Co musíte ráno vědět (5. května)

Jak se v pondělí dařilo akciím v Evropě a ve Spojených státech, o kolik nul na svých bankovkách se dobrovolně připraví Írán a jak se dělá self promotion na nejvyšší úrovni? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí posílily díky technologickým firmám, nedařilo se aerolinkám

Americké akcie zahájily týden růstem, když indexy Dow a S&P 500 před koncem seance smazaly předchozí ztráty. K posílení pomohly hlavně velké technologické a internetové společnosti a růst cen ropy, které převážily nad obavami kvůli obnovenému napětí mezi USA a Čínou a rozhodnutí firmy Berskhire Hathaway zbavit se podílů ve velkých aerolinkách. Index Dow stoupl o 0,11 % na 23 749,76 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,42 % na 2 842,74 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,23 % na 8 710,71 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,28 % na 35,97 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 0,629 %.

Investorský magazín: Tištění peněz a jeho (ne)rizika, chyby podle Dalia a ruské akcie
Burzy jako na houpačce a rotačky centrálních bank v plném chodu. Investorský magazín se tentokrát zabývá chováním trhů v době koronavirové krize a dopady bezprecedentního tištění peněz. Hlavní téma je doplněno aktuálními tržními radami od expertů z New Yorku a Moskvy, v závěru pak nechybí stručný ekonomický kalendář na nový obchodní týden.
KONTEXT: Sell in May? No way!
Pro americké akcie byl duben nejlepší měsíc za více než třicet let, ty evropské si pak připsaly nejvyšší zisky od října 2015. S prvním květnem jako kdyby se připomněla realita, 2-3% výplach na klíčových trzích přitom ani zdaleka nereflektuje temná oblaka vznášející se nad globální ekonomikou. Ani tak ale není potřeba z trhu utíkat.

2. Evropské akcie začaly týden propadem

Akcie v Evropě v pondělí výrazně ztrácely. Podobně jako na ostatních akciových trzích byly i v Evropě jedním z hlavních faktorů ovlivňujících náladu investorů neshody mezi USA a Čínou ohledně původu koronaviru způsobujícího nemoc covid-19. Panevropský index STOXX Europe 600 ztratil 2,65 % na 328,44 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,16 % na 5 753,78 bodu, francouzský CAC 40 skončil se ztrátou 4,24 % na 4 378,23 bodu a německý DAX oslabil o 3,64 % na 10 466,80 bodu.

Utrácení na plný plyn aneb Vítejte zpět v 70. letech
V roce 1976 vyměřila švédská vláda spisovatelce Astrid Lindgrenové mezní daňovou sazbu 102 %. Autorka na to zareagovala satirickou pohádkou Pomperipossa ve světě peněz. Nejenže vyprovokovala zuřivou debatu, způsobila v témže roce dokonce velkou volební prohru sociálnědemokratické vládě, která tak musela poprvé po 44 letech od válu.
Expertní tržní výhled: Květen může být ve znamení dalších poklesů, Buffett je extrémně opatrný
Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových a dalších trhů. Nejen o tom v expertním tržním výhledu s investičním stratégem Filipem Kejlou z WOOD & Company a šéfredaktorem Investičního webu Petrem Novotným. Ptát se můžete i vy.

3. Pražská burza v pondělí ztrácela, nedařilo se většině hlavních emisí

Pražská burza zahájila týden poklesem, index PX se snížil o 1,17 % na 862,95 bodu. Nedařilo se zejména rakouským finančním titulům a energetické společnosti ČEZ. Výraznějšímu poklesu indexu zabránily cenné papíry technologické firmy Avast a Komerční banky. 

Je možné se lépe připravit na (další pandemii) a její ekonomické důsledky?
Pandemie koronaviru a s ní související opatření v zájmu ochrany zdraví lidí tlačí ekonomiku do hluboké recese. Je vůbec možné se na něco podobného v budoucnu připravit? Věřím, že ano, a že můžeme dokonce založit na nebývalý hospodářský růst.
Lekce pro investory z doby koronavirové
Ještě v polovině února se zdálo, že růst cen akcií a dalších aktiv nemůže nic zastavit. Stačilo pár dnů a trhy se začaly pod náporem prodejních příkazů hroutit. I v tomto případě však platí, že vše špatné je pro něco dobré. Investorům uplynulé týdny přinejmenším připomněly některé důležité investiční a tržní pravdy.

4. Očekávané události

Úterní dopoledne bude patřit britskému indexu nákupních manažerů v sektoru služeb a ve stavebnictví a výrobní inflaci v eurozóně. Evropská komise navíc zveřejní novou makroekonomickou prognózu. Odpoledne Spojené státy přidají výsledek obchodní bilance, PMI za sektor služeb a kompozitní dubnový index nákupních manažerů. Výsledky hospodaření na trh pošlou v Evropě firmy Pandora, Repsol, BNP Paribas, Fiat Chrysler Automobiles, Intesa Sanpaolo nebo AXA, na pražské burze MONETA a v zámoří DuPont, Marathon Petroleum, Activision Blizzard, Devon Energy či Walt Disney. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. května a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecko letos čeká pokles ekonomiky o 4,7 až 8,9 %

Řecká ekonomika v letošním roce v důsledku šíření koronaviru klesne o 4,7 až 8,9 %. V dokumentu pro Evropskou komisi to uvedla řecká vláda. Dodala, že mezi její hlavní cíle patří obnovit hospodářský růst a přilákat investice.

6. Podnikatelská aktivita v eurozóně je v hlubokém útlumu

Podnikatelská aktivita v eurozóně se v dubnu kvůli pandemii nemoci covid-19 téměř zastavila. Její index se propadl na rekordní minimum. Ukázaly to finální výsledky průzkumu, které v pondělí zveřejnila konzultační společnost IHS Markit.

7. HDP Hongkongu v prvním kvartálu kvůli koronaviru rekordně klesl

Ekonomika Hongkongu v prvním čtvrtletí letošního roku klesla meziročně o 8,9 %, což je největší pokles od roku 1974, kdy se začal tento údaj sledovat. Ekonomický propad se prohloubil ze 3 % ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila vláda. K vysokému propadu přispěla pandemie nemoci covid-19, která zhoršila již tak špatnou situaci v zemi způsobenou loňskými násilnými protivládními protesty a cly souvisejícími s obchodní válkou mezi USA a Čínou.

8. Schodek slovenského rozpočtu za dobu pandemie výrazně vzrostl

Schodek slovenského státního rozpočtu v dubnu, tedy v době pandemie nemoci covid-19, výrazně vzrostl. Dosáhl 87 % hodnoty, která je plánovaná na celý letošní rok. Informovalo o tom v pondělí slovenské ministerstvo financí, které už dříve zhoršilo odhad letošního vývoje ekonomiky i příjmů státu z daní a povinných odvodů.

9. USA: Čína a Rusko zneužívají koronaviru k prosazování svých zájmů

Rusko a Čína zneužívají krize kolem šíření koronaviru k prosazování svých zájmů v Evropě. V rozhovoru s italským deníkem La Stampa to v pondělí prohlásil americký ministr obrany Mark Esper, který zároveň označil za škodlivé snahy o prosazování mobilních technologií čínské společnosti Huawei.

10. Írán kvůli poklesu své měny škrtne na bankovkách čtyři nuly

Íránský parlament schválil zákon, který umožňuje škrtnout na bankovkách domácí měny ríjál čtyři nuly. Změna je reakcí na prudký pokles hodnoty měny kvůli americkým sankcím. Oficiální měnou země se pak má nově stát túmán. Oznámila to v pondělí státní média.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Reklama na dokonalost

V době, kdy je v USA přes 1,2 milionu lidí s covidem-19 a počet obětí se blíží 70 tisícům a kdy 30 milionů lidí přišlo v průběhu několika týdnů o práci, je publikování takového videa na svém twitterovém účtu projevem absolutního nedostatku soudnosti. V dnešní době takový způsob politiky ale bohužel vyhrává volby. 

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat