Co musíte ráno vědět (4. prosince)
Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a v USA, jaké byly v listopadu podmínky v českém zpracovatelském sektoru a jak by také podle některých mohl Fed reagovat na akciové propady? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí posílily díky obchodnímu příměří USA s Čínou
Americké akcie zahájily týden výrazným růstem díky víkendové dohodě o příměří v obchodním sporu mezi Spojenými státy a Čínou. Na růstu akciového trhu se podílely například technologické a energetické firmy. Index Dow si připsal 1,13 % na 25 826,43 bodu, širší benchmark S&P 500 vzrostl o 1,09 % na 2 790,37 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,51 % na 7 441,51 bodu. Index volatility VIX klesl o 9,02 % na 16,44 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 2,97 %.
2. Evropské burzy v pondělí výrazně stouply, dařilo se těžařským firmám
Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování v zelených číslech. Investory potěšila dohoda o příměří v obchodním sporu mezi Spojenými státy a Čínou, která byla oznámena o víkendu. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 1,03 % na 361,18 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 1,18 % na 7 062,41 bodu, francouzský CAC 40 si připsal 1 % na 5 053,98 bodu a německý DAX stoupl o 1,85 % na 11 465,46 bodu. Dařilo se zejména sektorům základních materiálů a automobilů, které obzvlášť citlivě reagují na vývoj obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou. Výrazně zdražily například akcie těžařských gigantů Anglo American a Glencore.
3. Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, akcie Kofoly si připsaly zhruba 2 %
Pražská burza začala nový týden pozitivně, index PX stoupl o 0,47 % na 1 073,65 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie skupiny ČEZ, proti trendu šla MONETA Money Bank. Objem obchodů byl s 534 miliony korun mírně podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, které si připsaly 0,22 % na 904 Kč. Další finanční tituly se na směru neshodly, Erste Group Bank získala 0,92 % na 917 Kč, MONETA Money Bank přišla o 0,89 % na 78,30 Kč a pojišťovna VIG uzavřela bez procentuální změny na 591 Kč.
4. Očekávané události
V úterý dopoledne se investoři zaměří na švýcarskou inflaci, index cen výrobců v eurozóně a index nákupních manažerů ve stavebnictví pro Británii a odpoledne v USA na index aktivity pro oblast New Yorku od ISM a index optimismu malých společností. V noci na úterý navíc bude australská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky. Výsledky hospodaření na Wall Street představí firmy AutoZone a Dollar General nebo Hewlett Packard Enterprise. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v listopadu dále zhoršily
Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v listopadu zhoršily. Index PMI klesl na 51,8 bodu z říjnových 52,5 bodu. Jde o pátý pokles v řadě, uvedla v pondělí společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby.
6. Katar v lednu 2019 vystoupí z kartelu vývozců ropy OPEC
Katar k lednu 2019 vystoupí z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). V pondělí to překvapivě oznámil katarský ministr energetiky Saad Kaabí s tím, že jeho země se do budoucna hodlá soustředit na těžbu plynu. Ropný emirát podle agentury DPA reaguje na eskalaci sporu se sousedními státy v čele se Saúdskou Arábií, které s ním loni přerušily diplomatické styky a uvalily na něj dopravní a obchodní blokádu.
7. ČEZ zahájí jednání s India Power o prodeji bulharských aktiv
Společnost ČEZ zahájí jednání s firmou India Power o prodeji svých bulharských aktiv. Smlouva s firmou Inercom ale zatím zůstává v platnosti, přestože Inercom odkládací podmínky pro koupi bulharských aktiv dosud nesplnil. V pondělí to oznámila mluvčí ČEZ Alice Horáková. Hodnota transakce s Inercomem se odhadovala na 320 milionů eur.
8. Dluhy Slováků podle centrální banky rostou neudržitelně rychle
Zadluženost domácností na Slovensku letos pokračovala v růstu, jehož tempo není do budoucna udržitelné. Nadměrné zadlužování zvyšuje citlivost obyvatel a celé ekonomiky pro případ negativního vývoje. Upozornila na to v pondělní slovenská centrální banka, podle které by vlastníci bank měli s ohledem na možné zhoršení vývoje obezřetněji přistupovat k vyplácení dividend.
9. Český státní rozpočet se v listopadu dostal do schodku 21,6 miliardy Kč
Státní rozpočet se v listopadu dostal do schodku 21,6 miliardy korun z říjnového přebytku 5,7 miliardy korun. Loni v listopadu rozpočet vykázal schodek 11,6 miliardy korun. Důvodem meziročního zhoršení je růst výdajů na projekty spolufinancované z fondů EU. Informovalo o tom v pondělí ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun.
10. Protesty podle vlády těžce zasáhly francouzskou ekonomiku
Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum v jejich důsledku zaznamenali například maloobchodníci, hotely či restaurace. Uvedl to v pondělí francouzský ministr financí Bruno Le Maire po setkání s podnikatelskými sdruženími.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Bude Powell tvrdší než Yellenová?
Americká centrální banka ústy svého šéfa Jeroma Powella minulý týden signalizovala, že se sazby v USA již pohybují na dohled neutrální úrovně, kdy ani nepodporují, ani nebrzdí hospodářský růst.
Ve světle nepřesvědčivého výkonu akciového trhu se investoři začali zabývat představou, že by Fed v brzké době zastavil, nebo alespoň výrazně zpomalil proces zvyšování základní úrokové sazby.
Svůj výstřel od boku v tomto smyslu nabídl také investiční manažer Eric Cinnamond. Jeho odhad (který si ani na nic jiného nehraje) přitom nemusí být až tak nerealistický. Stačí si vzpomenout na to, jak Fed reagoval na nervozitu na trzích v uplynulých letech.