Co musíte ráno vědět (6. května)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a ve Spojených státech, čemu dávají lidé přednost před obnovou ekonomiky a jak dlouho už pijeme sekt od Bohemky? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý stouply díky zdravotnickým firmám, dražší ropě a rozvolňování protikoronavirových opatření

Akcie ve Spojených státech v úterý posílily. Podíl na tom měly růst akcií zdravotnických společností, zvýšení cen ropy a pozvolné uvolňování omezení, která měla zastavit šíření koronaviru, v některých státech USA i ve světě. Index Dow stoupl o 0,56 % na 23 883,09 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,9 % na 2 868,44 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 1,13 % na 8 809,12 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,56 % na 33,61 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelé tři bazické body na 0,665 %.

Zbláznil se už (definitivně) akciový trh?
Americké akcie mají za sebou nejlepší kalendářní měsíc za více než třicet let, to asi víte. Americká ekonomika má za sebou jeden z nejhorších měsíců v historii, to vám nejspíše také neuniklo. Překvapení?
Stříbro již tisíce let nebylo levnější
Drahé kovy v čele se zlatem a stříbrem byly již dávno před naším letopočtem předmětem a prostředkem směny. Postupně se ustálilo, že díl zlata stál zhruba 10-20 stejně velkých (těžkých) dílů stříbra. Během 20. století se pak tento poměr usadil v rozmezí 50-80 dílů (uncí) stříbra za jeden díl zlata. Na takové hodnoty se ale nyní stříbro dívá z uctivé vzdálenosti.

2. Evropské akcie v úterý přerušily sérii propadů

Evropské akcie v úterý posilovaly, a ukončily tak třídenní sérii propadů. Investoři byli pozitivně naladění díky dobrým výsledkům v USA a nebrali moc v potaz negativní rozhodnutí nejvyššího soudu v Německu týkající se kvantitativního uvolňování ECB. Panevropský index STOXX Europe 600 si připsal 2,15 % na 335,50 bodu, britský FTSE 100 posílil o 1,66 % na 5 849,42 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 2,4 % na 4 483,13 bodu a německý DAX skončil se ziskem 2,51 % na 10 729,46 bodu.

Ztracená dekáda jako největší hrozba v investování
Na trzích se nyní řeší, zda březnová minima byla lokálním dnem. Investoři vnímají jako největší hrozbu krátkodobou volatilitu. Riziko je přitom spojené hlavně s dlouhodobým vývojem na trzích.

3. Pražská burza v úterý přidala více než 1,5 %, v minusu byla jen CME

Pražská burza smazala ztráty z pondělí, index PX v úterý posílil o 1,55 % na 876,32 bodu. Jediným z hlavních titulů, který skončil v minusu, byla mediální firma CME. Akcie Monety, která ráno zveřejnila výsledky hospodaření za první čtvrtletí, zpevnily o necelá 2 % na 52 Kč.

ČNB jako popelnice finančního sektoru? Toto jsou 4 důvody, proč nemít obavy (nejen) z případných odkupů dluhopisů
Vraťme se k novele zákona o ČNB, která zmocnila domácí centrální banku k širšímu okruhu obchodů na finančních trzích. Ekonom Michal Skořepa z České spořitelny se tématu obšírně věnoval v textu, který vyšel krátce předtím, než byla novela schválena českými poslanci. Má smysl si jej přečíst, snaží se totiž osvětlit, proč bylo toto rozšíření potřebné, a při té příležitosti zrekapituloval některé základní mechanismy, kterými ČNB ovlivňuje českou ekonomiku.

4. Očekávané události

Ve středu dopoledne budou indexy nákupních manažerů za sektor služeb vycházet v Evropě. Německo navíc přidá statistiku továrních objednávek a eurozóna údaje o maloobchodních tržbách. V USA se odpoledne investoři zaměří na zprávu ADP o situaci na trhu práce v soukromém sektoru. Do výsledkové sezóny přispějí v Evropě Enel, Novo Nordisk nebo UniCredit Group, na pražské burze Komerční banka a v USA mimo jiné CVS Health, General Motors, CenturyLink, Fox, Marathon Oil, T-Mobile US a PayPal Holdings. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. května a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Průzkum: Prioritou většiny lidí je ochrana životů, ne ekonomiky

Dvě třetiny lidí chtějí, aby jejich vlády daly v boji s pandemií covidu-19 přednost záchraně lidských životů před kroky k obnově hospodářství. Vyplývá to ze studie společnosti Edelman, která se při dubnovém průzkumu dotázala více než 13 200 lidí z 11 velkých zemí světa.

6. MONETA vykázala za první čtvrtletí čistý zisk 731 milionů Kč, výsledek negativně ovlivnily opravné položky

Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za první čtvrtletí čistý zisk 731 milionů Kč. Meziročně tak bance zisk klesl o 25,6 % z 983 milionů Kč. MONETA vykázala růst provozního zisku, výsledek na úrovni čistého zisku ovšem ovlivnila negativně tvorba opravných položek v souvislosti s koronavirovou krizí. Ve výhledu pro letošní rok MONETA uvedla, že očekává celkové provozní výnosy 11,6 miliardy korun, dosud banka počítala s provozními výnosy 12,5 miliardy korun. 

7. Německý soud: ECB musí prokázat, že nákupy dluhopisů jsou nutné

Nákupy dluhopisů, kterými se Evropská centrální banka (ECB) snaží podpořit ekonomiku eurozóny, jsou částečně v rozporu s německou ústavou. Rozhodl o tom v úterý německý ústavní soud. Podle něj tyto nákupy neschválila německá vláda ani parlament, německá centrální banka proto musí nákupy dluhopisů v rámci programu ECB do tří měsíců přerušit, pokud ECB mezitím neprokáže, že jsou tyto nákupy nutné a přiměřené. ECB je podle svého prohlášení nadále odhodlána dělat vše, co je v jejím mandátu, aby zvýšila inflaci ke stanovenému cíli.

8. Bangladéšská Beximco začne tento měsíc vyrábět remdesivir

Jeden z největších výrobců léků v Bangladéši Beximco Pharmaceuticals zahájí tento měsíc výrobu experimentálního antivirotika remdesivir americké firmy Gilead Sciences, který vykazuje slibné výsledky při léčbě nemoci covid-19. Řekl to agentuře Reuters provozní ředitel společnosti Rabbur Reza. Lék remdesivir vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře.

9. Philip Morris ČR navrhuje vyplatit dividendu 1 560 Kč na akcii

Tabáková společnost Philip Morris ČR navrhuje vyplatit dividendu za rok 2019 ve výši 1 560 Kč na akcii. Firma tak vyplatí celý zisk za loňský rok a část nerozděleného zisku z minulých let. Hrubý dividendový výnos dosahuje 11 %. Posledním dnem nároku na dividendu bude 14. květen, výplata bude probíhat od 22. července. Zároveň firma oznámila, že řádná valná hromada se uskuteční distančním způsobem (takzvaně per rollam).

10. Vývoz z USA v březnu rekordně klesl, schodek vzrostl nejvíce za rok

Schodek zahraničního obchodu Spojených států se v březnu ve srovnání s předchozím měsícem prohloubil o 11,6 % na 44,4 miliardy USD. Růst schodku byl nejvyšší od prosince 2018, zatímco vývoz kvůli koronaviru rekordně klesl. Oznámilo to v úterý americké ministerstvo obchodu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Před 75 lety otevřela Bohemia Sekt první lahve sektu

První lahve sektu otevřela společnost Bohemia Sekt již před 75 lety, 6. května 1945. V závodě tehdy pracovalo deset lidí a ve sklepích dozrával první červený sekt s názvem Black Widow (Černá vdova). První lahve otevřeli američtí vojáci v den osvobození Starého Plzence. Během oslav měli osvoboditelé vypít 37 000 lahví Black Widow. Krátce nato spatřil světlo světa další sekt, Chateau Radyně.

Firma Bohemia Sekt patří k nejvýznamnějším výrobcům sektů a vín střední a východní Evropy. Skupina, zahrnující značky Víno Mikulov, Habánské sklepy, Vinařství Pavlov či Chateau Bzenec, loni prodala přes 29 milionu lahví sektů a vín, stejně jako v roce 2018. Z 18 milionů prodaných lahví sektů a šumivých nápojů, v jejichž případě skupina drží zhruba 70 % na trhu v ČR, bylo přes sedm milionů lahví Bohemia Sekt demi sec - nejprodávanějšího šumivého vína v ČR.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat