz.

3. Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,8 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci covid-19 v Česku. Index PX stoupl na závěr týdne o 0,33 % na 968,32 bodu. K růstu mu pomohly hlavně posilující akcie Komerční banky a bankovní skupiny Erste. Za celý týden akcie na pražské burze podle indexu PX posílily o 2,8 %.

Peníze by měly vydělávat aneb Jaké možnosti má (nejen) začínající investor
Vedle příjmů z práce by si lidé měli budovat i příjmy z kapitálu. Neměli by proto utrácet vše, co vydělávají, o své úspory by se měli pravidelně starat. Možností mají celou řadu.
TOP 10 článků týdne
Deset nejlepších článků a videí na Investičním webu za uplynulý týden.

4. Očekávané události

V pondělí dojde k převážení indexů MSCI. V rámci něj se chystá zařazení akcií Philip Morris ČR do indexu MSCI Global Small Cap, které může vyvolat zvýšený zájem investorů, kteří ve svých portfoliích sledují celé indexy. Začne dvoudenní jednání zemí OPEC+. Makroekonomický kalendář otevřou čínské indexy nákupních manažerů a data z průmyslu a maloobchodu Japonska a Koreje. V Evropě si řekne o pozornost inflace v Německu, Itálii nebo Španělsku a také turecký HDP. V Americe budou sledované indexy aktivity v Chicagu a Dallasu a také rozjednané prodeje domů. Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné Zoom nebo Aeroflot. Dopoledne se můžete těšit na náš pravidelný expertní výhled. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ve čtvrtek se v ČR uvolní některá protiepidemická opatření

Vláda v neděli jednomyslně rozhodla o uvolnění protiepidemických opatření, země se ve čtvrtek přesune ze čtvrtého do třetího stupně rizika. S omezeními se budou moci otevřít obchody, služby i restaurace, řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Bude zrušeno omezení vycházení, znovu se bude moci prodávat i v neděli. Uvedl, že se naplnila podmínka sedmi dní země v jednom pásmu rizika. Odklad o čtyři dny podle Blatného budou moci podnikatelé využít k přípravě na otevření.

6. Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála 22 % na 9 miliard USD

Podle údajů Adobe Analytics vzrostly letos během Black Friday v USA nákupy přes internet meziročně o 21,6 % na 9 miliard dolarů. To z letošního 27. listopadu udělalo druhý největší den pro e-commerce v historii USA po loňském Cyber Monday. Prodeje v kamenných obchodech ovšem letos na Černý pátek spadly meziročně o 52,1 %, uvádějí předběžná data společnosti Sensormatic Solutions.

7. Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa ve třetím čtvrtletí meziročně klesl o 7,5 % po rekordním propadu o 23,9 % v předchozím kvartálu. Hospodářství ale po uvolnění protipandemických opatření vykazuje známky oživení.

8. Francouzská ekonomika ve třetím čtvrtletí rekordně vzrostla

Francouzská ekonomika ve třetím čtvrtletí rekordně vzrostla, proti předchozím třem měsícům vykázala vzestup o 18,7 %. Uvádí to páteční konečná zpráva francouzského statistického úřadu (INSEE). V předchozím čtvrtletí se hrubý domácí produkt v reakci na dopady šíření nového koronaviru a zavedení plošné karantény naopak o 13,8 % snížil.

9. Německo v návrhu rozpočtu potvrdilo, že si chce příští rok půjčit téměř 180 miliard eur

Německá vláda si chce kvůli koronavirové krizi v příštím roce půjčit 179,82 miliardy eur, tedy téměř dvojnásobek původně plánovaných 96,2 miliardy eur. Návrh rozpočtu je výsledkem sedmnáctihodinového jednání parlamentního rozpočtového výboru, informovala v pátek agentura DPA.

10. Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek list Financial Times s odvoláním na tři zdroje zapojené do projektu. Facebook ohlásil plán vytvoření nové digitální měny loni v červnu, od té doby svůj projekt výrazně upravil, aby pro něj zajistil souhlas regulačních orgánů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Drábová: Když Dukovany nepostavíme, svět se nezboří

Podle šéfky českého jaderného dohledu Dany Drábové by investor neměl z tendru na stavbu nového dukovanského reaktoru předem vylučovat žádného zájemce, tedy ani Rusko a Čínu. To ale neznamená, že se předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost v rozhovoru pro Seznam Zprávy nevyjádřila k jednotlivým uchazečům. A podle minoritního akcionáře ČEZ by se měl rozhovor s Drábovou tesat do kamene.

Musíte vědět
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 10:02
Aktuálně z trhů: Srovnání evropských a amerických bank (plus důvod, proč budovat pozice v akciích…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat