Co musíte ráno vědět (30. prosince)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, jak hledí do budoucna automobilka Volkswagen a za co si Češi taky příští rok připlatí? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek znovu navýšily historická maxima, za celý týden přidaly hlavní indexy do procenta

Hlavní akciové indexy v USA v pátek uzavřely téměř beze změny. Technologický index Nasdaq Composite ukončil období růstu, které trvalo 11 dní a ve kterém se mu podařilo poprvé překonat hranici 9 000 bodů. Všechny tři hlavní indexy ale i tak stouply na nová maxima, za celý vánoční týden pak posílily do procenta. Index Dow v pátek stoupl o 0,08 % na nové zavírací maximum 28 645,26 bodu, širší index S&P 500 si připsal 0,11 bodu na nové zavírací maximum 3 240,02 bodu a index technologického Nasdaq Composite se snížil o 0,17 % na 9 006,62 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,17 % na 13,43 bodu a výnos 10letých vládních bondů USA klesl o dva bazické body na 1,88 %. Všechny tři hlavní indexy navýšily také svá historická maxima, Dow na 28 701,66 bodu, S&P 500 na 3 247,93 bodu a Nasdaq Composite na 9 052 bodů.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Další růst cen amerických akcií
Ve zkráceném obchodním týdnu americké akciové indexy opět posouvaly historická maxima, S&P 500 uzavřel silnější o 0,58 %.
IPO: Přijde v prvním pololetí 2020 oživení na trhu?
V roce 2019 klesl nejen počet primárních veřejných emisí, ale i jejich celkové výnosy. Jasnou letošní jedničkou je se 263 primárními úpisy o celkovém objemu 62,8 miliardy amerických dolarů odvětví technologií. Především v prvním pololetí 2020 se přitom očekává intenzivnější aktivita.

2. Evropské akcie v pátek zdražily, index STOXX Europe 600 vylepšil historické maximum

Evropské akcie se v pátek vyšplhaly na další rekord a jsou na cestě k nejprudšímu celoročnímu růstu od globální finanční krize před deseti lety. Náladu na trzích určoval zejména obchodní vztah mezi Spojenými státy a Čínou. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 stoupl o 0,21 % na 419,89 bodu, a uzavřel tak na novém rekordu. Za celý týden si připsal 0,3 % a od začátku roku vykazuje nárůst o více než 24 %. Britský FTSE 100 se zvýšil o 0,17 % na 7 644,90 bodu (týden: +1,38 %), francouzský CAC 40 posílil o 0,13 % na 6 037,39 bodu (týden: +1,31 %) a německý DAX získal 0,27 % na 13 337,11 bodu (týden: +0,37 %).

Globalizace brzdí. Pro Česko to není dobrá zpráva, varuje ekonom
Globalizace brzdí, obchodní války jsou toho důkazem. Je to ale pochopitelné, co je dobré pro spotřebitele, není vždy dobré pro zaměstnavatele. V dodavatelských řetězcích jsou velice nevyrovnané články, a to nejen nákladově. Úplný obrat trendu směrem k regionalizaci byznysu a výroby ale nečekám, uvedl v rámci projektu Alter Eko hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka v rozhovoru s proděkanem Vysoké školy ekonomické v Praze Pavlem Hnátem.
Akciový tip: Sázka na Harryho Pottera, která se může vyplatit
Přemýšlíte, čím byste před koncem roku ozdobili své investiční portfolio? Hledáte na akciovém trhu něco netradičního? Zbystřete. Investovat můžete třeba do Školy čar a kouzel v Bradavicích, jak minulý měsíc na Sohn London Conference poradila Lucy Macdonaldová z Allianz Global Investors.

3. Pražská burza po svátcích vylepšila své letošní maximum, nahoru ji táhly akcie Komerční banky

Pražská burza po svátcích vylepšila své letošní maximum. Index PX v pátek stoupl o 0,41 % na 1 119,33 bodu. Růst táhly akcie Komerční banky, které zdražily o víc než procento. Zobchodovaný objem čítal pouhých 158 milionů Kč. Za celý obchodní týden, který se ale omezil jen na pondělí a pátek, se index PX zvýšil zhruba o procento.

Trh práce v Česku: Koho (ne)budou bolet tektonické změny v ekonomice?
V době historicky nízké nezaměstnanosti to může znít jako zbytečné téma, nicméně ekonomika zpomaluje. Kdy jindy než v době hojnosti se chystat na horší časy? A koho budou změny na trhu práce bolet nejvíce, a naopak nejméně? Na to se v úvodu rozhovoru na platformě Alter Eko zeptal Roman Chlupatý, zakladatel Alter Eko a partner Save & Capital, ředitele Hays v České republice Ladislava Kučery.
Daňové a právní novinky roku 2020
Hned v lednu začíná platit několik novinek v daňové oblasti. Další změny, například v pracovním a korporátním právu, se očekávají v průběhu roku 2020. Jaké jsou nejvýraznější změny, ke kterým by v těchto oblastech mělo v roce 2020 dojít?

4. Očekávané události

Pondělní dopoledne bude patřit německým maloobchodním tržbám a odpoledne se v USA investoři zaměří na výsledek obchodní bilance se zbožím, velkoobchodní zásoby, index nákupních manažerů chicagského Fedu, rozjednané prodeje domů a index průmyslové aktivity dallaského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnech od 23. a 30. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnech od 23. a 30. prosince a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Volkswagen zvýšil odhad výroby elektrických aut

Německa automobilka Volkswagen urychluje přesun k výrobě elektrických aut. V prohlášení uvedla, že plánuje dosáhnout výroby jednoho milionu elektromobilů ročně už v roce 2023, tedy o dva roky dříve, než doposud plánovala. Volkswagen urychluje výrobu elektrických aut v době, kdy roste tlak na výrobce aut v Evropě, aby v rámci boje s globálním oteplováním snížili emise svých aut.

6. Gazprom zaplatil Ukrajině 2,9 miliardy USD, Kyjev upustí od žalob

Gazprom zaplatil Ukrajině 2,9 miliardy dolarů, oznámila v pátek ruská plynárenská společnost. Vyřešil se tak vleklý spor o tranzit plynu, kterým se zabývala arbitráž ve Stockholmu. Gazprom minulý pátek se zástupci Ukrajiny podepsal protokol o pětiletém pokračování tranzitu ruského plynu přes ukrajinské území dál do Evropy. Jednou z podmínek bylo uhrazení zmíněné sumy ruskou stranou a to, že Ukrajina na oplátku stáhne veškeré další žaloby, o nichž soudy zatím nerozhodly.

7. Schillerová: Státní rozpočet letos skončí se schodkem kolem 30 miliard Kč

Státní rozpočet ČR letos skončí se schodkem kolem 30 miliard korun, odhadla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v České televizi. Schválený státní rozpočet na letošní rok počítá se schodkem 40 miliard korun. Opozice výsledek kritizuje, i když zřejmě bude lepší než plán. Podle jejích zástupců není v době ekonomického růstu k rozpočtovému schodku důvod.

8. Důvěra v ekonomiku ČR po tříměsíčním poklesu v prosinci stoupla

Důvěra v českou ekonomiku po tříměsíčním poklesu v prosinci stoupla z listopadových 93,3 bodu na 93,8 bodu. Za růstem stálo hlavně zvýšení důvěry v ekonomiku u spotřebitelů, ale mírně stoupla i důvěra podnikatelů. Proti loňskému prosinci však byla důvěra v ekonomiku nižší.

9. Reuters: Tesla v pondělí začne dodávat auta z továrny v Šanghaji

Americká společnost Tesla v pondělí začne dodávat elektromobily Model 3 vyrobené v nové továrně v Šanghaji. Agentuře Reuters to v pátek řekl jeden ze zástupců podniku. Tesla zahájila výstavbu šanghajské továrny v lednu, výrobu pak spustila v říjnu. Závod má vyrábět 250 000 vozů ročně a je první, který má firma mimo Spojené státy.

10. Trump si podle šéfa německé SPD chce ekonomicky podmanit Evropu

Předseda německé sociální demokracie (SPD) Norbert Walter-Borjans v rozhovoru s německým listem Passauer Neue Presse kritizoval sankce Spojených států vůči plynovodu Nord Stream 2. Zároveň obvinil amerického prezidenta Donalda Trumpa ze snahy ekonomicky si podmanit Evropu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Čechům příští rok zdraží i tabák a alkohol

Jednou z nejvýznamnějších novinek v daních v ČR bude příští rok zvýšení spotřební daně u alkoholu a tabáku, což zřejmě povede k jejich zdražení.

Spotřební daň od roku 2020 v případě půllitrové láhve 40% alkoholu stoupne z nynějších 57 Kč na 64,50 Kč. Unie výrobců lihovin už dříve uvedla, že v takovém případě zdraží láhev o 9,10 Kč. Piva ani vína se zvýšení sazeb netýká.

Spotřební daně z cigaret a tabáku, včetně zahřívaného, stoupnou v příštím roce zhruba o 10 %. Podle ministerstva financí bude růst u minimální sazby 5,40 Kč na krabičku cigaret, tabákové firmy ale předpokládají zvýšení daňové zátěže na krabičku o 12 až 13 korun. Vláda návrh na zvýšení spotřební daně obhajuje omezením dopadů účinků návykových látek na zdraví obyvatel.

Musíte vědět
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat