Co musíte ráno vědět (4. února)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jaké byly v lednu podmínky v českém zpracovatelském sektoru a jak vysoké škody loni způsobily přírodní katastrofy? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy v pondělí napravily část pátečních ztrát, hvězdou dne byla Tesla

Americké akcie v úvodu týdne zpevnily, mimo jiné díky překvapivě příznivým údajům o vývoji zpracovatelského průmyslu USA a zájmu investorů o technologické tituly. Akciový trh se zotavuje z výprodeje, který zažil minulý týden v důsledku obav z koronaviru šířícího se z Číny. Index Dow se zvýšil o 0,51 % na 28 399,81 bodu, širší S&P 500 narostl o 0,73 % na 3 248,92 bodu a technologický index Nasdaq Composite zpevnil o 1,34 % na 9 273,40 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,62 % na 17,97 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů se zvedl o dva bazické body na 1,53 %. Ceny ropy spadly o 3-4 %, o procento až dvě klesly o dolarové ceny zlata a stříbra a nejsledovanější kryptoměny odepsaly okolo procenta.

Apple a Tesla jako drahé burzovní zboží
Akcie Applu a Tesly jsou v posledních měsících tahouny amerického trhu. Jako kdyby ocenění nehrálo roli.

2. Evropské akcie v pondělí zpevnily, dařilo se technologickému sektoru

Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování v pozitivním pásmu, když investoři nadále monitorovali zprávy týkající se šíření koronaviru a vyhodnocovali indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Regionální index STOXX Europe 600 posílil o 0,25 % na 411,75 bodu, britský FTSE 100 získal 0,55 % na 7 326,31 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,45 % na 5 832,51 bodu a německý DAX vzrostl o 0,49 % na 13 045,19 bodu. Dařilo se zejména technologickému sektoru, jenž si připsal více než 1,5 %, proti trendu naopak šla odvětví základních zdrojů a ropy a zemního plynu.

Mojmír Hampl: Brexit je lekce pro všechny, názory Britů na EU nelze brát na lehkou váhu
Zemím, jako je Česká republika, bude Spojené království v Evropské unii chybět. Rovnováha sil v unii je odchodem Británie narušená, uvedl na platformě Alter Eko bývalý viceguvernér ČNB a dnes ředitel služeb pro finanční sektor v KPMG Mojmír Hampl v debatě s ekonomem Petrem Zahradníkem, členem Evropského hospodářského a sociálního výboru.

3. Pražská burza v úvodu týdne zpevnila o více než procento, nahoru ji táhly akcie Avastu

Pražská burza zakončila pondělní obchodování v zelených číslech, index PX zpevnil o 1,18 % na 1 085,15 bodu. Dařilo se zejména Avastu, jehož akcie zdražily o 3,91 % na 133 Kč, a částečně se tak oklepaly z propadu z minulého týdne. Objem obchodů byl s necelými 353 miliony korun podprůměrný.

Investorský magazín: Fondy do portfolia třicátníků a padesátníků, špetka koronaviru a kritika české montovny
Podílové fondy jsou důležitou součástí investičního portfolia. Z jakých fondů ho mají poskládat třicátníci a padesátníci, napoví aktuální Investorský magazín. Podíváme se také, jak imunní dokážou být investice proti koronaviru, a kritiku schytá navenek solidně prosperující česká ekonomika. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

V úterý evropský statistický úřad Eurostat zveřejní výrobní inflaci v eurozóně, Itálie se pochlubí indexem spotřebitelských cen a ve Spojeném království vyjde index nákupních manažerů ve stavebnictví. Spojené státy na trh pošlou údaje o továrních zakázkách a index ekonomického optimismu. Australská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky, sazby by ale podle odhadů analytiků měly zůstat beze změny. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti ConocoPhillips, Centene, Ford Motor, Walt Disney, Snap, BP či Pandora. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 3. února a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily, ale již méně

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykazují nadále zhoršení, byť méně výrazné než v předchozích měsících. PMI, který sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby, stoupl v lednu na 45,2 bodu z prosincových 43,6 bodu. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru.

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu klesl na 51,9 bodu
Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v lednu podle finálních údajů společnosti Markit klesl na 51,9 bodu z prosincových 52,4 bodu. Analytici počítali s poklesem na 51,7 bodu. ISM index nákupních manažerů se v lednu naopak zvýšil na 50,9 bodu z 47,2 bodu v prosinci (odhad: 48,5 bodu).
IHS Markit: Útlum aktivity v evropském průmyslu v lednu polevil
Aktivita v průmyslu v zemích eurozóny v lednu pokračovala v poklesu, útlum však polevil a výhled je lepší, než naznačovala předběžná data. Ukázaly to v pondělí výsledky průzkumu, které zveřejnila konzultační společnost IHS Markit. Konečná hodnota jejího indexu nákupních manažerů vystoupila na devítiměsíční maximum 47,9 bodu z prosincových 46,3 bodu.

6. Ryanair je zpět v zisku, problémy Boeingu mu ale kazí plány

Irská letecká společnost Ryanair je zpět v zisku, za třetí finanční čtvrtletí vytvořila zisk po zdanění 87,8 milionu eur. Největší nízkonákladový letecký dopravce v Evropě zároveň oznámil, že kvůli váznoucím dodávkám letadel Boeing 737 MAX bude muset o dva roky odložit svůj dlouhodobý cíl přepravovat 200 milionů lidí ročně. Předloňský třetí kvartál měl Ryanair ztrátu 66,1 milionu eur, teď k lepším výsledkům přispěl obchodně úspěšnější závěr roku.

7. Ruská ekonomika loni zpomalila tempo růstu na 1,3 %

Ruská ekonomika loni podle předběžných údajů vzrostla o 1,3 %. Výrazně tak zpomalila z 2,5 % v předchozím roce, ukázaly v pondělí údaje ruského statistického úřadu Rosstat. Výsledek ale mírně překonal očekávání analytiků. Ti v anketě agentury Reuters předpokládali, že hrubý domácí produkt vzroste o 1,2 %, ruská centrální banka pak čekala růst maximálně o 1,3 %.

8. Toyota a Panasonic spolu budou vyrábět baterie do elektromobilů

Japonská automobilka Toyota Motor a japonský výrobce elektroniky Panasonic založí společný podnik, který bude od letošního dubna vyvíjet baterie do elektrických vozů. Nová společnost nazvaná Prime Planet Energy and Solutions bude vyrábět prizmatické baterie, tedy hranaté, které budou moci využít všechny automobilky, nejen Toyota. Společný podnik zaměstná asi 5 000 lidí, Toyota v něm bude mít 51% podíl a Panasonic zbytek.

9. Státní rozpočet v lednu skončil ve schodku, poprvé od roku 2003

Hospodaření státního rozpočtu skončilo letos v lednu ve schodku osm miliard korun. Loni v lednu rozpočet vykázal přebytek 8,8 miliardy korun. Informovalo o tom v pondělí ministerstvo financí. Státní rozpočet přitom za leden vykázal schodek poprvé od roku 2003, tehdy skončil rozpočet v deficitu 10,4 miliardy korun. Od té doby až do loňského roku byl v lednu státní rozpočet v přebytku.

10. Ekonomika Hongkongu loni poprvé za deset let klesla

Ekonomika Hongkongu loni poprvé za deset let klesla, na vině jsou hlavně násilné protivládní protesty a také cla, která byla zavedena kvůli obchodní válce mezi Spojenými státy a Čínou. Hrubý domácí produkt se podle předběžných údajů snížil o 1,2 %, oznámily v pondělí místní úřady. Analytici varují, že to nejhorší teprve přijde, protože ukončení protestů ve městě, které je pod čínskou správou, zatím nebylo oznámeno. Ekonomiku navíc ohrožuje epidemie onemocnění novým koronavirem v Číně.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Přírodní katastrofy loni způsobily škody za 150 miliard dolarů

Přírodní katastrofy loni na celém světě způsobily škody za 150 miliard dolarů. Vyplývá to ze zprávy německé zajišťovny Munich Re. Nejnákladnější byl v loňském roce tajfun Hagibis, který v Japonsku napáchal škody za 17 miliard dolarů.

I když celosvětová výše škod z celkem 820 přírodních katastrof zůstala na dlouhodobém průměru, výrazně klesl počet lidí, kteří při bouřích, hurikánech, záplavách nebo zemětřeseních přišli o život. V roce 2018 jich bylo 15 000, loni 9 000. Průměr za posledních 30 let přitom činí asi 52 000 obětí na životech.

"Je to vývoj, který jde proti trendu růstu počtu obyvatel. Svět se v tomto ohledu stal lepším," je přesvědčen Ernst Rauch z Munich Re. Přispívají k tomu podle něj mimo jiné výrazně lepší varovné systémy než v minulosti.

Nejhorší byl loni co do počtu obětí cyklón Idai, který si v Mosambiku a okolních státech podle zajišťovny vyžádal přes 1 000 lidských životů. Další stovky tisíc lidí přišly o střechu nad hlavou i o veškerý majetek.

Finančně nejhorší byl vedle tajfunu Hagibis tajfun Faxai, který zasáhl taktéž Japonsko a zapříčinil škody zhruba za devět miliard dolarů. V Severní Americe pak hurikán Dorian napáchal škody za 5,6 miliardy dolarů a v Evropě letní bouře za 2,5 miliardy USD.

Z celkových škod za 150 miliard dolarů jich bylo pojištěno necelých 35 %, tedy 52 miliard dolarů.

Musíte vědět
Přestat sledovat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat