Co musíte ráno vědět (30. srpna)

Jak se ve čtvrtek vedlo burzám v Evropě a ve Spojených státech, jakým tempem rostla ve druhém čtvrtletí ekonomika USA a co ředitelé firem považují za největší hrozby? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek zdražily po komentáři Číny k obchodní válce

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek posílily. Náladu na trhu zlepšilo vyjádření Číny, které přineslo naději na obnovení obchodních jednání se Spojenými státy a zmírnilo obavy z recese. Index Dow stoupl o 1,25 % na 26 362,25 bodu, benchmark S&P 500 vzrostl o 1,27 % na 2 924,58 bodu a index Nasdaq Composite zpevnil o 1,48 % na 7 973,39 bodu. Index volatility VIX spadl o 7,6 % na 17,88 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 1,5 %. V plusu obchodování zakončily všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví necyklického spotřebního zboží, které uzavřelo na červené nule. Nejvyšší zisk zaznamenaly sektory průmyslu (+1,85 %) a technologií (+1,79 %).

Merck a Pfizer: Jako vejce vejci? Ale kdepak!
Pfizer a Merck jsou dvě čistě farmaceutické firmy, jejichž akcie jsou součástí indexu Dow. Kurzy těchto titulů se většinou vyvíjejí podobně, tati korelace však nemusí vždy fungovat. A z toho pramení zajímavé investiční příležitosti.
Vliv úrokových sazeb a inflace na ocenění akcií
Již nějakou dobu medvědi tvrdí, že vysoké valuace amerických akcií musejí zákonitě vyústit v propad trhu. Jenže jim tak trochu uniká kontext.
Investorský magazín: (Inverzní) výnosová křivka od A do Z
Inverzní neboli převrácená výnosová křivka. Graf, který v současnosti znervózňuje i jinak celkem otrlé investory. Je namístě se jí bát? Odpověď hledá aktuální Investorský magazín, ve kterém se také kriticky díváme na realitní trh nebo na největší spekulativní sázku dneška. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

2. Evropské akcie ve čtvrtek zpevnily díky zmírnění napětí mezi USA a Čínou

Evropské akciové trhy uzavřely čtvrteční obchodování v zelených číslech, když investory potěšilo prohlášení mluvčího čínského ministerstva obchodu, že Čína nechce eskalovat obchodní válku se Spojenými státy dalšími cly. Namísto toho Peking preferuje řešení konfliktu prostřednictvím klidných rozhovorů. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 1,04 % na 376,74 bodu, britský FTSE 100 si polepšil o 0,98 % na 7 184,32 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 1,51 % na 5 449,97 bodu a německý DAX posílil o 1,18 % na 11 838,88 bodu. O více než 32 % se ve čtvrtek propadly akcie britské technologické společnosti Micro Focus, když zhoršila celoroční výhled hospodaření. Akcie firmy tak klesly nejníže od dubna 2018.

Akcie jsou (opět) atraktivní, Amerika je ale stále drahá
V uplynulých dnech jsme se po delší době rozhodli v rámci alokace investičních portfolií zvýšit podíl akciové složky z neutrálního na mírně nadvážený (oproti srovnávacím indexům). Celkově jsme změnili názor na globální akciové trhy z neutrálního na mírně pozitivní.

3. Pražská burza ve čtvrtek stoupla, proti trendu šla pouze textilka PFNonwovens

Pražská burza zakončila čtvrteční obchodování v zelených číslech, index PX získal 0,68 % na 1 031,02 bodu. Dařilo se zejména Monetě Money Bank (+1,74 % na 75,85 Kč) a Erste Group Bank (+1,47 % na 761,40 Kč), v negativním pásmu z hlavních titulů uzavřela pouze textilka PFNonwovens (-0,3 % na 668 Kč). Zobchodovaný objem čítal 281 milionů korun, a byl tak výrazně podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie elektrárenské skupiny ČEZ, které zdražily o 0,49 % na 512,50 Kč.

Pronajímání bytu: Výnos přes 5 % není (v Praze) nic nereálného
Aktuální situace na realitním trhu je příznivá pro majitele investičních bytů. Kvůli strmému růstu cen nemovitostí v posledních letech sílí poptávka po nájemním bydlení.

4. Očekávané události

V noci na pátek na trh Japonsko pošle zprávy o maloobchodních tržbách, průmyslové výrobě, situaci na trhu práce, stavebních objednávkách nebo zahájené výstavbě. Dopoledne zveřejní statistiku maloobchodních tržeb také Německo, v ČR vyjde zpráva o vývoji ekonomiky a Eurostat doplní zprávy o inflaci a nezaměstnanosti v eurozóně a celé EU. Odpoledne ve Spojených státech vyjdou zprávy o osobních příjmech a výdajích, index nákupních manažerů chicagského Fedu nebo index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Hospodářská čísla odtajní ve Spojených státech společnost Campbell Soup. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 26. srpna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst ekonomiky USA ve čtvrtletí zpomalil na dvě procenta

Tempo růstu ekonomiky Spojených států v letošním druhém čtvrtletí zpomalilo na 2 procenta z 3,1 procenta v prvním kvartálu. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo obchodu. Zpřesnilo tak svůj červencový odhad, podle kterého růst ve druhém čtvrtletí činil 2,1 procenta.

6. Německo zvažuje, že na podporu ekonomiky sníží korporátní daň

Německo zvažuje, že slábnoucí ekonomiku ohroženou recesí podpoří snížením daně z firemních zisků na 25 procent. Ulevit by tak chtělo především malým a středním podnikům. Návrh ve čtvrtek podle agentury Bloomberg představil německý ministr hospodářství Peter Altmaier jako součást opatření na podporu sektoru, který v zemi vytváří 60 procent pracovních míst. Podle údajů poradenské společnosti Deloitte se sazba korporátní daně v Německu nyní pohybuje mezi 30 a 33 procenty.

7. Čína naznačila, že zatím neoplatí poslední Trumpovo zvýšení cel

Peking ve čtvrtek naznačil, že zatím neoplatí poslední pětiprocentní zvýšení amerických cel na dovoz z Číny, které minulý pátek oznámil americký prezident Donald Trump. Vyplývá to z prohlášení mluvčího čínského ministerstva obchodu Kao Fenga, napsala agentura Bloomberg. Peking dosud na každé zvýšení cel obratem reagoval, může se tedy jednat o změnu strategie před vyjednáváním, které je chystané na září.

8. BBC: Nový vlajkový telefon Huawei bude bez aplikací Googlu

Nový vlajkový telefon čínské společnosti Huawei nebude kvůli obchodním restrikcím ze strany Spojených států vybaven populárními aplikacemi firmy Google, jako jsou Google Maps, YouTube nebo klíčový obchod Google Play. Informoval o tom ve čtvrtek server BBC.

9. Apple začne poprvé dodávat díly neautorizovaným servisům

Americká společnost Apple začne poprvé prodávat díly, nástroje, diagnostiku a manuály k opravám rozbitých telefonů iPhone neautorizovaným opravnám. Uvádí to čtvrteční sdělení společnosti. Po letech lobbování proti zákonům v některých státech v USA, které Apple k této praxi nutily, to znamená zásadní posun v politice společnosti, napsala agentura Reuters.

10. Soul plánuje největší rozpočtovou stimulaci ekonomiky od krize

Jihokorejská vláda navrhuje v rozpočtu pro příští rok největší balíček na stimulaci ekonomiky od finanční krize v letech 2008 a 2009, napsal ve čtvrtek list The Financial Times. Na čtvrté největší asijské ekonomice, která se opírá o export, se odráží zpomalení světové ekonomiky a politicko-ekonomický spor s Japonskem.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Největším rizikem je letos pro manažery zničení reputace a hodnoty značky

Ředitelé společností označují za největší hrozby zničení reputace a hodnoty značky, počítačovou kriminalitu a ekonomický pokles s následným pomalým oživením. Vyplývá to z celosvětového průzkumu poradenské skupiny BDO.

Zatímco v loňském roce považovali šéfové firem za největší hrozbu regulace, v letošním průzkumu se neumístily ani v první trojce. S výhledem na rok 2025 mají ředitelé největší obavy z narušení ochrany osobních údajů. Více než tři čtvrtiny respondentů navíc přiznalo, že přístup k řízení rizik jejich společnosti ovlivňuje přehnaná medializace témat, jako jsou obchodní války nebo brexit.

Letošní průzkum odhalil významné změny ve vnímání rizik, na které jsou společnosti dle svých ředitelů nejméně připraveny. Zatímco v předchozích letech převládaly obavy z technologických změn, makroekonomického vývoje či regulací, letošnímu žebříčku vévodí poškození reputace společnosti a kyberkriminalita, jako hackerství a vyděračské viry.

"V posledních měsících často zmiňované ekonomické zpomalení je až třetím nejčastěji zmiňovaným rizikem. Řídicí pracovníci si uvědomují, že existují přímé hrozby, které mohou negativně ovlivnit jejich fungování," uvedl Lukáš Hendrych z BDO.

Ochrana osobních údajů jde podle něj ruku v ruce s kyberbezpečností, kterou velká část respondentů považuje za jedno z největších rizik dnešní doby. Pro zabezpečení citlivých dat je nutné investovat nemalé finanční prostředky do podnikových IT systémů. "Ukazuje se, že dostatečné investice nejsou pravidlem ani u největších globálních společností s miliardovými obraty," upozornil Hendrych.

Dalšími riziky, z nichž mají přední představitelé společností do budoucna velké obavy, jsou brexit a obchodní války. Ještě před deseti lety věnovalo pozornost hrozbám spojeným s obchodními válkami pouze jedno procento respondentů, nicméně od roku 2017 je má ve svých podnikových záznamech rizik více než pětina dotázaných společností.

"Brexit a obchodní války jsou typickými příklady, kde je možné pozorovat vliv medializace těchto témat. Dokonce 76 procent ředitelů přiznává, že jejich vnímání rizik je alespoň zčásti založeno na příbězích z médií spíše než na analytickém zhodnocení hrozeb," podotkl Hendrych. Při mapování rizik jsou podle něj ta zřejmá často ignorována nebo zlehčována na úkor náhodných a neočekávaných událostí. V průzkumu se takto vyjádřilo 74 procent dotázaných.

Průzkumu se zúčastnilo přes 500 respondentů z celého světa. Zastávají nejvyšší řídicí pozice (výkonný ředitel, finanční ředitel atp.) ve společnostech různých oborů s více než 500 zaměstnanci a minimálním ročním obratem převyšujícím jednu miliardu dolarů.

Musíte vědět
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat