4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Jak se v pondělí dařilo akciím v Evropě a ve Spojených státech, o kolik nul na svých bankovkách se dobrovolně připraví Írán a jak se dělá self promotion na nejvyšší úrovni? To vše musíte ráno vědět.
Americké akcie zahájily týden růstem, když indexy Dow a S&P 500 před koncem seance smazaly předchozí ztráty. K posílení pomohly hlavně velké technologické a internetové společnosti a růst cen ropy, které převážily nad obavami kvůli obnovenému napětí mezi USA a Čínou a rozhodnutí firmy Berskhire Hathaway zbavit se podílů ve velkých aerolinkách. Index Dow stoupl o 0,11 % na 23 749,76 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,42 % na 2 842,74 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,23 % na 8 710,71 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,28 % na 35,97 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 0,629 %.
Akcie v Evropě v pondělí výrazně ztrácely. Podobně jako na ostatních akciových trzích byly i v Evropě jedním z hlavních faktorů ovlivňujících náladu investorů neshody mezi USA a Čínou ohledně původu koronaviru způsobujícího nemoc covid-19. Panevropský index STOXX Europe 600 ztratil 2,65 % na 328,44 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,16 % na 5 753,78 bodu, francouzský CAC 40 skončil se ztrátou 4,24 % na 4 378,23 bodu a německý DAX oslabil o 3,64 % na 10 466,80 bodu.
Pražská burza zahájila týden poklesem, index PX se snížil o 1,17 % na 862,95 bodu. Nedařilo se zejména rakouským finančním titulům a energetické společnosti ČEZ. Výraznějšímu poklesu indexu zabránily cenné papíry technologické firmy Avast a Komerční banky.
Úterní dopoledne bude patřit britskému indexu nákupních manažerů v sektoru služeb a ve stavebnictví a výrobní inflaci v eurozóně. Evropská komise navíc zveřejní novou makroekonomickou prognózu. Odpoledne Spojené státy přidají výsledek obchodní bilance, PMI za sektor služeb a kompozitní dubnový index nákupních manažerů. Výsledky hospodaření na trh pošlou v Evropě firmy Pandora, Repsol, BNP Paribas, Fiat Chrysler Automobiles, Intesa Sanpaolo nebo AXA, na pražské burze MONETA a v zámoří DuPont, Marathon Petroleum, Activision Blizzard, Devon Energy či Walt Disney. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Řecká ekonomika v letošním roce v důsledku šíření koronaviru klesne o 4,7 až 8,9 %. V dokumentu pro Evropskou komisi to uvedla řecká vláda. Dodala, že mezi její hlavní cíle patří obnovit hospodářský růst a přilákat investice.
Podnikatelská aktivita v eurozóně se v dubnu kvůli pandemii nemoci covid-19 téměř zastavila. Její index se propadl na rekordní minimum. Ukázaly to finální výsledky průzkumu, které v pondělí zveřejnila konzultační společnost IHS Markit.
Ekonomika Hongkongu v prvním čtvrtletí letošního roku klesla meziročně o 8,9 %, což je největší pokles od roku 1974, kdy se začal tento údaj sledovat. Ekonomický propad se prohloubil ze 3 % ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila vláda. K vysokému propadu přispěla pandemie nemoci covid-19, která zhoršila již tak špatnou situaci v zemi způsobenou loňskými násilnými protivládními protesty a cly souvisejícími s obchodní válkou mezi USA a Čínou.
Schodek slovenského státního rozpočtu v dubnu, tedy v době pandemie nemoci covid-19, výrazně vzrostl. Dosáhl 87 % hodnoty, která je plánovaná na celý letošní rok. Informovalo o tom v pondělí slovenské ministerstvo financí, které už dříve zhoršilo odhad letošního vývoje ekonomiky i příjmů státu z daní a povinných odvodů.
Rusko a Čína zneužívají krize kolem šíření koronaviru k prosazování svých zájmů v Evropě. V rozhovoru s italským deníkem La Stampa to v pondělí prohlásil americký ministr obrany Mark Esper, který zároveň označil za škodlivé snahy o prosazování mobilních technologií čínské společnosti Huawei.
Íránský parlament schválil zákon, který umožňuje škrtnout na bankovkách domácí měny ríjál čtyři nuly. Změna je reakcí na prudký pokles hodnoty měny kvůli americkým sankcím. Oficiální měnou země se pak má nově stát túmán. Oznámila to v pondělí státní média.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
V době, kdy je v USA přes 1,2 milionu lidí s covidem-19 a počet obětí se blíží 70 tisícům a kdy 30 milionů lidí přišlo v průběhu několika týdnů o práci, je publikování takového videa na svém twitterovém účtu projevem absolutního nedostatku soudnosti. V dnešní době takový způsob politiky ale bohužel vyhrává volby.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 4, 2020