Co musíte ráno vědět (4. dubna)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a v USA, kolik aut v březnu zákazníkům dodala Tesla a kde se nevyplatí kupovat si zmrzlinu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zahájily týden poklesem, Tesla ale vystoupila na nový rekord

Akcie ve Spojených státech zahájily první dubnový týden poklesem. Ztrácely hlavně automobilky kvůli slabým březnovým prodejům aut na americkém trhu. Výjimkou byl výrobce elektromobilů Tesla. Index Dow klesl o 0,06 % na 20 650,21 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,16 % na 2 358,84 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,29 % na 5 894,68 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,08 % na 12,38 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o šest bazických bodů na 2,328 %. Oslabilo 8 z 11 sektorů indexu S&P 500. Nejhůře si vedly finanční společnosti a firmy ze sektoru základních materiálů. Rostly telekomunikační a realitní firmy.

Lekce (nejen) z roku 1987: Trhem hýbou nečekané události

Tesla 3 za 220 tisíc korun?

2. Evropské burzy v pondělí skončily v mínusu, investoři vyhodnocovali PMI ve zpracovatelském sektoru

Evropské akciové trhy v první seanci nového týdne klesly. Dění na trzích zastínil teroristický útok v Petrohradu, kde metrem otřásly dvě exploze. Na místě zůstalo nejméně deset mrtvých, zraněno bylo dalších zhruba 50 lidí. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,49 % na 379,29 bodu, když v mínusu skončila většina jeho sektorů. O více než procento spadly akcie bank, v plusu se naopak udrželo odvětví základních materiálů. Britský FTSE 100 odevzdal 0,55 % na 7 282,69 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,45 % na 12 257,20 bodu a německý DAX přišel o 0,71 % na 5 085,91 bodu. Z makrodat investoři vyhodnocovali především březnové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru.

Jak může přežít Evropská unie? Brexit je potřeba (vy)řešit bez emocí

KONTEXT: Exit(us) aneb Proč se exportéři (ne)těší na konec intervencí ČNB

3. Pražská burza v pondělí zpevnila, akcie Unipetrolu zdražily o téměř 2 %

Pražská burza zahájila nový týden v zelených číslech, index PX stoupl o 0,41 % na 985,20 bodu. Nahoru burzu táhly akcie Komerční banky a petrochemického holdingu Unipetrol, nedařilo se naopak sázkařské společnosti Fortuna, jež doplácí na páteční oznámení investiční společnosti Penta, která je jejím majoritním akcionářem, že plánuje stáhnout akcie firmy z veřejného obchodování na burzách ve Varšavě a v Praze a získat ve firmě 100% podíl. Objem obchodů byl s 398 miliony Kč podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pondělí akcie Komerční banky, které stouply o 1,6 % na 955 Kč. Výše zamířily i další finanční tituly s výjimkou Erste Group Bank, jež přišla o 0,12 % na 827,20 Kč. MONETA Money Bank zpevnila o 0,29 % na 86,05 Kč a pojišťovna VIG si polepšila o 0,92 % na 615,50 Kč. Nejvyšší procentuální zisk zaznamenal petrochemický holding Unipetrol, jenž vzrostl o 1,87 % na 233,90 Kč.

Erste Group Bank, Komerční banka, MONETA Money Bank a VIG: Kompletní přehled investičních doporučení

To se často nevidí! Jednobarevný kurzový lístek pražské burzy

4. Očekávané události

V noci na úterý Austrálie zveřejní výsledek únorové obchodní bilance, tamní centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky a Japonsko se pochlubí březnovými prodeji aut. V Evropě během dopoledne vyjdou britský index nákupních manažerů ve stavebnictví za březen, italská únorová mzdová inflace a Eurostat přidá zprávu o maloobchodních tržbách v eurozóně za únor. Spojené státy pak odpoledne na trh pošlou výsledek únorové obchodní bilance, březnový index aktivity pro oblast New Yorku a únorové tovární objednávky. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 3. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Pegas Nonwovens uzavřel dohodu o záměru objednat nové výrobní zařízení pro plánovaný závod v JAR

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens uzavřel s německou společností Reifenhäuser Reicofil dohodu o záměru objednat od ní novou výrobní linku pro svůj plánovaný výrobní závod v Jihoafrické republice. Jde o stejnou technologii, jaká je instalována v novém výrobním závodě Pegasu ve Znojmě.

6. Piëch prodal většinu akcií v holdingu, který ovládá Volkswagen

Bývalý předseda dozorčí rady německého automobilového koncernu Volkswagen Ferdinand Piëch se dohodl na prodeji většiny ze svého podílu ve firmě Porsche Automobil Holding SE, která kontroluje největší evropskou automobilku Volkswagen. Zredukoval tak své vazby na Volkswagen po více než dvou desetiletích nesporné vlády nad automobilkou, uvedla agentura Reuters.

7. Přebytek českého státního rozpočtu v březnu stoupl na 4,7 miliardy korun

Přebytek státního rozpočtu ČR ke konci letošního března stoupl na 4,7 miliardy korun z únorových 3,7 miliardy korun. V pondělí o tom informovalo ministerstvo financí. Loni ke konci března byl český rozpočet v rekordním přebytku 43,6 miliardy korun. Důvodem výrazného meziročního poklesu je menší množství peněz přijatých z EU, dodalo ministerstvo. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 60 miliard korun.

8. Tesla v prvním čtvrtletí dodala zákazníkům rekordních 25 000 aut

Americký výrobce elektromobilů Tesla v prvním čtvrtletí dodal zákazníkům rekordních 25 000 vozů. Odbyt se tak meziročně zvýšil o 69 %, zatímco v předchozím kvartálu o 9 % klesl. Údaje signalizují, že firma je na cestě ke splnění svého plánu pro první pololetí.

9. Katar hodlá zvýšit produkci zemního plynu

Po více než deseti letech Katar zrušil vlastní moratorium na novou těžbu z naleziště zemního plynu v Perském zálivu. Oznámila to firma Qatar Petroleum. Pole, o které se Katar dělí s Íránem, je největší na světě.

10. Inflace v Turecku v březnu stoupla na osmileté maximum

Meziroční míra inflace v Turecku se v březnu vyšplhala na 11,29 %, což je nejvyšší úroveň za osm let. V pondělí to oznámil turecký statistický úřad. Důvodem je dvouciferný nárůst cen potravin, dopravy a alkoholických nápojů. Nicméně dlouhodobým stimulem inflace v Turecku je chronicky slabá turecká lira poznamenaná obavami o politickou i hospodářskou budoucnost země.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Antimonopolní úřad v Německu řeší možnou dohodu zmrzlinářů

Nezvyklému případu se v těchto dnech věnuje antimonopolní úřad v Bádensku-Württembersku na jihozápadě Německa. Přezkoumává ceny kopečku zmrzliny ve městě Tübingen, kde prodejci této pochutiny čelí podezření z kartelové dohody.

Tři zmrzlinárny najednou zvýšily cenu jednoho kopečku z 1,2 eura na 1,5 eura, což neušlo listu Schwäbischer Tagblatt. Dva z provozovatelů zmrzlináren se mu přiznali, že se na zvýšení ceny dohodli.

Situací se nyní začalo zabývat tamní ministerstvo hospodářství, které vykonává i funkci zemského antimonopolního úřadu. Nejprve vyslechne provozovatele, aby zjistilo pravý stav věci, a poté případně rozhodne o dalších opatřeních, včetně možných pokut.

Musíte vědět
Přestat sledovat
15. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Jaroslav Brychta, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat