Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém záchranném balíku Trumpovy administrativy? I to by vás mělo zajímat.

1. Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále panuje nejistota ohledně rozsahu hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index Dow si připsal 3,19 % na 22 327,48 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 3,35 % na 2 626,65 bodu a index Nasdaq Composite se zvýšil o 3,62 % na 7 774,15 bodu. Index volatility VIX klesl o 12,91 % na 57,08 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelé dva bazické body na 0,726 %. Ceny ropy spadly o 6 %, mírně ztrácelo i zlato a nejsledovanější kryptoměny výrazně posílily (bitcoin +9 %).

Koronavirus jako druhé 11. září: Pokud vás nesemele strach, můžete na současných propadech vydělat
Jako blesk z čistého nebe na trzích udeřil koronavirus. Někteří investoři nevydrželi a z burz se stáhli. Ti, kdo sedí na hotovosti, ale mohou současné situace využít. Pokud tedy mají odvahu. David Merkel, investiční poradce a majitel společnosti Aleph Investments, současnou situaci přirovnává k 11. září.

2. Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly pod nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pondělí v červených číslech a indexy se pod nulou pohybovaly po většinu dne. V závěru seance ale zesílil nákupní apetit a benchmarky se dostaly do plusu.

Wallenberg: Reakce na koronavirus může rozložit společnost
Když americký prezident Donald Trump varuje před přemrštěnou, ekonomicky zhoubnou reakcí na rozšíření onemocnění COVID-19, leckomu to zní jako další ze záplavy jeho lží a nesmyslů. Když stejně mluví Jacob Wallenberg z prominentní rodiny švédských průmyslníků, nejspíše si to zaslouží lepší pozornosti.

3. Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal téměř procento a půl

Pražská burza v pondělí opět oslabovala. Index PX klesl o 1,38 % na 770,44 bodu. Dolů trh táhly především akcie ČEZ a bank. Burza minulý týden po předchozím propadu kvůli šíření koronaviru výrazně posílila až na téměř 808 bodů, ale od čtvrtka opět oslabuje.

Investorský magazín: Současné tržní turbulence podle Jána Hájka, kolik nakupovat zlata a jak přežít home office
Investoři zažívají na trzích jedno z nejvíce volatilních období v historii. Jak touto dokonalou bouří proplout? S navigací vám pomůže aktuální Investorský magazín, který také představuje aspiranta na graf roku, radí, v jaké gramáži kupovat fyzické zlato a jak zvládnout práci z domova. V závěru nechybí stručný ekonomický kalendář na další obchodní týden.
Semotan (J&T Banka): ČEZ a Avast jsou to nejlepší, co si teď na pražské burze můžete koupit
Pokles cen akcií bank na pražské burze se jeví jako atraktivní příležitost, ale pozastavení dividend bude zájem investorů brzdit. Dividendové stálice jako Philip Morris ČR nebo O2 Czech Republic mají v portfoliích nadále smysl, nejlepší volbou pro nákup jsou ale podle mě teď ČEZ a Avast, říká portfoliomanažer Michal Semotan z J&T Banky.

4. Očekávané události

Také v úterý budou pro trhy nejdůležitější informace týkající se pandemie COVID-19, dočkáme se ale i bohaté várky makrodat. Nejprve to budou průmyslová produkce a nezaměstnanost v Japonsku, pak prodeje domů a důvěra v ekonomiku v Austrálii. Ještě v noci přijdou na řadu indexy nákupních manažerů v Číně, dopoledne pak HDP v Británii a Španělsku, inflace ve Francii, Itálii i eurozóně a německá nezaměstnanost. Z druhé strany Atlantiku později dorazí údaje o kanadském HDP a spotřebitelské důvěře a cenách domů v USA. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. března a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021

Oživení světové ekonomiky po současné krizi způsobené koronavirem bude možné očekávat až v roce 2021. Pandemie vedle kolapsu zdravotnictví výrazně ovlivní vývoj v obchodě, ve financích i ve spotřebě. Vyplývá to z analýzy úvěrové pojišťovny Euler Hermes. 

KONTEXT: Svět se (z)mění a COVID-19 tento proces urychlí. Ekonomiky ztratí až 30 %
Trhy mají za sebou další divoký týden. Vzhůru je tlačila měnová a fiskální bazuka nachystaná na COVID-19, ke dnu naopak nejistota ohledně celkových dopadů pandemie. Ta každopádně přispěje k metamorfóze světové ekonomiky. Podrobnosti jsme probírali se spoluzakladatelem mezinárodní politické ekonomie Rogerem Toozem.

6. Burza v Šanghaji je i přes virus jedničkou v primárních nabídkách akcií

Akciová burza v Šanghaji se v prvním čtvrtletí poprvé za téměř tři roky ocitla v čele žebříčku burz s největším počtem primárních nabídek na světě, přestože trhy otřásala pandemie onemocnění způsobeného novým koronavirem, která vypukla v Číně. Celkem 33 společností na hlavní burze a na trhu STAR zaměřeném na začínající firmy získalo podle údajů agentury Refinitiv 7,31 miliardy USD. Šanghaj tak hladce překonala americký Nasdaq, kde 17 firem získalo 5,13 miliardy USD.

7. Podpora vlády je podle Prouzy nedostatečná, čeká masové propouštění

Podpora vlády pro zaměstnavatele je podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy nedostatečná. V souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru, která stát v boji proti šíření nákazy zavedl, očekává ke konci března masové propouštění. Prouza to v pondělí uvedl na Twitteru. Vláda chce zabránit propouštění například zavedením kurzarbeitu. Na absenci konkrétních informací pro živnostníky a zaměstnavatele v pondělí upozornila také Hospodářská komora ČR.

8. Fond Quant: Akciové trhy se propadly více, než odpovídá hrozbám

Světové akciové trhy se v souvislosti s koronavirem propadly více, než by odpovídalo skutečným hrozbám, jež pandemie přináší. Důvodem je mimo jiné strach živený rychlostí zpravodajství a šířením zpráv na sociálních sítích. Akcie navíc byly před příchodem krize nadhodnocené o 17 %. Vyplývá to z analýzy algoritmického fondu Quant.

Expertní tržní výhled: Kdo nyní vybere správné příběhy, dokáže hodně vydělat. Extrémní volatilita ale pokračuje
Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových a dalších trhů. Nejen o tom v expertním tržním výhledu s investičním stratégem Filipem Kejlou z WOOD & Company. Ptát se můžete i vy.

9. Ropa klesla na 17letá minima

Cena ropy v pondělí ráno klesla na nejnižší hodnotu od roku 2002, protože Saúdská Arábie a Rusko nejsou ochotné se domluvit na ukončení cenové války.

10. Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší hospodářský pokles za 90 let

Australské ekonomice hrozí nejhlubší recese za 90 let, a to kvůli omezením, jejichž cílem je zastavit šíření onemocnění způsobeného koronavirem. Uvedla to agentura Bloomberg. Australský premiér Scott Morrison v pondělí slíbil, že vláda v příštích šesti měsících podpoří pracovní místa 130 miliardami australských dolarů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Zadní vrátka

Americký prezident Donald Trump se snaží vypadat jako zachránce ekonomiky. Dokonce říká, že pomoc v objemu 2,2 bilionu dolarů se může ještě navýšit, protože chce pomáhat i společnosti Boeing nebo aerolinkám. Argumentuje tím, že jde o společnosti, které "ještě před třemi týdny byly ve skvělé kondici, ale nyní jsou najednou ve stavu, kdy potřebují pomoc. Tyto společnosti nikdy nepomyslely na to, že budou bojovat o přežití".

Ani Trump asi neví, jak přesně to vystihl, i když to určitě myslel jinak. Managementy těchto firem skutečně neměly na stole, že by se někdy mohly dostat do problémů, ale je to jen kvůli tomu, že byly tak nekompetentní, že zkrátka neuvažovaly nad vytvářením rezerv. Namísto toho se tyto firmy zadlužovaly a půjčené peníze vyplácely akcionářům v podobě dividend a zpětných odkupů akcií.

Musíte vědět
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat