Co musíte ráno vědět (5. listopadu)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, co si myslí o dopadu amerických voleb čeští odborníci a jak zvládali sčítání hlasů Trump a Biden? I to by vás mohlo ve čtvrtek zajímat.

1. Americké akcie ve středu výrazně posílily, trh sází na pat v Kongresu

Americké akcie ve středu výrazně rostly, třebaže výsledek prezidentských voleb ve Spojených státech byl zatím nejistý. V přepočtu hlasů na volitele vedl kandidát Demokratické strany Joe Biden. Možná patová situace v Kongresu, tedy pokud se nepodaří demokratům ovládnout Senát, vzbuzuje optimismus investorů. Znamenalo by to totiž, že by nebylo snadné prosadit jakoukoli zásadní změnu. Index Dow zpevnil o 1,34 % na 27 847,66 bodu, širší index S&P 500 přidal 2,2 % na 3 443,44 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 3,85 % na 11 590,78 bodu. Index volatility VIX spadl o 16,82 % na 29,57 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o téměř 12 bazických bodů na 0,766 %.

Speciál: Americké prezidentské volby na Investičním webu pohledem exkluzivních hostů
3. listopadu 2020 vyvrcholil proces prezidentských i kongresových voleb v USA. Zhlédněte záznam živého speciálu s exkluzivními hosty doplněný o aktuální zpravodajství.
Tři dividendové akcie, se kterými se investoři (nejen) v roce 2021 neztratí
Americké akcie se na konci října dostaly pod tlak, a tak investoři hledají tituly, které by jim nabídly jistou ochranu. Mezi ty lze počítat i dividendové akcie. Následující tři tipy však nespadají mezi čistě defenzivní tituly. Naopak, kromě dividendy nabízejí i vyhlídky kurzového růstu, pokud se ekonomika vzpamatuje z koronavirové krize.

2. Evropské akcie ve středu rostly i přes nejistý výsledek amerických voleb

Akcie na západoevropských burzách si ve středu po nevydařeném začátku připsaly další úspěšný den. Přestože výsledek prezidentských voleb v USA nebyl jasný a oba kandidáti mluvili o vítězství, investoři věří v pozitivní dopad na akciové trhy. Panevropský index STOXX Europe 600 ve středu vzrostl o 2,05 % na 363,31 bodu, britský benchmark FTSE 100 se zvýšil o 1,67 % na 5 883,26 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 2,44 % na 4 922,85 bodu a německý DAX posílil o 1,95 % na 12 324,22 bodu.

Druhá vlna pandemie: Je současný propad na trzích příležitostí k nákupu?
Druhá vlna pandemie v Evropě je realitou a centrální orgány musejí jednat. Německá i francouzská vláda vyhlásily částečný lockdown, otevřené zůstanou jen základní služby a lidé budou v následujících týdnech omezeni na pohybu podobně jako v Česku. Situace ale není o mnoho lepší ani v dalších evropských zemích. Ekonomická aktivita utrpí, HDP zamíří opět do červených čísel, a tak není divu, že atmosféra na finančních trzích začala koncem října opět houstnout.

3. Pražská burza ve středu vzrostla potřetí v řadě, dařilo se Avastu a skupině ČEZ

Pražská burza ve středu posílila potřetí v řadě navzdory tomu, že většina hlavních titulů skončila v červeném. Index PX posílil o 0,99 % na 865,01 bodu. Nahoru ho vytáhly hlavně akcie technologické společnosti Avast a energetické skupiny ČEZ.

Kupka & Chlupatý: Podstatná je příprava na další krizi, základem jsou rezervy a diverzifikace
Pandemie koronaviru ukázala, že ačkoli o potřebě finanční rezervy slyšel asi každý, jen nemnozí si ji zvládají vytvářet. Mnohé firmy čekají na pomoc od státu, který se kvůli potřebě získání obrovských objemů peněz výrazně zadluží. Ve světle řešení současné krize bychom ale neměli zapomínat na dlouhodobé problémy, jako jsou třeba stárnutí populace nebo klimatická změna. Nejen o tom spolu na platformě Alter Eko hovořili Martin Kupka (ČSOB) a Roman Chlupatý (Save & Capital).

4. Očekávané události

Ve čtvrtek zveřejní Austrálie obchodní bilanci, Německo odhalí podnikové objednávky, eurozóna maloobchodní tržby a o měnové politice rozhodnou centrální banky v Británii, ČR a netypicky kvůli volbám také ve Spojených státech. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se v říjnu zastavil, ve službách se prohloubil její pokles

Růst aktivity v ekonomice evropské měnové unie se v říjnu zastavil. Kompozitní index nákupních manažerů sestavovaný společností IHS Markit podle finálních dat klesl na 50 bodů z 50,4 bodu v září. PMI za sektor služeb se ovšem snížil na 46,9 bodu z 48 bodů, protože sektor zasáhla druhá vlna koronaviru. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

6. EU chce dohled nad bojem proti praní špinavých peněz

Evropská unie by měla vytvořit nezávislý orgán, který bude dohlížet na efektivní boj proti praní špinavých peněz. Shodli se na tom ve středu ministři financí členských zemí, kteří podpořili návrh Evropské komise počítající také se sladěním pravidel používaných úřady jednotlivých států.

7. Schodek obchodní bilance Spojených států v září klesl

Hodnota deficitu americké obchodní bilance v září klesla na 63,9 miliardy USD. Po srpnovém růstu schodku na 67 miliard USD (revidováno z -67,1 miliardy USD) očekával trh pokles na 63,8 miliardy USD. Ke snížení schodku přispěl vyšší vývoz potravin a kapitálového zboží. Analytici však varují, že další zlepšení schodku by mohla mírnit nová omezující opatření, která mají v Evropě zabránit šíření nemoci covid-19.

8. Pilíšek (ZLATÉ REZERVY): Těsný výsledek amerických voleb potvrzuje, o jak velkém riziku je v souvislosti s USA a jejich pozicí ve světě řeč

Spojené státy ustoupily ze své pozice globálního četníka, což se projevuje ve snaze řady dalších zemí vstupovat do mezinárodních otázek silověji než v minulosti. I o to se hrálo v prezidentských volbách, některé procesy a změny na světové geopolitické mapě totiž nelze zvrátit jen tím, že si to přejeme. Nejen o tom hovořil v rámci speciálu Investičního webu o amerických volbách Roman Pilíšek ze společnosti ZLATÉ REZERVY.

9. Kovanda (TRINITY BANK): Obchodní válka USA a Číny bude pokračovat

Joe Biden na mě nepůsobí jako nejvitálnější politik, přitom může být v pozici jednoho z nejmocnějších politiků světa. V sázce tak může být respekt světa vůči USA, ale i celému Západu. Obchodní válka s Čínou přitom bude pokračovat, mohly by se ale zlepšit vztahy Ameriky s Evropou, uvedl v rámci speciálu Investičního webu o amerických volbách hlavní ekonom TRINITY BANK Lukáš Kovanda.

10. Koděra: Technologie do portfolia patří, další regulaci gigantů se ale nevyhneme

Amazon by v případě deregulace mohl postupně začít ovládat příliš velkou část americké, potažmo globální ekonomiky. Regulace je proto nevyhnutelná, technologické společnosti ale do portfolia nadále patří, uvedl v rámci speciálu Investičního webu k americkým prezidentským volbám investiční specialista Roman Koděra.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Prezident

Člověk vážně nemusí být fanouškem Joea Bidena, ale při pohledu na způsob jejich komunikace si aspoň může říct, který z nich se chová jako rozumný politik respektující hlas lidu a který z nich na jakýkoli respekt vůči ostatním kašle.

Musíte vědět
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat