4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Jak zakončily akcie uplynulý týden, co nového v Iráku a Íránu a za kolik a proč se v Indii dá ubytovat přes Airbnb v královském paláci? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.
Americké akcie po čtvrtečním výstupu na nové rekordy v pátek oslabily. Reagovaly tak na eskalaci napětí na Blízkém východě, kde Američané při útoku v Iráku zabili šéfa íránských elitních jednotek. Náladu nezlepšila ani nejnovější statistika ze Spojených států, která obnovila obavy ze zpomalení ekonomického růstu. Index Dow v pátek klesl o 0,81 % na 28 634,88 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,71 % na 3 234,85 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,79 % na 9 020,77 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 12,43 % na 14,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o devět bazických bodů na 1,79 %. Za celý týden Dow klesl o 0,04 % a S&P 500 ztratil 0,17 %, zatímco Nasdaq Composite stoupl o 0,16 %.
Evropské akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Pozornost trhu se soustředila na americký raketový útok v Bagdádu, při kterém byl zabit velitel íránských elitních jednotek Kuds Kásim Sulejmání. Regionální index STOXX Europe 600 se snížil o 0,33 % na 418,33 bodu, zhruba stejnou ztrátu pak zaznamenal i za celý týden. Britský FTSE 100 vzrostl o 0,24 % na 7 622,4 bodu (týden: -0,29 %), francouzský CAC 40 zpevnil o 0,04 % na 6 044,16 bodu (týden: +0,11 %) a německý DAX si pohoršil o 1,25 % na 13 219,14 bodu (týden: -0,88 %).
Pražská burza v pátek oslabila, index PX klesl o 0,22 % na 1 121,44 bodu. Dolů burzu táhly hlavně akcie některých bank nebo softwarové firmy Avast. Objem obchodů byl s necelými 274 miliony korun podprůměrný. V červených číslech skončila zhruba polovina hlavních emisí pražské burzy. Byly mezi nimi i cenné papíry Erste, které dosáhly největšího objemu obchodů z hlavních emisí. Zlevnily o 0,3 % na 862,4 Kč. Oslabila i třetí nejobchodovanější emise, akcie Komerční banky, a to o 0,54 % na 830,5 Kč. Jeden z největších objemů obchodů a zároveň nejvýraznější oslabení zaznamenaly akcie Avastu, které odepsaly 0,7 % na 141 Kč. Pokles burzy brzdily například cenné papíry ČEZ, které dosáhly druhého největšího objemu obchodů a mírně zdražily o 0,1 % na 514,5 Kč. Nejvýraznější růst si připsaly akcie textilní společnosti PFNonwovens, které posílily o 1,43 % na 710 Kč. Za celý týden index PX stoupl 0,1 %.
V úvodu týdne vyjdou v Číně, Evropě i USA finální indexy nákupních manažerů. V Evropě pak ještě zaujme index důvěry investorů Sentix. Na trhy ale pravděpodobně bude mít největší vliv pokračující napětí na Blízkém východě. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Americký dron v noci na pátek u letiště v Bagdádu zabil velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásima Sulejmáního. Útok, který nařídil americký prezident Donald Trump, prudce zvýšil napětí mezi Íránem a USA a vyvolal na trzích zájem o bezpečnější investice. O víkendu Írán uvedl, že se přestane omezovat v obohacování uranu, a slíbil USA tvrdou odvetu. Irácký parlament se usnesl, že již nechce na svém území cizí vojska. Trump v reakci na výhrůžky Teheránu uvedl, že USA vytipovaly 52 íránských cílů, které zasáhnou, pokud by Írán v odvetě za zabití Sulejmáního zaútočil na Američany či americký majetek. Reakce USA by podle prezidenta byla velice rychlá a tvrdá.
....targeted 52 Iranian sites (representing the 52 American hostages taken by Iran many years ago), some at a very high level & important to Iran & the Iranian culture, and those targets, and Iran itself, WILL BE HIT VERY FAST AND VERY HARD. The USA wants no more threats!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 4, 2020
Úrokové sazby ve Spojených státech by měly zůstat ještě nějaký čas beze změny. Shodli se na tom představitelé americké centrální banky na prosincovém zasedání, na kterém potvrdili základní úrokovou sazbu v rozpětí 1,50-1,75 %.
Aktivita ve zpracovatelském sektoru Spojených států v prosinci dále prohloubila pokles a její index sestoupil až na nejnižší úroveň za více než deset let. Objem zakázek se propadl nejníže za téměř 11 let a zaměstnanost se snížila pátý měsíc za sebou. Ukazují to údaje, které v pátek zveřejnil Institut řízení dodávek (ISM). Analytici doufali ve zmírnění tempa poklesu sektoru, který těžce zasáhla americko-čínská obchodní válka.
Pokračování růstu cen českých i světových akcií odhadují v letošním roce analytici a makléři oslovení ČTK. V případě tuzemských akcií očekávají až 10% zhodnocení, které je umocněno 5% dividendovým výnosem. Index PX pražské burzy ukončil obchodování v roce 2019 na 1 116 bodech a za celý rok přidal 13 %.
Bělorusko a Rusko jsou připravené podepsat dohodu o prvních dodávkách ropy z Ruska, které byly kvůli sporu o podmínky kontraktu zastavené 1. ledna. Oznámila to podle agentury Reuters běloruská státní energetická firma Belněftěchim.
Americký výrobce elektromobilů Tesla v loňském roce zvýšil dodávky zákazníkům o 50 % na zhruba 367 500 vozů. Oznámila to v pátek firma, jejímž šéfem a spoluzakladatelem je podnikatel Elon Musk. Výsledek je v souladu s podnikovou prognózou, podle které měly celoroční dodávky činit 360 000 až 400 000 vozů.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Na seznam luxusních nemovitostí, jejichž krátkodobé pronájmy zprostředkovává společnost Airbnb, přibylo loni v listopadu apartmá v královském paláci v indickém městě Džajpur. Noc ve tři staletí starém City Palace královské rodiny vyjde tento měsíc zhruba na 154 000 Kč. Výtěžek z rezervací připadne podle Airbnb nadaci, která podporuje znevýhodněné komunity ve státě Rádžasthán na severovýchodě Indie.
Rezidenci, v níž dosud sídlí královská rodina, nechal v roce 1727 zbudovat mahárádža Džaj Sinh II., zakladatel města Džajpur. V paláci přebývali princezna Diana, Oprah Winfreyová, Bill Clinton či Jackie Kennedyová.
Od 23. listopadu se části paláce dosud přístupné pouze královské rodině a jejím hostům otevřely i těm, kteří si zde rezervují ubytování. Luxusní apartmá Gudlidža sestává z obývacího pokoje, kuchyně, ložnice a koupelny. Hosté mají dále k dispozici vlastní plavecký bazén a osobního sluhu.
Role hostitele se ujal jedenadvacetiletý mahárádža Padmanábh Sinh. Ačkoli je nyní Indie demokratickou republikou, královská rodina si v bohatých dějinách a tradicích regionu nadále udržuje význačnost.
"Jsem nadšený, že jsme s rodinou uzavřeli partnerství s Airbnb, abychom tak nádheru Rádžasthánu vnesli do života cestovatelů z celého světa," uvedl v prohlášení nezvyklý hostitel. "Díky svým cestám s Airbnb jsem se v nových městech a kulturách cítil velmi vítán a jsem rád, že se s ostatními podělíme o typickou indickou pohostinnost."
Z letiště hosta do paláce přepraví vůz se šoférem. Na místě se ho pak ujme soukromý sluha. Návštěvníci se dočkají prohlídky rozsáhlého palácového komplexu. Budou-li si během pobytu vůbec přát jeho stěny opustit, doprovod se o ně postará i při nákupech, provede je městem a muzei.
Součástí pobytu je i gurmánská snídaně v restauraci, která je součástí paláce. Při požívání místních pokrmů se hosté mohou kochat pohledem z terasy do zahrad plných pávů.
Džajpur zbudovaný podle promyšlených plánů proslul též jako Růžové město. Kromě širokých ulic v původní pravidelné zástavbě ho charakterizují budovy v růžových, cihlových a červenohnědých tónech. Letos Džajpur přibyl na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
The City Palace, Jaipur | Only on Airbnb.
— Airbnb India (@Airbnb_in) November 11, 2019
Stay in the private residence of Jaipur’s royal family. Explore the 3 century old palace, gain a glimpse into royal life and help raise funds for women empowerment in Rajasthan through the Princess Diya Kumari Foundation. Available now. pic.twitter.com/3UzBOIdEq0