Co musíte ráno vědět (30. října)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se Británii (ne)daří připravit na brexit a proč je dobré chytat pokémony? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie po rozkolísané obchodní seanci zahájily týden další ztrátou

Akcie ve Spojených státech během pondělního obchodování prudce kolísaly, aby nakonec oslabily. Způsobil to pád velkých technologických a internetových firem typu Amazonu. Ke konci obchodování přispěla k nervozitě na trhu i zpráva agentury Bloomberg, že se Spojené státy chystají uvalit cla na veškerý zbývající dovoz z Číny, pokud listopadové rozhovory prezidentů obou zemí nezmírní napětí. Na devizovém trhu se dařilo dolaru. Index Dow odepsal 0,99 % na 24 442,92 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,66 % na 2 641,25 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 1,63 % na 7 050,29 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,24 % na 24,70 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA přidal jeden bazický bod na 3,08 %. Kryptoměny jako bitcoin nebo ethereum odepsaly okolo 3 %. 

Rudý říjen na trzích jako příležitost k levným předvánočním nákupům?
Říjen bývá pro akcie náročným měsícem a i letos se trhy vyvíjejí v souladu s burzovním almanachem. Globálně trhu dominovaly plošné výprodeje akcií, které ale mohou nabídnout zajímavé příležitosti k levným nákupům.
Obrat na akciových trzích, který byste neměli přehlédnout
Jedním ze signálů, že současné propady na akciových trzích mohou být vážnější, než se na první pohled může zdát, jsou výrazné ztráty akcií v cyklických sektorech. Trochu přehlížený faktor, který ale může mít o to větší vliv.
Investorský magazín: Akciové výprodeje jako začátek konce býka, nebo nákupní příležitost?
Pro úspěch v investování je potřeba sledovat, zda investoři zrovna mají, nebo naopak nemají chuť riskovat. V říjnu se po dlouhé odmlce začali zbavovat akcií. Jak dlouho může fáze RISK OFF na trzích trvat? Nejen o tom je aktuální Investorský magazín. Také se zaměřuje na české automobilky nebo probíhající změny ve světě financí. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

2. Evropské burzy v úvodu týdne stouply, akcie banky HSBC posílily o necelých 5 %

Evropské akciové trhy uzavřely pondělní seanci v pozitivním pásmu, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a také na oznámení německé kancléřky Angely Merkelové, že již v prosinci nebude obhajovat post šéfky německé CDU. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,97 % na 355,77 bodu, britský FTSE 100 posílil o 1,37 % na 7 034,89 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 0,44 % na 4 989,35 bodu a německý DAX se zvýšil o 1,2 % na 11 335,48 bodu. Pomyslným vítězem dne se stala bankovní skupina HSBC Holdings, jež oznámila, že jí ve třetím čtvrtletí stoupl zisk před zdaněním o 28 % na 5,9 miliardy USD. Akcie společnosti zareagovaly na zveřejnění hospodářských čísel růstem o 5,25 %.

Končí éra korporací?
Nástup takzvané gig economy oslabí pozici korporací, které přijdou o loajalitu zaměstnanců. Ti budou pracovat zároveň pro několik firem, a budou se tak primárně soustředit na vlastní zájmy, nikoli na zájmy zaměstnavatele, řekla v rámci projektu Alter Eko viceprezidentka společnosti SAP Andrea Hepnerová.

3. Pražská burza v pondělí stoupla o více než 2 %, akcie CME zdražily o 4 %

Pražská burza začala týden pozitivně, index PX vzrostl o 2,29 % na 1 055,25 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie ČEZ, Monety Money Bank a Komerční banky, v negativním pásmu obchodování zakončily pouze cenné papíry Philip Morris ČR. Objem obchodů byl s necelými 435 miliony korun podprůměrný. Akcie ČEZ byly nejobchodovanější a zdražily o 3,05 %. Nejvyšší zisk zaznamenala CME, jejíž cenné papíry vyletěly vzhůru o 4,02 %.

Investiční fórum: Jak investovat v roce 2019?
Chcete se dozvědět, jak se budou vyvíjet kapitálové, měnové, realitní a komoditní trhy v roce 2019? A co čeká svět alternativních investic? Jedinečnou možnost máte ve čtvrtek 3. ledna 2019 na Investičním fóru.

4. Očekávané události

V noci na úterý Japonsko zveřejní míru nezaměstnanosti a Austrálie odtajní data o počtu stavebních povolení. V Evropě dopoledne vyjdou údaje o růstu ekonomik ve Francii, Itálii a eurozóně. Inflačními statistikami se pochlubí Španělsko a Německo. Druhá jmenovaná země na trh pošle také statistiku z trhu práce. Pro eurozónu vyjdou rovněž index spotřebitelské důvěry a indikátor příznivosti podnikatelského klimatu. Za řečnický pultík se v úterý postaví šéf kanadské centrální banky Stephen Poloz. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti Allergan, General Electric, Mastercard, Aetna, Pfizer, Coca-Cola, Under Armour, Facebook, eBay, Fiat Chrysler Automobiles, BNP Paribas, Deutsche Lufthansa, Volkswagen či BP. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. FT: Británie zatím sjednala jen 14 z 236 mezinárodních smluv

Británii se zatím podařilo sjednat jen 14 z 236 mezinárodních smluv, které Evropská unie podepsala se státy na celém světě. Vyplývá to z údajů, které pět měsíců před obchodem země z unie obdrželi představitelé vlády. Informoval o nich list Financial Times.

6. ČR může podle Novákové odložit jaderné projekty

Česká vláda může odložit rozhodnutí, zda bude nutit společnost ČEZ do nevýnosné výstavby nových reaktorů v hodnotě několika miliard dolarů. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to řekla ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková. Možností je podle ní prodloužení životnosti jaderné elektrárny Dukovany.

7. Investor NXMH kupuje kryptoměnovou burzu Bitstamp

Internetovou burzu Bitstamp, jednu z nejvýznamnějších platforem pro obchodování s virtuálními měnami, převzala investiční společnost se sídlem v Belgii NXMH. Oznámil to v pondělí šéf burzy Nejc Kodrič, hodnotu obchodu, který byl uzavřen 25. října, však sdělit odmítl.

8. Z ruské Sberbank unikla data tisíců zaměstnanců

Z ruské státem kontrolované banky Sberbank unikla jména a elektronické adresy zhruba 421 000 zaměstnanců. Únik dat má pravděpodobně na svědomí někdo ze současných nebo minulých pracovníků. Banka, která působí i na českém trhu, tvrdí, že informace zveřejněné na internetu nepředstavují žádné ohrožení pro její automatizované systémy ani pro klienty. Informoval o tom list Kommersant.

9. Bloomberg: Čína by mohla podpořit automobilový trh snížením daně

Čínská vláda zvažuje, že v rámci podpory automobilového trhu sníží daň z nákupu aut na polovinu, respektive na pět z nynějších deseti procent. Agentuře Bloomberg to řekly zdroje obeznámené se situací. Čínský automobilový sektor se nyní potýká s negativními dopady obchodního konfliktu mezi Pekingem a Washingtonem.

10. KLDR má zájem o ekonomický rozvoj ve stylu Švýcarska či Singapuru

Severní Korea zkoumá rozsáhlý plán, podle kterého by se stala regionálním přepravním centrem. Plán je částečně inspirován úspěchem Singapuru nebo Švýcarska. Země má rovněž zájem o připojení k velkým světovým finančním institucím, jako je Mezinárodní měnový fond, pokud se členské státy vzdají svých "nepřátelských" politik vůči KLDR. Agentuře AP to řekl ekonom severokorejské vlády a pracovník Hospodářského institutu severokorejské Akademie sociálních věd Ri Ki-song.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Chcete se bavit hraním her a zároveň dělat něco pro své zdraví? Zkuste chytat pokémony!

Mobilní hra Pokémon Go v nedávné době překonala hranici 800 milionů stažení, což z ní dělá jednu z nejúspěšnějších mobilních aplikací, které kdy byly vytvořeny. Pokémonové šílenství zachvátilo mobilní telefony již v roce 2016, v současnosti má však hra stále zhruba 5 milionů aktivních hráčů, jejichž životy navíc podle průzkumu amerického serveru Quartz výrazně proměnila.

Hra je totiž založena na principu rozšířené reality, reálný obraz světa tedy doplňuje o virtuální postavičky, které uživatel za pomoci GPS a kamery telefonu chytá. Pokémoni se přitom nacházejí na různých místech, a uživatel proto za nimi musí cestovat.

Průzkum, kterého se zúčastnilo zhruba 400 respondentů, ukázal, že hra donutila její hráče k vyšší fyzické aktivitě. Lovci animovaných postaviček díky hře stráví více času venku a část z nich při cestě do práce kvůli hraní upřednostňuje chůzi pěšky před dopravními prostředky. Tato rozhodnutí jsou navíc činěna spíše s vyhlídkou na prodloužení cesty namísto jejího zkrácení.

Z průzkumu rovněž vyplynulo, že hraní Pokémon Go může utužovat vztahy mezi rodiči a jejich ratolestmi. Nezanedbatelný počet respondentů totiž uvedl, že aplikaci nainstalovali na žádost vlastních dětí, které ještě nevlastní smartphone. Populární hra tak funguje jako nové médium, které rodičům a dětem nabízí možnost hrát si a poznávat okolí společně.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
10. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat