15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jaký hospodářský růst v letošním roce plánuje Čína a co budou jíst Britové v případě brexitu bez dohody? To vše musíte ráno vědět.
Americké akcie mírně ztratily. Na trhu přetrvává nejistota ohledně obchodních vztahů mezi Spojenými státy a Čínou. Americký dolar posílil. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,05 % na 25 806,63 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,11 % na 2 789,65 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,02 % na 7 576,36 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,75 % na 14,74 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 2,72 %. Nejsledovanější kryptoměny přidaly od tří do šesti procent.
Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v mírném plusu, když investoři soustředili pozornost zejména na výroční plenární zasedání čínského parlamentu a čekali na novinky týkající se čínsko-amerických obchodních jednání, která podle pondělní zprávy finanční televize CNBC dospěla do finální fáze. Regionální index STOXX Europe 600 získal 0,15 % na 375,64 bodu, britský FTSE 100 stoupl o 0,69 % na 7 183,43 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 0,21 % na 5 297,52 bodu a německý dAX se zvýšil o 0,24 % na 11 620,74 bodu. Dařilo se zejména telekomunikačnímu sektoru, jenž si připsal zhruba 0,6 %. Důvodem bylo oznámení britského operátora Vodafone (+2,19 %), který uvedl, že by chtěl získat 4 miliardy eur vydáním konvertibilních dluhopisů.
Pražská burza v úterý nenavázala na pondělní růst, index PX ztratil 0,19 % na 1 076,63 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie ČEZ a Komerční banky, dařilo se například Stock Spirits. Objem obchodů byl s necelými 520 miliony korun mírně podprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry Monety Money Bank, které uzavřely bez procentuální změny na 79 Kč. Nejvyšší zisk zaznamenala Kofola ČeskoSlovensko, jejíž akcie zdražily o 0,99 % na 306 Kč, nejvíce naopak ztratil Avast (-1,6 % na 92,50 Kč).
V noci na středu vydá Austrálie zprávu o vývoji ekonomiky. Dopoledne bude Česko informovat o své obchodní bilanci a odpoledne se investoři v USA zaměří na výsledek mezinárodního obchodu, tovární objednávky a zprávu o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru od ADP. Večer ještě vyjde pravidelná situační zpráva Fedu o stavu americké ekonomiky zvaná Béžová kniha. Výsledky hospodaření představí v USA Dollar Tree a Brown-Forman a v Evropě mimo jiné Royal Unibrew a ANDRITZ. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Čína si naplánovala pomalejší růst ekonomiky, na letošní rok tempo růstu hrubého domácího produktu stanovila na 6-6,5 %. Loni ekonomika vzrostla o 6,6 %, původním cílem vlády bylo 6,5 %. Na úvod výročního plenárního zasedání parlamentu to v úterý řekl čínský premiér Li Kche-čchiang. Čína plánuje i snížit daně a poplatky, zvýšit investice do infrastruktury a podpořit poskytování úvěrů pro malé firmy.
Bývalý šéf japonské automobilky Nissan Motor Carlos Ghosn bude moci po více než sto dnech opustit vazbu. Rozhodl o tom v úterý tokijský soud, který pro manažera stanovil kauci miliardu jenů. Ghosn, který je podezřelý z finančních deliktů, nebude moci opustit Japonsko a bude pravidelně monitorován, informovala s odkazem na Ghosnova právníka agentura Reuters.
Evropská ekonomika zpomaluje mnohem více, než se řada investorů domnívá, a její útlum představuje pro trh největší riziko. V rozhovoru s agenturou Reuters to řekl hlavní ekonomický poradce společnosti Allianz a vlivný investor Mohamed El-Erian. Evropská centrální banka má podle něj k dispozici jen omezené prostředky, jak na hospodářský útlum reagovat, a evropské vlády nejsou připraveny na tuto situaci odpovědět zvýšením výdajů.
Majetek, který mají Češi uložen v podílových fondech, klesl v roce 2018 o 10,6 miliardy na 472,9 miliardy korun. Na tiskové konferenci to řekl místopředseda Asociace pro kapitálový trh (AKAT) Jaromír Sladkovský. Za meziročním poklesem je podle předsedy asociace Martina Řezáče znehodnocení cen aktiv, příliv peněz investorů do fondů byl naopak kladný.
Evropská unie v rámci prvního společného mechanismu začne od dubna prověřovat přímé zahraniční investice do 28 členských zemí, aby zajistila bezpečnost, veřejný pořádek a strategické zájmy Evropy. Uvedla to v úterý Evropská komise. Opatření, které komise představila v roce 2017, byla v úterý schválena na ministerské úrovni.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Žádný avokádový toast nebo banánové smoothie a zapomeňte na nastrouhaný čerstvý parmazán na těstovinách. Místo toho si zvykejte na mléko ke každému jídlu, chléb, jehněčí kotlety a hrášek. Hodně hrášku.
Jídla z domácí produkce podobná spíše stravě v průmyslové době jsou to, co by mohli Britové jíst v případě, že jejich země odejde z Evropské unie bez dohody, která by nastavila základní obchodní vztahy s dalšími státy. Británie významně spoléhá na dovoz a po staletí byla středem zemědělského obchodu. Je tak snadné zapomenout, jak by vypadala britská jídelní tabule ve světě, v němž se obchod s potravinami zastaví.
V této fázi je těžké předvídat, co by se mohlo stát. Britský parlament má nyní příležitost vyhnout se odchodu bez dohody nebo ho alespoň odložit. Ačkoli je vysoce nepravděpodobné, že se dovoz potravin zastaví úplně, obchody s potravinami a zemědělci se připravují na nejhorší. Pokud k tomu dojde, budou mít aspoň dostatek zásob masa a brambor, zapomeňte ale na zeleninu a ovoce pětkrát denně.
Země vyprodukuje zhruba 60 % vlastních potravin, populární potraviny však hypoteticky nemusí být dostupné. Agentura Bloomberg se proto podívala na to, jak by vypadaly regály v britských supermarketech ve světě bez obchodu.
Britové by se topili v mléku. Britské krávy vyprodukují týdně bezmála čtyři litry mléka na člověka a dostatek bude i vajíček. Zmizet by ale mohly jiné produkty, jako jsou například irské máslo nebo čedar. Zemědělci ze Severního Irska by nemohli posílat své mléko ke zpracování přes hranici a milovníci sýrů by se měli rozloučit s francouzským plísňovým brie a italským parmazánem.
Méně by bylo i zeleniny a ovoce. Většina ovoce a asi polovina zeleniny v Británii je z dovozu. Z britských farem by se ročně vyprodukovaly asi dva kilogramy jahod a zhruba 300 gramů malin na osobu. Z jídelníčku by zmizelo avokádo a osud banánů je nejistý.
Země naproti tomu vyprodukuje dostatek hrášku a většinu měsíců by byla dostupná i mrkev a řepa. Polovinu roku si lidé budou moci dopřát i brokolici, rajčata si ale budou muset ponechat pro zvláštní příležitosti. Britští zemědělci totiž vyprodukují asi jen pětinu rajčat, jež se prodávají v zemi po celý rok.
Dostatek bude v Británii masa, země patří k největším vývozcům masa i jehněčích kotlet. Země také ročně vyprodukuje zhruba 23 kilogramů kuřecího a 13 kilogramů hovězího i vepřového na osobu. To však zahrnuje i méně lákavé části, jako například ledvinky, které se nyní prodávají v zahraničí. Změna jídelníčku by navíc čekala i hospodářská zvířata, z krmných směsí by totiž zmizely kukuřice a sójové boby.
Nedostatek chleba Británii zřejmě nehrozí. Pšenice se totiž v zemi pěstuje zejména pro produkci mouky. Obilí pěstují Britové po tisíce let a zabírá velkou část britské orné půdy.
Humr a hranolky? Treska, která skončí na britských jídelních stolech, často pochází z Norska a Islandu - v roce 2015 se do britských obchodů dovezlo 90 % této ryby -, zatímco britští rybáři prodají velké množství svých korýšů v Evropě. Pro britské zákazníky by to mohlo znamenat hojnost krabů, humrů a krevet.
Pokud by k nim chtěli hranolky, mají štěstí. Britská záliba v bramborech by byla zabezpečena, země totiž vyprodukuje zhruba tři čtvrtiny svých vlastních zásob. Dováží ale některé zpracované produkty.
Potíže v přístavech by mohly zbrzdit také dovoz produktů ze států mimo EU, Britové si tak možná budou muset najít alternativu k odpolednímu čaji. Mezi domácí potraviny nepřekvapivě nepatří ani zrna pro ranní kávu a bez dodávek ze zahraničí mohou zůstat netknuté i mnohé sklenice na víno. V roce 2017 si Britové dovezli ze zemí EU 480 milionů láhví vína.
Není to ale tak špatné, místní hospody mohou stále nabízet tvrdý alkohol. Ve Skotsku v současnosti zraje asi 20 milionů sudů whisky a země by mohla využít i políčka s ječmenem a vařit pivo.