Co musíte ráno vědět (4. června)
Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jaké byly v květnu podmínky v českém zpracovatelském sektoru a které město je finančním centrem světa? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy na úvod týdne převážně opět ztratily, Nasdaq Composite po výrazném propadu zahájil korekci
Akcie ve Spojených státech zahájily týden poklesem. Ztrácely hlavně technologické společnosti v čele s firmami Facebook, Alphabet a Amazon kvůli obavám, že se na ně zaměří americké antimonopolní úřady. K poklesu přispěla i nejnovější makrodata. Indexu Dow se však ke konci obchodování podařilo ztráty smazat. Index Dow v závěru obchodování stoupl o 0,02 % na 24 819,78 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,28 % na 2 744,45 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 1,61 % na 7 333,02 bodu a klesl z vrcholu již o více než 10 %. Index volatility VIX stoupl o 0,80 % na 18,86 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o dalších pět bazických bodů na 2,07 %. Bitcoin a ethereum odepsaly okolo 2 % a ceny ropy se snížily zhruba o procento.
2. Evropské burzy v pondělí zpevnily, pomohl jim plusový úvod seance na Wall Street
Evropské akciové trhy v pondělí po většinu seance ztrácely, později se však na ně přelil pozitivní sentiment z USA a uzavřely v zelených číslech. Investoři monitorovali návštěvu Donalda Trumpa v Británii a čekali na novinky týkající se obchodní války mezi USA a Čínou. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,39 % na 370,49 bodu, britský FTSE 100 získal 0,32 % na 7 184,8 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,65 % na 5 241,46 bodu a německý DAX posílil o 0,56 % na 11 792,81 bodu. Dařilo se zejména akciím chemických firem a také sektoru základních materiálů, proti trendu šly banky a technologie.
3. Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se Komerční bance
Pražská burza začala týden v plusu, index PX zpevnil o 0,56 % na 1 049,9 bodu. Nahoru burzu táhly akcie Komerční banky (+2,75 %), o 7,6 % naopak klesly akcie O2 Czech Republic, se kterými se poprvé obchodovalo bez nároku na dividendu a část emisního ážia v souhrnné výši 21 Kč na akcii. Index PX-TR, který je očištěný o dividendy, získal 0,96 % na 1 956,78 bodu. Zobchodovaný objem činil necelých 346 milionů korun, a byl tak výrazně podprůměrný.
4. Očekávané události
V noci na úterý bude australská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky, dopoledne přidá eurozóna zprávu z trhu práce a zprávu o inflaci a Spojené království index nákupních manažerů ve stavebnictví a odpoledne Spojené státy zveřejní zprávu o továrních objednávkách a ISM index aktivity pro oblast New Yorku. Výsledky hospodaření odtajní v USA společnosti Tiffany & Co, salesforce.com a GameStop. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Podmínky v českém zpracovatelském sektoru v květnu zůstaly beze změny
Podmínky ve zpracovatelském sektoru ČR v květnu zůstaly beze změny, index nákupních manažerů zůstal na dubnových 46,6 bodu. Nadále je to nejhorší hodnota od prosince 2012. Informovala o tom v pondělí společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby.
6. Goldman Sachs kvůli obchodní válce snížila odhad růstu ekonomiky USA
Americká investiční banka Goldman Sachs snížila odhad růstu americké ekonomiky na toto čtvrtletí na 1,1 %, ještě asi před týdnem počítala s růstem o 1,3 %. Důvodem je podle jejích analytiků obchodní válka, kterou Spojené státy vedou s Čínou a dalšími zeměmi. Pokud bude obchodní spor eskalovat, analytici další americké investiční banky Morgan Stanley předpovídají, že by do roka mohla přijít recese.
7. Některé Boeingy 737 MAX mají vadné díly, říká americký regulátor
Více než 300 letadel Boeing 737 MAX a staršího modelu 737 má zřejmě na křídlech instalovány nesprávně vyrobené díly. V neděli to oznámil americký Federální úřad pro letectví (FAA) s tím, že bude vyžadovat jejich urychlenou výměnu. Letadla 737 MAX přitom již kvůli jinému problému několik měsíců nelétají.
8. Schodek rozpočtu ČR ke konci května stoupl na 50,9 miliardy Kč
Schodek českého státního rozpočtu ke konci května stoupl na 50,9 miliardy korun z dubnových 29,7 miliardy korun. Loni v květnu skončilo hospodaření státu ve schodku 23,1 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Meziroční srovnání je podle úřadu ovlivněno mimo jiné faktem, že v loňských prvních čtyřech měsících získal rozpočet mimořádně 20,7 miliardy korun jako část závěrečných plateb vztahujících se k unijnímu programovému období 2007 až 2013. Pro letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 40 miliard korun.
9. Gazprom se stal největší veřejně obchodovanou firmou v Rusku
Plynárenský gigant Gazprom se v pondělí díky silnému růstu ceny svých akcií stal největší veřejně obchodovanou firmou v Rusku. Vystřídal tak na tomto postu bankovní společnost Sberbank. Informoval o tom list Financial Times na svých internetových stránkách.
10. Britský Ineos investuje dvě miliardy USD do saúdskoarabské petrochemie
Britská společnost Ineos miliardáře a nejbohatšího Brita Jima Ratcliffa investuje dvě miliardy dolarů do výstavby tří petrochemických závodů v Saúdské Arábii. Závody budou součástí komplexu v hodnotě pěti miliard dolarů, který v této zemi buduje státní společnost Saudi Aramco a francouzský Total.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Nejvýznamnějším finančním centrem světa je New York
V minulém roce to byl Londýn, v roce 2019 se však na první místo v žebříčku nejvýznamnějších finančních center na světě vrátil New York, ukázal průzkum společnosti Duff & Phelps. Zúčastnilo se ho 183 respondentů, kteří zastupovali největší světové finanční společnosti.
New York za hlavní světové finanční centrum označila více než polovina dotázaných, Londýn kvůli brexitové krizi zaznamenal prudký propad z loňských 53 % na 36 %.
Z problémů Londýna může těžit Hongkong, jenž zaznamenal výrazný nárůst hlasů v otázce, které město bude hlavním finančním centrem do pěti let. Kromě politického chaosu ve Velké Británii Hongkongu pomáhá i vyšší tempo růstu asijských ekonomik ve srovnání s ekonomikami Evropy a Spojených států.