Co musíte ráno vědět (5. června)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jaká byla v prvním čtvrtletí průměrná mzda v Česku a jak se v Rusku podporuje ženskost? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zaznamenaly druhý nejlepší obchodní den roku, pomohla jim i vyjádření představitelů Fedu

Americké akciové indexy v úterý posílily. Trh reagoval na prohlášení šéfa americké centrální banky Jeromea Powella, který naznačil, že základní úroková sazba v USA by se mohla snížit. Powell to zdůvodnil současnými ekonomickými riziky, včetně globální obchodní války. Index Dow stoupl o 2,06 % na 25 332,18 bodu, širší index S&P 500 se vrátil nad 200denní klouzavý průměr a technicky zajímavou hladinu 2 800 a posílil o 2,14 % na 2 803,27 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 2,65 % na 7 527,12 bodu. Index volatility VIX klesl o 10,02 % na 16,97 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů se zvýšil o šest bazických bodů na 2,13 %. Bitcoin a ethereum zažily prudký výprodej a ztrátu zhruba 9 %, trhu s ropou se divoký vývoj vyhnul a ceny barelu zůstaly prakticky beze změny.

Americká výsledková sezóna: Zisková recese zřejmě odvrácena, investoři by ale jásat neměli
Americké firmy svými hospodářskými výsledky za první čtvrtletí sice díru do světa neudělaly, ale podařilo se jim překonat (nízká) očekávání analytiků. I přes mírný optimismus z toho pramenící jsou ale na trhu jasně patrné signály slabosti, růst oproti předchozím kvartálům výrazně zpomalil a firmy varovaly před riziky v politice i ekonomice.
Proč se Američané bojí o svou budoucnost, když ekonomika šlape
Americká ekonomika pokračuje v solidním růstu, míra nezaměstnanosti je na minimu za půl století a ceny akcií jsou navzdory květnovému poklesu vysoké, zatímco inflace zůstává utlumená. Ani to ale nestačí k tomu, aby lidé za oceánem hodili všechny starosti za hlavu.

2. Evropské burzy zakončily úterní obchodování v plusu, dařilo se automobilovému sektoru

Evropské akciové trhy zakončily úterní seanci v plusu, když investory potěšila slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, který po jednání se špičkami britského byznysu premiérce Therese Mayové přislíbil obchodní dohodu. Regionální index STOXX Europe 600 získal 0,59 % na 372,67 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,41 % na 7 214,29 bodu, francouzský CAC 40 si připsal 0,51 % na 5 268,26 bodu a německý DAX získal 1,51 % na 11 971,17 bodu. Dařilo se zejména automobilovému sektoru, který stoupl zhruba o 3,2 %, proti trendu naopak šlo technologické odvětví, jež odevzdalo zhruba 0,2 %.

Investování: Když na velikosti záleží
Když se dnes člověk dívá na ukazatele ocenění některých akcií, nemůže se zbavit dojmu, že se dívá na opakování roku 2000, kdy vrcholila takzvaná internetová horečka následovaná splasknutím technologické bubliny. Jak ale upozorňuje Byrne Hobart na webu medium.com, nic není jen černé nebo bílé.
Neff: Migrací to teprve začíná, za pár desítek let bude Evropa plná Harlemů
Migraci nelze zabránit, půjde tak bezesporu o jednu ze sil, které určí podobu světa v příštích letech. I v důsledku toho se zřejmě obraz naší společnosti jednou přiblíží kultovnímu filmu Blade Runner, řekl v nejnovějším rozhovoru na platformě Alter Eko respektovaný autor sci-fi Ondřej Neff hlavnímu ekonomovi ČSOB Martinu Kupkovi.

3. Pražská burza v úterý stoupla, akcie VIG zdražily zhruba o 2,7 %

Pražská burza zakončila úterní seanci v plusu, index PX stoupl o 0,37 % na 1 053,83 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Monety Money Bank, nedařilo se naopak Stock Spirits. Objem obchodů byl s 458 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie ČEZ, které uzavřely beze změny na 540 Kč. Nejvyšší zisk zaznamenala VIG, jejíž cenné papíry zdražily o 2,67 % na 577 Kč.

Investorský magazín: Co čeká (nejen) české zemědělství?
Jak si vede a kam směřuje české zemědělství? Odpověď hledá aktuální Investorský magazín. Prostor dostanou i cena práce v rozvojovém světě nebo připomínky hotelových pokojských. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

Ve středu budou ve světě vycházet finální květnové indexy nákupních manažerů ve službách. Eurozóna přidá ještě výrobní inflaci a zprávu o tržbách maloobchodních prodejců a ve Spojených státech odpoledne vedle PMI vyjde ještě zpráva ADP o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru a večer Fed odtajní pravidelnou situační zprávu o stavu americké ekonomiky, takzvanou Béžovou knihu. Do výsledkové sezóny přispějí v USA Campbell Soup a Brown-Forman a v Evropě firma voestalpine. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 3. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Průměrná mzda v Česku v prvním čtvrtletí stoupla na 32 466 korun

Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku letos v 1. čtvrtletí meziročně vzrostla o 7,4 % na 32 466 korun. Oznámil to v úterý Český statistický úřad. Reálně, tedy při zohlednění inflace, stoupla mzda o 4,6 %. Průměrná mzda v Česku se nepřetržitě zvyšuje od začátku roku 2014.

6. O2 Czech Republic vyplatí za loňský rok akcionářům 21 Kč na akcii

Valná hromada společnosti O2 Czech Republic v úterý schválila výplatu akcionářům ve výši 21 Kč na akcii. Z toho 17 korun bude tvořit dividenda a zbytek výplata části emisního ážia. Vyplývá to z hlasování akcionářů. Stejnou částku na akcii O2 vyplatila akcionářům i loni.

7. Holub: Nejpravděpodobnějším scénářem ČNB je nyní stabilita sazeb

Nejpravděpodobnějším výhledem měnové politiky České národní banky v nejbližší době je stabilita úrokových sazeb. Na úterním Setkání lídrů průmyslu a exportu to řekl člen bankovní rady České národní banky Tomáš Holub. Proces normalizace měnové politiky je podle něj správná věc a odraz solidního stavu české ekonomiky.

8. Nezaměstnanost v eurozóně v dubnu mírně klesla

Míra nezaměstnanosti v zemích eurozóny v dubnu klesla na 7,6 % ze 7,7 % v březnu, a ocitla se tak nejníže od srpna 2008. V celé Evropské unii ukazatel zůstal na březnové úrovni 6,4 %. Je to nejnižší hodnota od zahájení měření v lednu 2000. Ukazují to sezónně upravené údaje, které v úterý zveřejnil statistický úřad Eurostat. Nejnižší míra nezaměstnanosti je nadále v České republice (2,1 %).

9. Čína varuje své podniky i turisty před riziky v USA

Čínské ministerstvo zahraničí varovalo podniky působící ve Spojených státech, že mohou čelit pronásledování ze strany amerických úřadů. Peking rovněž vyzval čínské turisty k opatrnosti při návštěvě USA a poukázal na potenciální hrozby, například loupeže či střelecké útoky. Informovaly o tom v úterý agentury Reuters a AFP s odvoláním na čínská státní média.

10. Austrálie snížila základní úrokovou sazbu na rekordní minimum

Australská centrální banka v úterý snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na rekordní minimum 1,25 %. Reagovala tak na zpomalování růstu domácí ekonomiky. Poukázala rovněž na rostoucí hospodářská rizika pramenící ze sporů v mezinárodním obchodu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ruská společnost slíbila zaměstnankyním prémie za nošení sukní

Ruská firma slíbila svým zaměstnankyním každý den zvláštní odměnu, pokud přijdou do práce v sukni či šatech a hezky učesané a nalíčené. Neobvyklý počin upoutal pozornost médií a sociálních sítí.

"Maraton ženskosti" ve firmě Tatprof, sídlící v Tatarstánu v Povolží a specializované na výrobu hliníkových profilů, má "zkrášlit pracovní dny", řekla rozhlasové stanici Govorit Moskva mluvčí podniku Anastasija Kirillovová.

"Mnoho žen si automaticky navlékne kalhoty, a proto doufáme, že tato akce umožní našim dámám pocítit jejich ženskost a krásu, když se rozhodnou pro sukni či šaty," vysvětlila. Od 27. května až do 30. června dostane každá zaměstnankyně splňující podmínky této akce odměnu 100 rublů za den.

"Je to vynikající způsob, jak sjednotit náš tým," přesvědčovala o správnosti záměru Kirillovová. Nicméně ujistila, že firma nezakazuje ženám nosit kalhoty. Ale i tak se 149 zaměstnankyň zapojilo do akce, kterou vymyslel šéf firmy Sergej Račkov pod vlivem "znepokojení ze směšování mužských a ženských rolí".

Iniciativa podle mluvčí potěšila celé osazenstvo firmy, nicméně vyvolala v sociálních sítích i kritiku, že se vrací "tmářství", poznamenala agentura AFP.

Server Lenta v souvislosti s podnikovou iniciativou na podporu ženskosti připomněl dubnovou stížnost jednoho Rusa na moskevskou soudkyni. Její až příliš přitažlivý vzhled, podpořený silným nalíčením, ho tak vzrušoval, že mu zabránil soustředit se na případ, a tak u soudu prohrál. Ani se stížností žalobce nepochodil, kolegium soudců mu ji vrátilo s tím, že neobsahuje žádné konkrétní pochybení soudkyně.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat