Co musíte ráno vědět (6. května)

Jak se v polovině týdne obchodovalo v Evropě a ve Spojených Státech, jak se v dubnu dařilo českému maloobchodu a kolik vydělali a do čeho investují Jay-Z a Beyoncé? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu posilovaly, trh věří ve snížení úrokových sazeb Fedu

Americké akcie ve středu zpevnily, když slabá data z amerického trhu práce posílila přesvědčení, že centrální banka USA sníží své úrokové sazby. Podpořily je také naděje, že USA a Mexiko dospějí k dohodě a že je možné vyhnout se uvalení cel na dovoz mexického zboží do USA. Index Dow vzrostl o 0,82 % na 25 539,57 bodu, širší S&P 500 stoupl rovněž o 0,82 % na 2 826,15 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,64 % na 7 575,48 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,19 % na 16,09 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 2,12 %.

Proč a jak nepanikařit, když se akcie koupou v rudém moři?
Květen byl pro americké i světové akcie mimořádně nepříznivým měsícem. Ale je zbytečné panikařit - poklesy jsou normální a obchody založené na silných emocích zpravidla jen zhoršují dlouhodobé investiční skóre.

2. Evropské burzy ve středu uzavřely v plusu, nedařilo se ale italským bankám

Evropské akciové trhy uzavřely středeční seanci v zelených číslech, výraznějším ziskům ale bránilo prohlášení Evropské komise, podle kterého by mělo být zahájeno disciplinární řízení s Itálií kvůli jejímu rostoucímu dluhu. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,38 % na 374,08 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 0,08 % na 7 220,22 bodu, francouzský CAC 40 posílil o 0,45 % na 5 292 bodů a německý DAX se zvýšil o 0,08 % na 11 980,81 bodu. Index italských akcií FTSE MIB naopak odepsal 0,36 %. Zpráva Evropské komise, že Itálie učinila pouze omezený pokrok při řešení hospodářských doporučení ze strany EU, poslala do minusu akcie italských bank. Celý sektor ztratil téměř 2 %. 

5 trendů v oblasti investičního managementu
Finanční trhy a investování procházejí nepřetržitým vývojem. Jaké jsou právě teď dominantní trendy v oblasti investičního managementu?

3. Pražská burza v polovině týdne mírně klesla, proti trendu šly akcie firmy CME

Pražská burza zakončila středeční obchodování v negativním pásmu, index PX ale odepsal jen 0,11 % na 1 052,68 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Monety Money Bank. Zobchodovaný objem činil 219 milionů Kč, a byl tak výrazně podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Erste Group Bank, které zdražily o 0,22 % na 832 Kč. Nejvyšší zisk zaznamenala mediální CME, jejíž cenné papíry stouply o 2,89 % na 89 Kč.

Investorský magazín: Co čeká (nejen) české zemědělství?
Jak si vede a kam směřuje české zemědělství? Odpověď hledá aktuální Investorský magazín. Prostor dostanou i cena práce v rozvojovém světě nebo připomínky hotelových pokojských. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

Čtvrteční dopoledne bude patřit německým továrním objednávkám a sadě českých makrodat (průmyslová výroba, stavební výroba, obchodní bilance), eurozóna zveřejní revidovanou zprávu o HDP a zprávu o změně zaměstnanosti a Evropská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Spojené státy na trh pošlou zprávy o obchodní bilanci a produktivitě práce. Výsledky hospodaření představí na Wall Street mimo jiné Ciena a JM Smucker a v Evropě Rémy Cointreau. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 3. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Českému maloobchodu se v dubnu dařilo, prodeje podpořily Velikonoce

Maloobchodní tržby bez prodeje aut v Česku v dubnu zrychlily růst na 6,9 % z březnových 4,8 %. Významný vliv na meziroční srovnání měly Velikonoce, které letos připadly na duben, zatímco loni byly už v březnu. Stejně jako v předchozích měsících se i v dubnu nejvíce zvýšily tržby internetových obchodů a zásilkových služeb. Lidé také více nakupovali potraviny či počítače a telefony.

6. Fed: Ekonomika USA dále roste, panují však obavy z obchodní války

Ekonomika Spojených států na jaře pokračovala v růstu, řada firem má ale obavy z negativních důsledků obchodní války mezi USA a Čínou. Vyplývá to z pravidelné zprávy o hospodářském vývoji zvané Béžová kniha, kterou ve středu večer zveřejnila americká centrální banka (Fed).

7. EK považuje za oprávněné zahájit s Itálií disciplinární řízení

Evropská komise dospěla k závěru, že Itálie kvůli svému rostoucímu dluhu porušuje fiskální pravidla Evropské unie. Tato situace je důvodem k zahájení disciplinárního řízení vůči zemi, uvádí se ve středečním prohlášení komise. Pokud členské země EU v příštích dvou týdnech toto rozhodnutí podpoří, může EK následně doporučit zahájení procedury. To by se mohlo stát před zasedáním ministrů financí na začátku července.

8. Volkswagen investuje do digitalizace až čtyři miliardy eur

Německá automobilka Volkswagen do roku 2023 investuje v rámci své hlavní značky až čtyři miliardy eur do digitalizace - především administrativy, ale i výroby. Kvůli digitalizaci také vytvoří nejméně 2 000 pracovních míst. Automobilka to uvedla v cestovní mapě pro digitalizaci.

9. MMF: Celní válka může napřesrok snížit globální HDP o 0,5 %

Celní válka mezi Spojenými státy a Čínou by v příštím roce mohla snížit globální hrubý domácí produkt (HDP) o 0,5 %, tedy o zhruba 455 miliard dolarů. Uvedla to ve středu šéfka Mezinárodního měnového fond (MMF) Christine Lagardeová.

10. BMW a Jaguar Land Rover budou spolupracovat na elektromobilech

Německá automobilka BMW a její britský konkurent Jaguar Land Rover budou společně vyvíjet technologie pro elektromobily. Oznámily to ve středu firmy. Společný vývoj bude zahrnovat například elektrické motory a převodovky.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kolik už vydělali a do čeho investují Jay-Z a Beyoncé?

Popová zpěvačka Beyoncé a raper Jay-Z tvoří jeden z nejslavnějších párů na světě. Obě celebrity ovšem nedisponují jenom mimořádným hudebním nadáním, ale také podnikatelským duchem, jak upozorňuje web Business Insider.

V loňském roce se jejich společný majetek přehoupl přes jednu miliardu dolarů a letos již vystoupal na 1,26 miliardy USD. Jak ke svému majetku tento pár přišel a do čeho investuje?

Zdroj:
redakce
Musíte vědět
Přestat sledovat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat