Co musíte ráno vědět (6. listopadu)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a v USA, proč vlastně čínský fintech Ant Group nerealizoval své IPO a jak se loučí Biden s Trumpem? I to by vás mohlo v pátek ráno zajímat.

1. Americké akcie i ve čtvrtek zpevnily, investoři dále sázejí na pat v Kongresu

Americké akcie ve čtvrtek počtvrté v řadě zpevnily. Investoři sázejí na to, že demokraté nezískají většinu v Senátu. Znamenalo by to pro ně, že by v rozděleném Kongresu nebylo snadné prosadit jakoukoli zásadní změnu, například zpřísnění regulace nebo zvýšení daní firmám. Index Dow zpevnil o 1,95 % na 28 390,18 bodu, širší S&P 500 přidal 1,95 % na 3 510,45 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 2,59 % na 11 890,93 bodu. Index volatility VIX spadl o 6,73 % na 27,58 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně snížil na 0,765 %.

Speciál: Americké prezidentské volby na Investičním webu pohledem exkluzivních hostů
3. listopadu 2020 vyvrcholil proces prezidentských i kongresových voleb v USA. Zhlédněte záznam živého speciálu s exkluzivními hosty doplněný o aktuální zpravodajství.
Rok 2020 a lekce o riziku
Rizik jsou plné finanční trhy. Rizik je ostatně plný celý svět. Jakmile se podaří nějaké riziko dostat pod kontrolu, objeví se zpravidla nové.

2. Evropské akcie ve čtvrtek pokračovaly v růstu, jsou na dvoutýdenních maximech

Akcie na západoevropských trzích mají za sebou další ziskovou seanci. K růstu jim pomohly dobré výsledky firem, další stimulační opatření v Británii a růst pravděpodobnosti, že Joe Biden se stane novým americkým prezidentem. Panevropský index STOXX Europe 600 ve čtvrtek vzrostl o 1,05 % na 367,12 bodu, britský benchmark FTSE 100 se zvýšil o 0,39 % na 5 906,18 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 1,24 % na 4 983,99 bodu a německý DAX posílil o 1,98 % na 12 568,09 bodu.

Inflace jako (opět) horké téma
Od roku 1980, kdy zvýšení úrokových sazeb Fedu zastavilo nekontrolovaný růst cen, se inflace vyvíjela víceméně podle očekávání. I po finanční krizi byla utlumená, a to navzdory obavám ekonomů, že programy kvantitativního uvolňování budou mít jasný výsledek v podobě vysoké inflace. Letos byly ovšem faktory, které po dekády tlumily růst cen, potlačeny pandemií covidu-19.
Fotovoltaika se mění z technologie nadšenců v nejlevnější zdroj elektrické energie
V některých částech světa je nyní solární energetika historicky nejlevnějším zdrojem elektřiny. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) to připisuje podpoře rozvoje ekologicky šetrné energetiky v jednotlivých regionech. Trend zlevňování energie ze slunce přitom podle ní ještě neskončil.

3. Pražská burza ve čtvrtek posílila počtvrté v řadě

Pražská burza počtvrté v řadě posílila. Index PX ve čtvrtek stoupl o 0,86 % na 872,48 bodu. Polepšila si naprostá většina hlavních emisí burzy. Nejvýrazněji zdražily akcie energetické firmy ČEZ.

Komerční bance klesl v prvních devíti měsících roku čistý zisk o 45 % na 6,08 miliardy Kč
Komerční bance klesl čistý zisk za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně o 45 % na 6,08 miliardy Kč. Po očištění o jednorázové položky byl nižší o 44 %. Celkové výnosy klesly o 8,6 % na 22,35 miliardy Kč. Čísla byla ovlivněna dopady pandemie nemoci covid-19, banka mimo jiné zaúčtovala opravné položky ve výši 3,41 miliardy Kč.

4. Očekávané události

V pátek bude v Evropě nejvíce sledovaná německá průmyslová produkce a francouzská obchodní bilance a z Ameriky odpoledne dorazí říjnová data z trhu práce a také statistiky spotřebitelských úvěrů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Bank of England v listopadu potvrdila nastavení sazeb, navýšila objem programu skupování aktiv

Britská centrální banka na listopadovém měnověpolitickém zasedání rozhodla podle očekávání o ponechání základní úrokové sazby na 0,1 %. Objem programu skupování aktiv navýšila na 895 miliard liber ze 745 miliard liber. Ponechání základní úrokové sazby beze změny podpořilo všech devět účastníků zasedání.

6. ČNB na listopadovém zasedání ponechala sazby na stávajících úrovních, zhoršila ekonomický výhled pro příští rok

Bankovní rada České národní banky na čtvrtečním měnověpolitickém jednání ponechala úrokové sazby beze změny. Rozhodnutí bylo jednomyslné. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 0,25 %. Podle ekonomů by sazby měly zůstat beze změny delší dobu. V nové prognóze banka zlepšila výhled vývoje tuzemské ekonomiky v tomto roce, výhled pro příští rok ovšem zhoršila. Zasedání bankovní rady se zúčastnilo všech sedm členů.

7. Fed v listopadu ponechal úrokové sazby beze změny, měnová politika podle guvernéra Powella sílu neztrácí

Měnový výbor americké centrální banky v listopadu ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. V prohlášení Fed zopakoval, že je připraven k dosažení svých cílů využívat všechny nástroje, které má k dispozici. Americká centrální banka potvrdila, že bude pokračovat v nákupech aktiv "minimálně dosavadním tempem". Měsíčně by tedy měl Fed nakupovat vládní dluhopisy za 80 miliard dolarů a cenné papíry kryté hypotékami za 40 miliard dolarů.

8. Bezos prodal akcie Amazonu za více než tři miliardy dolarů

Zakladatel a šéf technologické společnosti a internetového obchodu Amazon Jeff Bezos prodal tento týden akcie svého podniku za více než tři miliardy dolarů. Využil toho, že jejich hodnota se od začátku roku zvýšila o více než 75 %. Vyplývá to ze záznamů americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC).

9. Evropská komise zlepšila výhled letošního vývoje ekonomiky EU, oživení v příštím roce ale podle ní bude pomalejší

Propad ekonomiky Evropské unie, tvrdě zasažené opatřeními proti šíření koronaviru, bude proti dosavadním odhadům letos mírnější. I tak ale dosáhne rekordních 7,4 %. Naproti tomu oživení v příštím roce bude po druhé vlně pandemie ve srovnání s předchozími odhady výrazně pomalejší a růst dosáhne jen 4,1 %. V podzimní makroekonomické předpovědi to odhadla Evropská komise.

10. Zakladatel Ant Group doplatil na své výroky, píše Handelsblatt

Zakladatel čínské fintech společnosti Ant Group Jack Ma doplatil na to, že se jako jeden z mála čínských podnikatelů odvážil veřejně sdělovat své názory na finanční regulaci. Čínským úřadům se to nelíbilo a nakonec to vedlo k tomu, že znemožnily vstup jeho firmy na burzu, který by z něj učinil jedenáctého nejbohatšího člověka na světě. Napsal to ve čtvrtek německý hospodářský deník Handelsblatt.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Beware of what you wish

Volby v USA ještě stále nejsou rozhodnuté, tak ještě jeden (už snad poslední) tweet na toto téma. Donald Trump asi hodně věřil, že letošní klání vyhraje. Jméno jeho soka ve volbách by se tak dalo použít jako stylová rozlučka (je třeba to rozkliknout).

Musíte vědět
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat