Co musíte ráno vědět (5. února)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak vidí vývoj světové ekonomiky šéfové firem a jak to má Donald Trump s pravdomluvností? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zahájily týden růstem, dařilo se technologickému sektoru

Americké akcie v pondělí posílily v čele s technologickými podniky. K jejich zpevnění podle analytiků přispěly naděje na řešení obchodního konfliktu mezi USA a Čínou. Na devizovém trhu posílil dolar. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických firem, si připsal 0,70 % na 25 239,37 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 0,68 % na 2 724,87 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,15 % na 7 347,54 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,54 % na 15,73 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o čtyři bazické body na 2,73 %.

Propady na trhu: Kdo za to sakra může?!
Většinu propadů akciových indexů lze logicky vysvětlit. Najít lze však ve statistikách i poklesy, za nimiž zdánlivě nic není. Otázka je jasná: Proč k těmto pohybům dochází?
4 důležité informace o investování v jediném výsledkovém příběhu
Společnost Apple zkraje ledna varovala investory, že její tržby v uplynulém kvartálu nebyly nic moc. Nastal výprodej jejích akcií. A když firma hospodářské výsledky zveřejnila (v souladu s vlastním výhledem), investoři titul nakupovali jako diví. Jak to?
Toto je tajemství úspěchu hedgeové legendy
Stanley Druckenmiller je mezi investory známý jako jeden z nejlepších hedgeových manažerů. Své mimořádné schopnosti Druckenmiller přetavil mezi roky 1980 a 2010 do 30 ziskových let v řadě, navíc s průměrným ročním výnosem 30 %. V plusu skončil i v roce 2001, kdy splaskla technologická bublina, nebo v roce 2008. Co stojí za jeho úspěchy?

2. Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, nedařilo se automobilovému sektoru

Evropské akciové trhy v pondělí uzavřely smíšeně, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu, která přinesla výsledky několika velkých firem, a čekali na novinky týkající se brexitu či obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,06 % na 359,92 bodu, britský FTSE 100 si připsal 0,2 % na 7 034,13 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 0,38 % na 5 000,19 bodu a německý DAX se snížil o 0,04 % na 11 176,58 bodu. Nedařilo se zejména automobilovému sektoru, který má vysokou expozici vůči Číně. Obchodování uzavřel zhruba procento v mínusu. O necelá tři procenta zlevnily například cenné papíry francouzského výrobce automobilových součástek Valeo.

Brexit podle Jamese Deana
Dolní komora britského parlamentu tento týden v úterý odmítla odklad brexitu. Tento postoj dává smysl jedině v případě, že britští zákonodárci mají jistotu, že do konce března bude dosaženo dohody se zbytkem Evropské unie, píše ekonom z České spořitelny Michal Skořepa.

3. Pražská burza v úvodu týdne stoupla, akcie Kofoly zdražily o více než 4 %

Pražská burza začala týden pozitivně, index PX vzrostl o 0,36 % na 1 052,05 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank a Kofoly ČeskoSlovensko, proti trendu šla O2 Czech Republic. Objem obchodů byl s 318 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, které uzavřely beze změny na 915 Kč. Kofola ČeskoSlovensko si připsala nejvyšší zisk z hlavních titulů na burze, její akcie zdražily o 4,48 % na 303 Kč. Důvodem byla zpráva, že Kofola prodá za zhruba 334 milionů korun polského výrobce nápojů Hoop Polska firmě ZMB Capital.

Investorský magazín: Pavel Kohout a jeho pohled na trhy v roce 2019
Akcioví investoři již dlouho nezažili tak impozantní vstup do nového roku. Vydrží dobrá nálada na burzách i v dalších měsících? Aktuální Investorský magazín mixuje burzovní almanach s aktuálními daty. Prostor dostane také jeden z možných černých koní letošního obchodování na pražské burze a rady těm, kteří teprve začínají budovat své investiční portfolio.
Jana Brodani (AKAT ČR): Jak na investice do podílových fondů
Do pořadu Byznys index na TV Seznam si šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný zve výrazné osobnosti světa investic. Na konci roku 2018 přivítal ve studiu výkonnou ředitelku Asociace pro kapitálový trh ČR Janu Brodani. Mimo jiné se věnovali tomu, proč a jak investovat do podílových fondů. Nabízíme malé grafické ohlédnutí.

4. Očekávané události

Úterý bude patřit indexům nákupních manažerů v sektoru služeb, které vyjdou například pro Japonsko, Itálii, Francii, Německo, eurozónu či Spojené státy. Rušno bude v Austrálii, kde vyjdou maloobchodní tržby a obchodní bilance. Tamní centrální banka bude zároveň rozhodovat o nastavení úrokových sazeb. V Evropě pak vyjdou maloobchodní tržby v Česku a eurozóně. Spojené státy se pochlubí indexem ekonomického optimismu a indexem nákupních manažerů ISM mimo zpracovatelský sektor. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti Archer-Daniels-Midland, Centene, Estée Lauder, Ralph Lauren, Walt Disney či Pandora. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tři z deseti šéfů čekají pokles růstu světové ekonomiky

Doba optimismu podle ekonomických lídrů končí, tři z deseti předpokládají pokles růstu světové ekonomiky. Jde o nejvyšší hodnotu od roku 2013, v loňském roce bylo o poklesu růstu ekonomiky přesvědčeno pět procent šéfů firem. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti PwC mezi téměř 1 400 generálními řediteli po celém světě.

6. Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejníže za čtyři roky

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny začátkem února pokračovala v poklesu a je na nejnižší úrovni za více než čtyři roky. Důvodem jsou zejména obavy spojené s odchodem Británie z Evropské unie. Uvedla to v pondělí výzkumná společnost Sentix. Její index důvěry klesá už šestým měsícem v řadě, v únoru na -3,7 bodu z lednových -1,5 bodu. V Německu, které je největší ekonomikou eurozóny, je situace nejhorší od srpna 2012.

7. Bild: Německý rozpočet může být v příštích letech schodkový

Německý rozpočet se v příštích letech může propadnout do schodku, pokud Berlín nesníží výdaje. V roce 2023 by mohl činit až 25 miliard eur, zatímco loni byla země v přebytku 11,2 miliardy eur. S odvoláním na dokument vlády o tom informoval deník Bild. Důvodem tohoto obratu v hospodaření největší evropské ekonomiky je předpokládaný pokles daňových příjmů a zvýšení mezd veřejného sektoru.

8. Wall Street čeká první kvartální pokles firemních zisků za 3 roky

Analytici z Wall Street přehodnotili své předpovědi zisků firemního sektoru v letošním prvním čtvrtletí a očekávají pokles o 0,8 %, zatímco ještě koncem prosince předpovídali růst o 3,3 %. Vyplývá to z průzkumu společnosti FactSet. Pokud se jejich prognóza naplní, půjde o první propad zisků od druhého čtvrtletí 2016.

9. Írán nepřijme podmínky Evropy pro mimodolarové obchodování

Írán nikdy nepřijme ponižující podmínky, které evropské země spojily s programem, jenž má umožnit obejít americké sankce proti Íránu. Sdělil to v pondělí šéf íránské justice Sádek Amolí Larídžání, podle nějž Evropa mimodolarové obchodování podmiňuje vyjednáváním o íránských zbraních. Náhradní způsob obchodování s Íránem vyjednaly Francie, Německo a Británie, tedy signatáři dohody o íránském jaderném programu z roku 2015.

10. Čtvrtletní výsledky majitele Googlu překonaly očekávání, vyšší náklady ale investory vedly k prodejům akcií firmy

Zisk i tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetového gigantu Google, překonaly v loňském čtvrtém čtvrtletí očekávání analytiků. Firma hospodařila s čistým ziskem 8,95 miliardy dolarů po ztrátě 3,02 miliardy dolarů ve stejném období předchozího roku. Investory nicméně znepokojil výrazný nárůst nákladů, což vedlo k poklesu ceny akcií podniku.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Trump lhal či uváděl zavádějící informace již téměř 8500krát

Americký prezident Donald Trump od svého nástupu do funkce uvedl nepravdu či pronesl zavádějící výrok již zhruba 8500krát, uvedl americký list The Washington Post, jenž výroky amerického prezidenta ověřuje.

Co Trump překrucuje nejvíce? Nepřekvapivě to je vyšetřování hlavy Spojených států a jeho volebního týmu kvůli údajné spolupráci s ruskou stranou během prezidentských voleb v roce 2016, které Trump bagatelizoval či označil za nesmysl již téměř 200krát.

Podle amerického prezidenta se jedná o hon na čarodějnice, který rozpoutali demokraté, ve skutečnosti ale vyšetřování pod vedením zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera pokračuje a smyčka se kolem Trumpa a jeho bývalých poradců pomalu utahuje.

Musíte vědět
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ivana Birtová, Realitní Shaker)
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat