Co musíte ráno vědět (4. ledna)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak v loňském roce hospodařil český stát a jak se na britské ekonomice podepíše svatba prince Harryho a Meghan Markleové? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové trhy pokračují v novoroční krasojízdě, i ve středu indexy posunuly rekordy

Hlavní americké akciové indexy ve středu pokračovaly v růstu a usadily se nad psychologicky významnými hladinami. Prezident Donald Trump poslal silný vzkaz do Severní Koreje, možné rozvíření již tak napjaté geopolitické situace ovšem investory neodradilo od nákupů akcií. Index Dow posílil o 0,40 % na 24 922,68 bodu, S&P 500 poprvé v historii uzavřel nad 2 700 body, konkrétně na 2 713,06 bodu (+0,64 %), a Nasdaq Composite se zvýšil o 0,84 % na 7 065,53 bodu. S výjimkou veřejných služeb a telekomunikačního sektoru posilovala všechna odvětví v čele s energetikou a technologiemi. Index volatility VIX klesl o 6,35 % na 9,15 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelé dva bazické body na 2,4452 %. Cena bitcoinu se za uplynulých 24 hodin prakticky neposunula, ovšem ethereum přidalo přes 6 % a ripple posílil dokonce o 30 %.

Americké akcie: Manažeři aktivně řízených fondů jsou nejoptimističtější od roku 2006
Manažeři podílových fondů hodnotili v polovině prosince americký akciový trh nejpozitivněji od roku 2006, kdy začalo pravidelné týdenní dotazování mezi těmito aktivními správci organizované National Association of Active Investment Managers. Obecně optimistická nálada v souvislosti s akciemi v USA vychází z několika faktorů.

2. Evropské burzy ve středu uzavřely v plusu, akcie výrobce nábytku Steinhoff zdražily o více než 32 %

Evropské akciové trhy ve středu stouply, když se investoři soustředili na středeční uvedení nové finanční regulace MiFID II v platnost, která by údajně měla zvýšit transparentnost a ochranu finančních trhů. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,48 % na 390,22 bodu, britský FTSE 100 získal 0,3 % na 7 671,11 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 0,81 % na 5 331,28 bodu a německý DAX zpevnil o 0,83 % na 12 978,21 bodu. Na úterní zisk více než 9 % ve středu navázal výrobce nábytku Steinhoff, jehož akcie vyletěly vzhůru o více než 32 %. Společnost v úterý oznámila, že kvůli nesrovnalostem v účetnictví zřejmě bude muset přeúčtovat výsledky za poslední tři roky.

Brexitový dárek pro Německo
Spojené království je pro německé firmy významným odbytištěm. Berlín se tedy na odchod Británie z Evropské unie rozhodně netěší. Něco by ale největší evropská ekonomika z brexitu přece jen vytěžit mohla.

3. Pražská burza ve středu zpevnila, dařilo se energetické skupině ČEZ

Pražská burza se ve středu odrazila od mírné ztráty z úterního obchodování, index PX stoupl o 0,29 % na 1 086,75 bodu. Nahoru burzu táhly ČEZ a Erste Group Bank, výrazně naopak ztratila Stock Spirits. Největší objem obchodů a zároveň nejvýraznější posílení zaznamenaly cenné papíry ČEZ (+1,3 %). Růstu dosáhly z nejobchodovanějších akcií také cenné papíry Monety Money Bank (+0,24 %) a Erste Group Bank (+1,05 %). Nejvýraznější propad postihl cenné papíry Stock Spirits (-2,66 %), ztratily také akcie O2 Czech Republic (-1,61 %).

ANKETA: Pražská burza v roce 2018 analytickou optikou
Když dividendu, tak Monetu Money bank a ČEZ, když sázku na makro, tak VIG. Jasným kandidátem na prodej jsou naopak akcie Pegasu Nonwovens. Nejen to prozradili oslovení investiční odborníci v anketě, jejíž otázka zněla jasně: Které tituly na pražské burze kupovat, které prodávat a které držet na prahu roku 2017?

4. Očekávané události

Ve čtvrtek se budou investoři v Asii, Evropě i USA soustředit na finální prosincové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb. Ve Spojeném království dále vyjde index cen domů a v USA budou zveřejněny rovněž pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a o vývoji zásob ropy a zemního plynu na americkém území od vládní energetické agentury EIA a zpráva agentury ADP o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru v závěru roku. Výsledky hospodaření se na Wall Street pochlubí společnosti Monsanto a Walgreens Boots Alliance a za řečnický pultík se postaví šéf saintlouiské pobočky Fedu James Bullard. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Český státní rozpočet loni skončil se schodkem 6,2 miliardy korun

Hospodaření českého státu loni skončilo se schodkem 6,2 miliardy korun. Ve středu o tom informovalo ministerstvo financí. Předloni vykázal státní rozpočet přebytek 61,8 miliardy korun, loňský výsledek je hned druhý nejlepší od roku 1997. Za meziročním zhoršením stojí především nižší příjmy z EU. Loňský rozpočet byl schválen se schodkem 60 miliard korun.

6. Akcionáři ČEZ vedení Šnobrem žádají mimořádnou valnou hromadu

Minoritní akcionáři energetické společnosti ČEZ, které sdružuje ekonom a poradce česko-slovenské investiční skupiny J&T Michal Šnobr, žádají uspořádání mimořádné valné hromady firmy. Uskutečnit by se měla v první polovině letošního roku, tedy ještě před řádnou valnou hromadou, která se pravidelně koná v červnu. Šnobr, jenž je kritikem současného vedení ČEZ, to oznámil ve středu na Investičním fóru, které pořádal Investiční web. Uvedl, že důvodem jsou především diskuze nad způsobem financování plánovaného nového bloku v dukovanské jaderné elektrárně. Pokud by výstavbu měl platit samotný ČEZ, budou podle něj minoritní akcionáři poškozeni poklesem ceny akcií firmy.

7. Fortbet Holdings nabídne odkup akcií Fortuny, chce 100 % firmy

Fortuna oznámila dohodu se svým většinovým vlastníkem Fortbet Holdings Limited, který ovládá přes 80 % firmy. V rámci plánu chce podat veřejnou nabídku na získání 100 % akcií Fortuny, za jednu nabízí 182,50 Kč, respektive 29,80 PLN.

8. Pro prosincový růst sazeb ČNB hlasovali Hampl a Benda

Pro zvýšení základní úrokové sazby na 0,75 % hlasovali na jednání bankovní rady 21. prosince viceguvernér ČNB Mojmír Hampl a člen bankovní rady Vojtěch Benda. Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady. Rada nakonec ponechala základní úrokovou sazbu na 0,5 %, pro což hlasovalo zbylých pět členů rady.

9. Čína dá přes dvě miliardy dolarů na gigantický technologický park

Čína chystá výstavbu technologického parku zaměřeného na vývoj umělé inteligence. Hodlá do něj investovat 13,8 miliardy jüanů (2,1 miliardy USD). Ve středu to oznámila agentura Nová Čína. Areál bude stát na západním předměstí Pekingu na ploše téměř 55 hektarů a dokončen by měl být do pěti let. Předpokládá se, že areál bude sídlem pro zhruba 4 000 firem.

10. Gazprom loni vyvezl do Evropy rekordní objem plynu

Ruská plynárenská společnost Gazprom loni zvýšila vývoz zemního plynu do Evropy a Turecka o 8,1 % na rekordních 193,9 miliardy metrů krychlových. Celkovou produkci suroviny pak firma zvýšila o 12,4 % na 471 miliard metrů krychlových. Ve středu to uvedl generální ředitel Gazpromu Alexej Miller. Přestože se Evropská unie snaží závislost na ruském plynu omezit, Gazprom stále pokrývá třetinu její spotřeby.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Svatba prince Harryho podpoří britskou ekonomiku

Svatba prince Harryho s herečkou Meghan Markleovou by mohla přinést britské ekonomice zhruba půl miliardy liber, a to zejména díky přílivu turistů a výdajům Britů na oslavy. Vyplývá to z odhadů poradenské společnosti Brand Finance.

Vnuk královny Alžběty II. se s herečkou z úspěšného seriálu Kravaťáci ožení 19. května v kapli svatého Jiří na hradě Windsor západně od Londýna. Svatba jeho staršího bratra Williama s Kate Middletonovou v dubnu 2011 podle údajů statistického úřadu zvýšila počet návštěvníků Británie o 350 000 osob oproti stejnému měsíci předchozího roku.

Společnost Brand Finance počítá s podobným nárůstem počtu návštěvníků Británie i letos v květnu. Předpokládá, že zvýšený cestovní ruch přinese ekonomice zhruba 200 milionů liber. Dalších 150 milionů liber podle firmy utratí lidé na oslavy související se svatbou a 50 milionů liber by měl vynést prodej triček, čepic a dalších upomínkových předmětů. Svatba navíc bude pro Británii představovat celosvětovou reklamu v hodnotě 100 milionů liber, odhaduje šéf firmy David Haigh.

Podniky ve Windsoru se již podle agentury Reuters na svatbu začínají připravovat. "Přinese to velkou podporu ekonomice. Bude skvělé vidět tu díky této svatbě tolik lidí," uvedl Andrew Lee, manažer hotelu Harte and Garter stojícího naproti hradu Windsor.

Princ Harry je po svém otci Charlesovi, bratru Williamovi a jeho dětech Georgeovi a Charlotte pátým v pořadí následnictví trůnu. Jeho listopadovému zasnoubení s Markleovou, která se v roce 2013 rozvedla se svým prvním manželem, producentem Trevorem Engelsonem, předcházel osmnáctiměsíční vztah.

Musíte vědět
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat