Co musíte ráno vědět (6. ledna)

Jak zakončily akcie uplynulý týden, co nového v Iráku a Íránu a za kolik a proč se v Indii dá ubytovat přes Airbnb v královském paláci? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

1. Americké akcie v pátek oslabily kvůli napětí na Blízkém východě, v týdenním horizontu se indexy na směru neshodly

Americké akcie po čtvrtečním výstupu na nové rekordy v pátek oslabily. Reagovaly tak na eskalaci napětí na Blízkém východě, kde Američané při útoku v Iráku zabili šéfa íránských elitních jednotek. Náladu nezlepšila ani nejnovější statistika ze Spojených států, která obnovila obavy ze zpomalení ekonomického růstu. Index Dow v pátek klesl o 0,81 % na 28 634,88 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,71 % na 3 234,85 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,79 % na 9 020,77 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 12,43 % na 14,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o devět bazických bodů na 1,79 %. Za celý týden Dow klesl o 0,04 % a S&P 500 ztratil 0,17 %, zatímco Nasdaq Composite stoupl o 0,16 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční výprodej pokazil radost z nových historických maxim v USA
Svíčka zkráceného obchodního týdne se tentokrát nezelená, je na červené nule. Index S&P 500 za čtyři obchodní dny odepsal 0,17 %.

2. Evropské akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden přišly zhruba o 0,3 %

Evropské akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Pozornost trhu se soustředila na americký raketový útok v Bagdádu, při kterém byl zabit velitel íránských elitních jednotek Kuds Kásim Sulejmání. Regionální index STOXX Europe 600 se snížil o 0,33 % na 418,33 bodu, zhruba stejnou ztrátu pak zaznamenal i za celý týden. Britský FTSE 100 vzrostl o 0,24 % na 7 622,4 bodu (týden: -0,29 %), francouzský CAC 40 zpevnil o 0,04 % na 6 044,16 bodu (týden: +0,11 %) a německý DAX si pohoršil o 1,25 % na 13 219,14 bodu (týden: -0,88 %).

Klima jako rozhodující faktor ovlivňující ceny aktiv?
Globální "klimatické hnutí" loni výrazně posílilo. A snahy politiků i korporací se tomuto globálnímu fenoménu přizpůsobit či zalíbit mohou mít zásadní dopad na tržní dění.

3. Pražská burza v pátek oslabila, v týdenním horizontu si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek oslabila, index PX klesl o 0,22 % na 1 121,44 bodu. Dolů burzu táhly hlavně akcie některých bank nebo softwarové firmy Avast. Objem obchodů byl s necelými 274 miliony korun podprůměrný. V červených číslech skončila zhruba polovina hlavních emisí pražské burzy. Byly mezi nimi i cenné papíry Erste, které dosáhly největšího objemu obchodů z hlavních emisí. Zlevnily o 0,3 % na 862,4 Kč. Oslabila i třetí nejobchodovanější emise, akcie Komerční banky, a to o 0,54 % na 830,5 Kč. Jeden z největších objemů obchodů a zároveň nejvýraznější oslabení zaznamenaly akcie Avastu, které odepsaly 0,7 % na 141 Kč. Pokles burzy brzdily například cenné papíry ČEZ, které dosáhly druhého největšího objemu obchodů a mírně zdražily o 0,1 % na 514,5 Kč. Nejvýraznější růst si připsaly akcie textilní společnosti PFNonwovens, které posílily o 1,43 % na 710 Kč. Za celý týden index PX stoupl 0,1 %.

Anketa: Co je nyní klíčové téma energetiky?
Pěti expertů na oblast energetiky jsme se zeptali, co považují za klíčové téma energetiky.

4. Očekávané události

V úvodu týdne vyjdou v Číně, Evropě i USA finální indexy nákupních manažerů. V Evropě pak ještě zaujme index důvěry investorů Sentix. Na trhy ale pravděpodobně bude mít největší vliv pokračující napětí na Blízkém východě. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. ledna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Geopolitické napětí na Blízkém východě roste

Americký dron v noci na pátek u letiště v Bagdádu zabil velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásima Sulejmáního. Útok, který nařídil americký prezident Donald Trump, prudce zvýšil napětí mezi Íránem a USA a vyvolal na trzích zájem o bezpečnější investice. O víkendu Írán uvedl, že se přestane omezovat v obohacování uranu, a slíbil USA tvrdou odvetu. Irácký parlament se usnesl, že již nechce na svém území cizí vojska. Trump v reakci na výhrůžky Teheránu uvedl, že USA vytipovaly 52 íránských cílů, které zasáhnou, pokud by Írán v odvetě za zabití Sulejmáního zaútočil na Američany či americký majetek. Reakce USA by podle prezidenta byla velice rychlá a tvrdá.

6. Sazby Fedu by měly zůstat ještě nějaký čas beze změny

Úrokové sazby ve Spojených státech by měly zůstat ještě nějaký čas beze změny. Shodli se na tom představitelé americké centrální banky na prosincovém zasedání, na kterém potvrdili základní úrokovou sazbu v rozpětí 1,50-1,75 %.

7. Aktivita ve zpracovatelském sektoru USA je nejnižší za deset let

Aktivita ve zpracovatelském sektoru Spojených států v prosinci dále prohloubila pokles a její index sestoupil až na nejnižší úroveň za více než deset let. Objem zakázek se propadl nejníže za téměř 11 let a zaměstnanost se snížila pátý měsíc za sebou. Ukazují to údaje, které v pátek zveřejnil Institut řízení dodávek (ISM). Analytici doufali ve zmírnění tempa poklesu sektoru, který těžce zasáhla americko-čínská obchodní válka.

8. České i světové akcie budou letos pokračovat v růstu, tvrdí čeští experti

Pokračování růstu cen českých i světových akcií odhadují v letošním roce analytici a makléři oslovení ČTK. V případě tuzemských akcií očekávají až 10% zhodnocení, které je umocněno 5% dividendovým výnosem. Index PX pražské burzy ukončil obchodování v roce 2019 na 1 116 bodech a za celý rok přidal 13 %.

9. Bělorusko se dohodlo na letošních prvních dodávkách ruské ropy

Bělorusko a Rusko jsou připravené podepsat dohodu o prvních dodávkách ropy z Ruska, které byly kvůli sporu o podmínky kontraktu zastavené 1. ledna. Oznámila to podle agentury Reuters běloruská státní energetická firma Belněftěchim.

10. Tesla v loňském roce zvýšila dodávky elektromobilů o polovinu

Americký výrobce elektromobilů Tesla v loňském roce zvýšil dodávky zákazníkům o 50 % na zhruba 367 500 vozů. Oznámila to v pátek firma, jejímž šéfem a spoluzakladatelem je podnikatel Elon Musk. Výsledek je v souladu s podnikovou prognózou, podle které měly celoroční dodávky činit 360 000 až 400 000 vozů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Airbnb nabízí apartmá v královském paláci v indickém Džajpuru

Na seznam luxusních nemovitostí, jejichž krátkodobé pronájmy zprostředkovává společnost Airbnb, přibylo loni v listopadu apartmá v královském paláci v indickém městě Džajpur. Noc ve tři staletí starém City Palace královské rodiny vyjde tento měsíc zhruba na 154 000 Kč. Výtěžek z rezervací připadne podle Airbnb nadaci, která podporuje znevýhodněné komunity ve státě Rádžasthán na severovýchodě Indie.

Rezidenci, v níž dosud sídlí královská rodina, nechal v roce 1727 zbudovat mahárádža Džaj Sinh II., zakladatel města Džajpur. V paláci přebývali princezna Diana, Oprah Winfreyová, Bill Clinton či Jackie Kennedyová.

Od 23. listopadu se části paláce dosud přístupné pouze královské rodině a jejím hostům otevřely i těm, kteří si zde rezervují ubytování. Luxusní apartmá Gudlidža sestává z obývacího pokoje, kuchyně, ložnice a koupelny. Hosté mají dále k dispozici vlastní plavecký bazén a osobního sluhu.

Role hostitele se ujal jedenadvacetiletý mahárádža Padmanábh Sinh. Ačkoli je nyní Indie demokratickou republikou, královská rodina si v bohatých dějinách a tradicích regionu nadále udržuje význačnost.

"Jsem nadšený, že jsme s rodinou uzavřeli partnerství s Airbnb, abychom tak nádheru Rádžasthánu vnesli do života cestovatelů z celého světa," uvedl v prohlášení nezvyklý hostitel. "Díky svým cestám s Airbnb jsem se v nových městech a kulturách cítil velmi vítán a jsem rád, že se s ostatními podělíme o typickou indickou pohostinnost."

Z letiště hosta do paláce přepraví vůz se šoférem. Na místě se ho pak ujme soukromý sluha. Návštěvníci se dočkají prohlídky rozsáhlého palácového komplexu. Budou-li si během pobytu vůbec přát jeho stěny opustit, doprovod se o ně postará i při nákupech, provede je městem a muzei.

Součástí pobytu je i gurmánská snídaně v restauraci, která je součástí paláce. Při požívání místních pokrmů se hosté mohou kochat pohledem z terasy do zahrad plných pávů.

Džajpur zbudovaný podle promyšlených plánů proslul též jako Růžové město. Kromě širokých ulic v původní pravidelné zástavbě ho charakterizují budovy v růžových, cihlových a červenohnědých tónech. Letos Džajpur přibyl na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat