15. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ivana Birtová, Realitní Shaker)
Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak vidí vývoj světové ekonomiky šéfové firem a jak to má Donald Trump s pravdomluvností? To vše musíte ráno vědět.
Americké akcie v pondělí posílily v čele s technologickými podniky. K jejich zpevnění podle analytiků přispěly naděje na řešení obchodního konfliktu mezi USA a Čínou. Na devizovém trhu posílil dolar. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických firem, si připsal 0,70 % na 25 239,37 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 0,68 % na 2 724,87 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,15 % na 7 347,54 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,54 % na 15,73 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o čtyři bazické body na 2,73 %.
Evropské akciové trhy v pondělí uzavřely smíšeně, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu, která přinesla výsledky několika velkých firem, a čekali na novinky týkající se brexitu či obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,06 % na 359,92 bodu, britský FTSE 100 si připsal 0,2 % na 7 034,13 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 0,38 % na 5 000,19 bodu a německý DAX se snížil o 0,04 % na 11 176,58 bodu. Nedařilo se zejména automobilovému sektoru, který má vysokou expozici vůči Číně. Obchodování uzavřel zhruba procento v mínusu. O necelá tři procenta zlevnily například cenné papíry francouzského výrobce automobilových součástek Valeo.
Pražská burza začala týden pozitivně, index PX vzrostl o 0,36 % na 1 052,05 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank a Kofoly ČeskoSlovensko, proti trendu šla O2 Czech Republic. Objem obchodů byl s 318 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, které uzavřely beze změny na 915 Kč. Kofola ČeskoSlovensko si připsala nejvyšší zisk z hlavních titulů na burze, její akcie zdražily o 4,48 % na 303 Kč. Důvodem byla zpráva, že Kofola prodá za zhruba 334 milionů korun polského výrobce nápojů Hoop Polska firmě ZMB Capital.
Úterý bude patřit indexům nákupních manažerů v sektoru služeb, které vyjdou například pro Japonsko, Itálii, Francii, Německo, eurozónu či Spojené státy. Rušno bude v Austrálii, kde vyjdou maloobchodní tržby a obchodní bilance. Tamní centrální banka bude zároveň rozhodovat o nastavení úrokových sazeb. V Evropě pak vyjdou maloobchodní tržby v Česku a eurozóně. Spojené státy se pochlubí indexem ekonomického optimismu a indexem nákupních manažerů ISM mimo zpracovatelský sektor. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti Archer-Daniels-Midland, Centene, Estée Lauder, Ralph Lauren, Walt Disney či Pandora. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Doba optimismu podle ekonomických lídrů končí, tři z deseti předpokládají pokles růstu světové ekonomiky. Jde o nejvyšší hodnotu od roku 2013, v loňském roce bylo o poklesu růstu ekonomiky přesvědčeno pět procent šéfů firem. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti PwC mezi téměř 1 400 generálními řediteli po celém světě.
Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny začátkem února pokračovala v poklesu a je na nejnižší úrovni za více než čtyři roky. Důvodem jsou zejména obavy spojené s odchodem Británie z Evropské unie. Uvedla to v pondělí výzkumná společnost Sentix. Její index důvěry klesá už šestým měsícem v řadě, v únoru na -3,7 bodu z lednových -1,5 bodu. V Německu, které je největší ekonomikou eurozóny, je situace nejhorší od srpna 2012.
Německý rozpočet se v příštích letech může propadnout do schodku, pokud Berlín nesníží výdaje. V roce 2023 by mohl činit až 25 miliard eur, zatímco loni byla země v přebytku 11,2 miliardy eur. S odvoláním na dokument vlády o tom informoval deník Bild. Důvodem tohoto obratu v hospodaření největší evropské ekonomiky je předpokládaný pokles daňových příjmů a zvýšení mezd veřejného sektoru.
Analytici z Wall Street přehodnotili své předpovědi zisků firemního sektoru v letošním prvním čtvrtletí a očekávají pokles o 0,8 %, zatímco ještě koncem prosince předpovídali růst o 3,3 %. Vyplývá to z průzkumu společnosti FactSet. Pokud se jejich prognóza naplní, půjde o první propad zisků od druhého čtvrtletí 2016.
Írán nikdy nepřijme ponižující podmínky, které evropské země spojily s programem, jenž má umožnit obejít americké sankce proti Íránu. Sdělil to v pondělí šéf íránské justice Sádek Amolí Larídžání, podle nějž Evropa mimodolarové obchodování podmiňuje vyjednáváním o íránských zbraních. Náhradní způsob obchodování s Íránem vyjednaly Francie, Německo a Británie, tedy signatáři dohody o íránském jaderném programu z roku 2015.
Zisk i tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetového gigantu Google, překonaly v loňském čtvrtém čtvrtletí očekávání analytiků. Firma hospodařila s čistým ziskem 8,95 miliardy dolarů po ztrátě 3,02 miliardy dolarů ve stejném období předchozího roku. Investory nicméně znepokojil výrazný nárůst nákladů, což vedlo k poklesu ceny akcií podniku.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Americký prezident Donald Trump od svého nástupu do funkce uvedl nepravdu či pronesl zavádějící výrok již zhruba 8500krát, uvedl americký list The Washington Post, jenž výroky amerického prezidenta ověřuje.
Co Trump překrucuje nejvíce? Nepřekvapivě to je vyšetřování hlavy Spojených států a jeho volebního týmu kvůli údajné spolupráci s ruskou stranou během prezidentských voleb v roce 2016, které Trump bagatelizoval či označil za nesmysl již téměř 200krát.
Podle amerického prezidenta se jedná o hon na čarodějnice, který rozpoutali demokraté, ve skutečnosti ale vyšetřování pod vedením zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera pokračuje a smyčka se kolem Trumpa a jeho bývalých poradců pomalu utahuje.