Co musíte ráno vědět (5. února)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jakým tempem letos podle Ministerstva financí poroste česká ekonomika a kolik toho Američané vědí o majetkové nerovnosti? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy v úterý prudce posílily, obavy z koronaviru ustupují

Americké akcie výrazně zpevnily, protože intervence čínské centrální banky zmírnila obavy investorů z negativních dopadů nového koronaviru. Index Dow zaznamenal nejprudší denní růst od poloviny srpna a technologický index Nasdaq Composite vylepšil rekordní maximum. Index Dow posílil o 1,44 % na 28 807,63 bodu, širší S&P 500 narostl o 1,50 % na 3 297,59 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 2,10 % na 9 467,97 bodu. Index volatility VIX klesl o 10,68 % na 16,05 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o sedm bazických bodů na 1,60 %. Ceny ropy klesly o více než procento, ztrácely zlato i stříbro a nejsledovanější kryptoměny také odevzdaly okolo procenta.

O možné nové bublině na americkém akciovém trhu aneb Vracejí se časy Pets.com?
Je to už dvacet let, co se k ocenění akcií firem používaly neotřelé ukazatele typu počtu zobrazených stránek za kvartál nebo poměru ceny akcií vůči počtu kliknutí na webu. Ačkoli jsou přitom doby internetové bubliny dávnou minulostí, uvažování některých firem i investorů se vrací do tehdejších kolejí.

2. Evropské akcie v úterý výrazně stouply, v centru pozornosti byla výsledková sezóna

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v zelených číslech, když investoři vyhodnocovali kvartální čísla několika velkých evropských firem a sledovali zprávy týkající se šíření čínského koronaviru. Regionální index STOXX Europe 600 se zvýšil o 1,64 % na 418,47 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 1,55 % na 7 439,82 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 1,76 % na 5 935,05 bodu a německý DAX se zvýšil o 1,81 % na 13 281,74 bodu. V plusu seanci zakončily všechny hlavní sektory, nejvíce se dařilo odvětví základních zdrojů, které vzrostlo o 3,5 %.

Kvantitativní uvolňování ECB a vyšší inflace: Zbožné přání?
Evropská centrální banka již dlouho provádí politiku kvantitativního uvolňování, aby podpořila růst spotřebitelské inflace. Úspěch zatím nikde.

3. Pražská burza v úterý stoupla, polepšila si většina hlavních emisí

Pražská burza v úterý navázala na pondělní růst. Index PX stoupl o 0,47 % na 1 090,21 bodu. Polepšila si většina hlavních emisí. K růstu burze pomohly hlavně bankovní tituly. Objem obchodů byl s 452 miliony mírně nadprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky (+0,38 %).

Investorský magazín: Fondy do portfolia třicátníků a padesátníků, špetka koronaviru a kritika české montovny
Podílové fondy jsou důležitou součástí investičního portfolia. Z jakých fondů ho mají poskládat třicátníci a padesátníci, napoví aktuální Investorský magazín. Podíváme se také, jak imunní dokážou být investice proti koronaviru, a kritiku schytá navenek solidně prosperující česká ekonomika. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

Středa bude patřit indexům nákupních manažerů v sektoru služeb, maloobchodním tržbám v eurozóně a Česku a americké bilanci zahraničního obchodu. V USA vyjdou také údaje o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru od ADP a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o stavu zásob ropy na americkém území. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti General Motors, Qualcomm, MetLife, BNP Paribas, Siemens či GlaxoSmithKline. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 3. února a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ministerstvo financí letos nadále očekává růst české ekonomiky o 2 %

Ministerstvo financí ponechalo v nové makroekonomické prognóze odhad růstu tuzemské ekonomiky v letošním roce na 2 %. Úřad rovněž ponechal odhad růstu ekonomiky v loňském roce na 2,5 %. Pro příští rok očekává nově ekonomický růst o 2,2 %.

6. Hospodářské dopady koronaviru jsou cítit po celém světě

Hospodářské dopady omezení souvisejících s epidemií koronaviru v Číně jsou cítit po celém světě, od dřevařů na Novém Zélandu po vývozce potravin ve Spojených státech. Zpoždění či zrušení dodávek čelí vývozci, těžaři i výrobci všeho možného - od uhlí a dřeva po maso a ovoce, upozornila agentura Reuters.

ANKETA: Co může epidemie koronaviru znamenat pro trhy a ekonomiku?
Několika českým tržním expertům jsme rozdali poměrně jednoduchou a očekávanou anketu. Co bude šíření koronaviru znamenat pro trhy a ekonomiku?

7. BP ve čtvrtém čtvrtletí klesl zisk, překonal však odhady. Firma zvýší dividendu

Britské ropné společnosti BP ve čtvrtém čtvrtletí kvůli nízkým cenám ropy a plynu klesl čistý zisk o 26 % na 2,57 miliardy USD. Výsledky však překonaly očekávání analytiků a firma oznámila, že zvýší dividendu. To naznačuje, že podnik má důvěru v další růst svého podnikání v oblasti ropy a plynu.

8. Ekonomové: Růst čínské ekonomiky může zvolnit pod dvě procenta

Tempo růstu čínské ekonomiky v tomto čtvrtletí kvůli šíření nového typu koronaviru prudce zvolní a v meziročním srovnání by hrubý domácí produkt mohl vykázat méně než dvouprocentní růst. Myslí si to někteří ekonomové. Znamenalo by to citelné zpomalení proti předchozímu čtvrtletí, kdy čínská ekonomika vykázala meziroční růst o šest procent. Ve hře je také varianta, že oproti předchozímu čtvrtletí ekonomika dokonce klesne.

9. Hyundai kvůli koronaviru zastaví výrobu v Jižní Koreji, nemá díly

Automobilka Hyundai Motor v Jižní Koreji od pátku zastaví na několik dní výrobu. Kvůli opatřením proti šíření nového typu koronaviru totiž nemá díly z Číny. S odvoláním na odbory o tom v úterý informovala agentura Reuters. Hyundai je prvním výrobcem aut, který kvůli koronaviru přerušuje výrobu mimo Čínu.

10. IKEA v Británii zavře první větší obchod v historii

Švédský nábytkářský řetězec IKEA zavře od svého vstupu na britský trh před 33 lety první větší obchod v zemi. Firma, která má v Británii 22 prodejen, to uvedla v úterý s tím, že reaguje na změny nákupních zvyklostí zákazníků dávajících přednost nákupům na internetu. Uzávěrkou obchodu v centru Coventry letos v létě přijde o práci 352 lidí.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Reportér v USA zaskočil respondenty ekonomickou anketou s koláčem

Tuší obyčejní Američané, jak velká nerovnováha v rozdělení bohatství panuje v jejich zemi? Na tuto otázku minulý týden netradičním způsobem hledal odpověď moderátor televizního pořadu CBS This Morning Tony Dokoupil. Respondenty v obchodním domě v New Yorku nechal rozdělovat kusy nakrájeného koláče na talíře znázorňující jednotlivé příjmové segmenty obyvatelstva. Reálné situaci se žádný z jejich odhadů ani nepřiblížil, a i proto reportáž vyvolala na internetu velký ohlas.

Náhodní kolemjdoucí byli postaveni před stůl s pěti talíři označenými cedulkami "nejchudší", "nižší střední třída", "střední třída", "vyšší střední třída" a "nejbohatší". Vedle nich byl připravený koláč představující majetek všech amerických domácností, jehož výše se odhaduje na 98 bilionů dolarů.

Úkolem respondentů bylo rozdělit kusy koláče na jednotlivé talíře podle toho, jak si myslí, že vypadá rozdělení majetku mezi jednotlivými společenskými třídami. Úroveň ekonomických nerovností ve Spojených státech všichni výrazně podcenili a následná ukázka skutečného stavu je zaskočila a zklamala.

Po zásahu Dokoupila se devět z deseti řezů přesunulo na talíř nejbohatších 20 % populace, poslední řez se poměrem 80 ku 20 rozložil mezi vyšší střední a střední třídu, zatímco pro čtvrtý segment - nižší střední třídu - zbyly pouze drobky.

"A ti nejchudší nemají z koláče nic. Vlastně mají méně než to. Mají totiž účet za koláč," vysvětloval reportér CBS. Narážel na to, že pětina nejchudších obyvatel USA má v průměru dluhy přibližně 6 000 dolarů.

Anketa s koláčem vzbudila velký ohlas, jen na Twitteru nasbírala od pátku 3,5 milionu zhlédnutí. Reagovala na ni i americká senátorka Elizabeth Warrenová, která se uchází o nominaci Demokratické strany do prezidentských voleb.

"Takhle vypadají majetkové rozdíly v dnešní Americe. Je načase zavést daň z bohatství, abychom mohli investovat do příležitostí pro pracující rodiny, vyrobit větší koláč a ukrojit rodinám větší kus," napsala v sobotu na Twitter. Prezidentská kandidátka chce stejně jako její kolega ze Senátu a volební soupeř Bernie Sanders prosadit speciální daň týkající se osob s majetkem převyšujícím 50 milionů dolarů. Podle CBS průzkumy ukazují, že většina Američanů myšlenku podporuje.

Musíte vědět
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat