Co musíte ráno vědět (5. března)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a v USA, jak se vyvíjí spor mezi čínskou společností Huawei a americkou vládou a jak tráví mrazivé zimní dny pravá ruská žena? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie na úvod týdne oslabily, investory překvapila makrodata

Americké akciové indexy navzdory počátečnímu růstu oslabily. Překvapivě slabé údaje o stavebních výdajích v USA přiměly investory k vybírání zisků a kompenzovaly optimismus ohledně obchodních rozhovorů mezi Washingtonem a Pekingem. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,79 % na 25 819,65 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,39 % na 2 792,81 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,23 % na 7 577,57 bodu. Index volatility VIX stoupl o 7,81 % na 14,63 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři bazické body na 2,72 %. Nejpopulárnější kryptoměny jako bitcoin a ethereum odepsaly od dvou do čtyř procent.

Investorský magazín: Co čekat od akcií v dalších měsících?
Akcie mají za sebou jeden z nejlepších začátků roku v historii. Vydrží býkům dech, nebo s nadcházejícím jarem přijde korekce? Nejen na tuto otázku hledá odpověď aktuální Investorský magazín, který také přibližuje faktory, na něž se investoři mohou spolehnout. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na další obchodní týden.
Akcie: Má zbytek světa Američanům co závidět?
Nedávno jsme psali o tom, zda jsou americké akciové trhy lepší než zbytek světa. Závěr byl takový, že v posledních 10 letech jsou na tom akcie v USA mnohem lépe než zbytek vyspělého akciového světa, ale zároveň jsou možná až příliš předražené. Nikdo přitom neví, jestli v budoucnu dojde k obratu, nebo jde o nový normál. Pokud bychom měli vycházet z historie, je možná načase se připravit na první možnost.
Spekulanti si lžou do kapsy
Investice na úvěr rostou v poslední době až nepříjemně rychlým tempem. Mnoho investorů to přitom nevidí jako problém, protože v porovnání s celkovou velikostí trhu objem půjček zas až tak rychle neroste. To je ale poměrně alibistický a zároveň absurdní argument.

2. Evropské burzy v pondělí převážně stouply, dařilo se sektoru základních materiálů

Většina evropských akciových trhů v pondělí uzavřela v plusu, když investoři s nadějí vyhlíželi čínsko-americkou obchodní dohodu. Důvodem byla zpráva finanční televize CNBC, podle které by se obě strany mohly dohodnout na kompromisu již koncem března. Regionální index STOXX Europe 600 získal 0,33 % na 375,49 bodu, britský FTSE 100 stoupl o 0,39 % na 7 134,39 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 0,41 % na 5 286,57 bodu a německý DAX se snížil o 0,08 % na 11 592,66 bodu. Dařilo se zejména sektoru základních materiálů, který má vysokou expozici vůči Číně, a možnost dohody mezi dvěma největšími světovými ekonomikami ho tak poslala vzhůru.

(Chaotický) brexit: 3 dobré zprávy pro Českou republiku
Do plánovaného odchodu Spojeného království z Evropské unie zbývá zhruba měsíc. Pokud k němu opravdu dojde, bezmála tříletá odysea s nedobrým koncem pro Británii bude k něčemu dobrá pro Českou republiku.
ECB čeká se zvyšováním sazeb, více času na přípravu se může hodit
Slabá makroekonomická data z Evropy, zmatky okolo brexitu a hrozba amerických cel odsunuly očekávané zvyšování eurových sazeb za horizont letošního roku. Oddalování návratu k normálnějším měnovým podmínkám jsme již pocítili i u dolarových sazeb nebo v době kurzového závazku ČNB. Váhání s normalizací sazeb kvůli krátkodobé slabosti trhu či ekonomiky přitom bylo dobrou příležitostí se připravit na dlouhodobou změnu podmínek patřičným zajištěním.

3. Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, akcie CME zdražily zhruba o 3 %

Pražská burza začala týden pozitivně, index PX si připsal 0,27 % na 1 078,69 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie společností CME (+3,17 % na 81,30 Kč) a Avast (+2,17 % na 94 Kč), proti trendu šla například MONETA Money Bank. Objem obchodů byl s necelými 281 miliony korun výrazně podprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry Komerční banky, které zlevnily o 0,11 % na 945 Kč. Další finanční tituly se na směru neshodly - Erste Group Bank stoupla pouze o 0,02 % na 850 Kč, MONETA Money Bank oslabila o 0,5 % na 79 Kč a VIG získala 0,72 % na 557 Kč.

Poslední měsíc na daňové přiznání: Jaké slevy na dani z příjmů lze uplatnit?
Nabízíme přehled slev na dani z příjmu, jež lze uplatnit přímo v daňovém přiznání. Nabídka totiž sice není špatná, orientace v ní je ale horší.
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Jak a do čeho investovat (nejen) v roce 2019
Do pořadu Byznys index na TV Seznam si šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný zve výrazné osobnosti světa investic. Nedávno ve studiu přivítal ředitelku investiční společnosti Verdi Capital. Mimo jiné s ní hovořil o aktuálně zajímavých akciových titulech a obecněji o přístupu k investování. Nabízíme malé grafické ohlédnutí.

4. Očekávané události

V noci na úterý bude australská centrální banka rozhodovat o nastavení měnové politiky. Během dne budou průběžně vycházet finální únorové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb a kompozitní PMI za služby a výrobní sektor. Eurozóna navíc na trh pošle zprávu o maloobchodních tržbách a ve Spojených státech odpoledne vedle PMI vyjdou ještě bilance federálního rozpočtu a údaje o prodejích nových domů. Do výsledkové sezóny přispějí v USA firmy Target, Ciena, Kohl's a Urban Outfitters a v Evropě třeba společnost Chocoladefabriken Lindt & Sprüngli. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. března a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. NYT: Huawei se chystá zažalovat americkou vládu

Čínská telekomunikační společnost Huawei se chystá zažalovat vládu Spojených států za to, že zakázala federálním agenturám používat její výrobky. S odkazem na zdroje obeznámené se situací to v pondělí napsal server listu The New York Times.

6. Německo jedná s Airbusem o nesplacených úvěrech kvůli A380

Německo jedná s evropským výrobcem letadel Airbus o nesplacené půjčce 600 milionů eur na vývoj a výrobu obřího letounu A380, uvedla německá vláda. Airbus v polovině února ohlásil konec výroby tohoto stroje, na jehož vývoj získal půjčky od vlád Německa, Francie, Španělska a Británie a tyto úvěry splácel z prodaných letadel. Úvěry jsou centrem dlouhotrvajícího obchodního sporu mezi Evropskou unií a Spojenými státy, které se navzájem obviňují z nelegálních subvencí výroby letadle.

7. Tesla představí Model Y v polovině března

Americká společnost Tesla představí sportovně-užitkový vůz Model Y 14. března. Model Y je zhruba o deset procent větší než Model 3 a bude také o deset procent dražší. Na Twitteru to oznámil šéf společnosti Elon Musk.

8. Gates a další magnáti investují do hledání zdrojů kobaltu

Skupina miliardářů v čele s Billem Gatesem podpořila startup KoBold Metals, který pracuje na "google mapách pro zemskou kůru" ve snaze najít nové zdroje kobaltu. Informovala o tom agentura Bloomberg. Kobalt se díky použití v bateriích pro elektromobily stal jednou z nejžádanějších komodit na světě.

9. O řecké dluhopisy je po zvýšení ratingu zájem, bude nová emise

Výnosy 10letých dluhopisů řecké vlády v pondělí klesly až na 3,622 %, a jsou tak nejníže od ledna 2006. Je to reakce na páteční zvýšení ratingu Řecka, k němuž přistoupila mezinárodní ratingová agentura Moody's. Ta svým krokem posílila optimismus investorů ohledně nejzadluženější země eurozóny. Řecko následně oznámilo, že chystá na tento týden novou emisi se splatností deset let, což bude první emise s takovou dobou splatnosti po téměř deseti letech.

10. Výrobce bezpilotních letadel Primoco loni dosáhl tržeb 27,53 milionu Kč

Výrobce bezpilotních letadel Primoco v prezentaci pro investory zveřejnil hospodářské ukazatele za rok 2018 a výhled na letošní rok. Tržby loni dosáhly 27,53 milionu Kč, což znamenalo prudký nárůst oproti roku 2017, kdy výnosy dosáhly 1,15 milionu Kč. Společnost loni poprvé realizovala tržby z prodeje bezpilotních letadel, v předchozích letech probíhal vývoj a téměř žádné tržby realizovány nebyly.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ruské "mroží" ženy podstupují omlazovací koupele v zamrzlých řekách

Viktorija Curanovová se ponořuje do otvoru vysekaném v tlusté vrstvě ledu, jenž pokrývá řeku. Udělá několik temp a obdaří zářivým úsměvem fotografa, který ji zvěční pro její účet na Instagramu. Tato blogerka spolu s členkami klubu z moskevského předměstí patří k nové generaci takzvaných mrožích žen, které si v Rusku oblíbily koupání v zamrzlých řekách a jezerech v zimě, kdy teplota vody nepřekračuje čtyři stupně Celsia.

Po desetiletí je tato záliba spojována s představou silného muže, většinou zralého věku. Dnes však mladé Rusky po vzoru Curanovové navazují na tuto tradici, kterou považují za moderní a zdraví prospěšnou, ačkoli jsou lékaři v názorech na tuto otázku rozděleni.

Curanovová, blogerka zaměřená na fitness, dává na internet fotografii a videozáznam svého plavání v ledu pro více než 100 000 abonentů jejího účtu na Instagramu. "Zajímám se o extrémní sporty, abych se otestovala. Pokaždé mám strach," svěřuje se a choulí se do kožešinového pláště, do něhož se po plavání zahalila. Ujišťuje, že v zimě nikdy není nemocná právě díky tomuto plavání. "Je to také vynikající prostředek proti tuku a celulitidě," tvrdí.

Ruská federace zimního plavání se sídlem v Ťumeni na Sibiři zdůrazňuje, že plavání v ledové vodě je prospěšné pro klouby a pleť. Varuje však osoby se slabým srdcem a ty, kteří mají problémy s dýcháním. Takoví lidé by neměli riskovat.

Podle studie, kterou v roce 2015 provedli vědci z Ťumeně, se plavání v ledové vodě stává po deseti letech praktikování zdraví nebezpečné. Plavání v mrazivých vodách se provozuje v severských zemích a v Číně a v Rusku je obzvlášť populární. Ledová voda je tam považována za prostředek, jak posílit tělo.

Miliony ruských pravoslavných věřících se noří do ledové vody každý rok na křest Páně, svátek připadající podle pravoslavného kalendáře na 19. ledna.

Klub Moskevských mrožích žen má primitivní zařízení, jakousi chatu se zelenými zdmi, kde jsou malé, pecí vytápěné šatny. To nebrání jeho členkám v účasti na mezinárodních soutěžích.

Hvězda moskevského klubu, šestadvacetiletá Osman Delibašová, získala několik medailí za plavání na vzdálenosti téměř jednoho kilometru za špatných povětrnostních podmínek. Nedávno natočila videozáznam, jak sedí hodinu v zamrzlém bazénku na své zahradě. Jedno ruské sdružení uznalo tento výkon za rekord v kategorii žen.

Delibašová, která cvičí vojáky pro extrémní podmínky, se prochází ve sněhu jen v županu a bosa. "Voda, hlavně ledová, je můj živel," říká. Její trenérka, zakladatelka klubu Natalja Serajová, rozdává osvědčení skupině nových "mrožích žen", které se sešly v chatě. "Nic neposílí vaši imunitu jako ledová voda. Je to cesta k pevnému zdraví a dlouhému, aktivnímu životu," říká.

Mroží ženy zdůrazňují příznivý vliv plavání v ledové vodě na psychiku. Taťjana Batalovová po své první koupeli hovoří o pocitu jakési očisty. Natalja Serajová se zase cítí, jako by jí narostly po plavání křídla. "Člověku je teplo, pociťuje radost. Dá se to označit za euforii," ujišťuje.

Musíte vědět
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Štěpán Křeček, BH Securities)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat