Co musíte ráno vědět (6. července)

Co přineslo čtvrteční obchodování na akciových trzích v Evropě a v USA, jak se chce Boeing stát největším výrobcem malých osobních tryskáčů na světě a čím platili Američané za oslavy Dne nezávislosti? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek před chystaným zavedením cel posílily

Americké akcie ve čtvrtek posílily, náladu na trhu podpořilo především zmírnění postoje Spojených států vůči clům na auta z Evropy. Dařilo se rovněž technologických společnostem v čele s výrobci čipů. Po zveřejnění zápisu z posledního zasedání měnového výboru centrální banky však akcie část zisků odevzdaly. Index Dow vzrostl o 0,75 % na 24 356,74 bodu, širší index S&P 500 přidal 0,86 % na 2 736,61 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 1,12 % na 7 586,43 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,25 % na 14,97 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se mírně snížil na 2,83 %. Dařilo se všem sektorům s výjimkou energetického odvětví, nejvýrazněji zpevnily telekomunikační sektor a technologické odvětví.

Technická analýza: Aktuální klíčové hodnoty EUR/USD

2. Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky německým automobilkám

Evropské akcie uzavřely čtvrteční obchodní seanci vesměs výše, když naděje na zmírnění americké rétoriky stran obchodních sporů s Čínou a Evropskou unií podpořily vzestup akcií spojených s výrobou automobilů. Pražská burza zůstala kvůli státnímu svátku zavřená. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 0,4 %, ačkoli v průběhu dne se obchodoval ještě výše. Také všechny hlavní burzy západní Evropy byly v kladném pásmu, hlavní index britské burzy FTSE 100 si připsal 0,4 %, německý DAX stoupl o 1,19 % a francouzský CAC 40 si polepšil o 0,86 %.

Centrální banky, inflace a netradiční nástroje měnové politiky: Co se (ne)musí změnit?

3. Očekávané události

V pátek dopoledne na trh Německo pošle zprávu o průmyslové výrobě a ve Spojeném království vyjde index cen domů od banky Halifax. V USA odpoledne vyjde zpráva o situaci na trhu práce (nezaměstnanost, tvorba pracovních míst, míra participace, vývoj mezd) a zveřejněna bude rovněž zpráva o obchodní bilanci. Zpráva o situaci na trhu práce vyjde i v Kanadě a večer ještě společnost Baker Hughes zveřejní pravidelnou týdenní statistiku počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Pražská burza zůstane na Den upálení mistra Jana Husa stejně jako ve čtvrtek zavřená. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Boeing a Embraer chtějí vytvořit společný podnik na menší letadla

Americký výrobce letadel Boeing a brazilský Embraer podepsaly předběžnou dohodu o vytvoření společného podniku na výrobu letadel. Nová společnost bude zahrnovat veškeré aktivity v oblasti výroby komerčních letadel a služeb Embraeru a Boeing by v ní měl vlastnit 80% podíl. Boeing by se tak stal jedničkou ve výrobě menších osobních tryskových letadel, uvedla agentura Reuters.

5. Fed v červnu jednal o dopadech dalšího růstu úrokových sazeb, vyplývá ze zápisu ze zasedání

Měnový výbor americké centrální banky (Fed) jednal na svém červnovém zasedání o dopadech dalšího růstu úrokových sazeb. Očekává přitom, že do příštího roku by mohly být úroky na úrovni, která může začít zpomalovat růst ekonomiky. Vyplývá to ze zápisu ze zasedání, které se uskutečnilo 12. a 13. června a na kterém Fed podruhé v letošním roce zvýšil úroky.

6. EU prodloužila sankce proti Rusku 

Evropská unie ve čtvrtek prodloužila platnost hospodářských sankcí zaměřených na určitá odvětví ruského hospodářství o dalšího půl roku. Platí tak do 31. ledna 2019. V tiskovém prohlášení o tom informovala Rada Evropské unie.

7. Část palubního personálu Ryanairu vstoupí koncem měsíce do stávky

Palubní personál irských nízkonákladových aerolinek Ryanair ve čtyřech zemích vyhlásil na konec července stávku a varuje před dalšími akcemi, pokud se nezlepší pracovní podmínky. Zaměstnanci v Portugalsku, Belgii a Španělsku vyhlásili 48hodinovou stávku na 25. až 26. července. V Itálii bude stávka jednodenní a uskuteční se 25. července. 

8. Šéf Jaguaru: Brexit ohrožuje investice za 80 miliard liber

Špatná dohoda o brexitu ohrožuje plánované investice automobilky Jaguar Land Rover v Británii v objemu 80 miliard liber. Takzvaný tvrdý brexit, který by s sebou nesl i zavedení cel na dovoz z Británie do Evropské unie, by největšího britského výrobce automobilů každoročně přišel na více než 1,2 miliardy liber. Řekl to šéf automobilky Ralf Speth.

9. Renault v září v Paříži spustí službu sdílení vozidel

Francouzská automobilka Renault se chystá v Paříži a okolí spustit službu sdílení vozidel objednávaných přes mobilní aplikaci. Spolu s výrobcem vozů Peugeot firmou PSA chce nahradit místního provozovatele sdílení elektromobilů Autolib. Renault podle svého sdělení doufá, že bude moci dát k dispozici více než 2 000 vozů.

10. Reuters: Více než USA a Čínu může obchodní válka postihnout Česko

Více než Spojené státy a Čínu může případná obchodní válka postihnout ekonomiky ČR, Slovenska či Maďarska. Vyplývá to z ekonomického modelu analytické společnosti Pictet Asset Management, který ve čtvrtek zveřejnila agentura Reuters.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Zgruntu zábavná pyrotechnika

Americká firma TNT Fireworks - jak název naznačuje - nejede ve vyšívání, nýbrž ve výbušninách. Ovšem v těch neškodných, zábavného typu. Letos před 4. červencem očekávala rekordní tržby ve výši 900 milionů dolarů, také proto, že státy Pensylvánie, New Jersey a Delaware prodej jejího zboží legalizovaly.

Statistiky o škodách ještě nejsou pohromadě, ale loni položilo život za pořádnou oslavu Dne nezávislosti osm Američanů (plus dalších 12 900 utrpělo zranění, která si vyžádala lékařského ošetření). V den výročí upálení Jana z Husa tak přejeme TNT Fireworks prima obrat.

Musíte vědět
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat