Co musíte ráno vědět (6. února)

Jak se ve středu obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jaké byly loni tržby v českém maloobchodě a jak se vyvíjí inflace ve Venezuele? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu posílily, zčásti díky poklesu obav z koronaviru

Americké akcie ve středu posílily. Přispěl k tomu pokles obav z ekonomického dopadu šíření nového koronaviru a příznivá statistika hospodářství USA. Index S&P 500 obchodování ukončil na novém rekordu. Prudký pokles akcií amerického výrobce elektromobilů Tesla táhl dolů technologický sektor. Index Dow si připsal 1,68 % na 29 290,85 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 1,13 % na 3 334,69 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,43 % na 9 508,68 bodu. Index volatility VIX spadl o 5,61 % na 15,15 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil asi o pět bazických bodů na 1,65 %.

Americké akcie: Co by znamenaly další propady (a proč je raději neřešit)?
O kolik měsíců nebo let bychom se vrátili na akciovém trhu, kdyby nyní zaznamenaly propad o 10 %, případně 20 %? A kolik bychom pak museli na akciích opět vydělat, abychom se dostali na aktuální úrovně? Procentuální ztráty a zisky nejsou totéž.
Co Twitter dal: Teslománie
Nepsat tentokrát o Tesle by snad ani nešlo. I tentokrát tedy takřka monotematický výběr z toho, jak na Tesle investoři vydělávají a prodělávají, případně co si myslí o výrobci elektrických aut, jehož akcie se doslova utrhly ze řetězu.

2. Evropské akcie v polovině týdne navzdory obavám ze šíření koronaviru zdražily

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v zelených číslech, a navázaly tak na růst z předcházejících dnů. Investoři monitorovali zprávy týkající se čínského koronaviru, vyhodnocovali indexy nákupních manažerů a jejich pozornost poutala také výsledková sezóna. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 1,23 % na 423,20 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,57 % na 7 482,48 bodu, francouzský CAC 40 posílil o 0,85 % na 5 985,40 bodu a německý DAX vzrostl o 1,48 % na 13 478,33 bodu. Dařilo se zejména automobilovému sektoru, jenž si připsal zhruba 2,4 %, proti trendu naopak šlo telekomunikační odvětví, jež oslabilo bezmála o půl procenta.

Diverzifikace dnes a zítra aneb Proč už nestačí sestavit vyvážené portfolio?
Diverzifikace je základ, ale sama o sobě pro zajištění klidného spánku investora nestačí. Prostředí je totiž jiné, v globalizovaném světě vyspělých informačních technologií se rychle mění firmy i celé obory. Regionálně i sektorově se proto portfolio může doslova přelévat pod rukama, říká Pavel Kysilka, zakladatel společnosti 6D.

3. Pražská burza ve středu pokračovala v růstu, pomohly jí Avast a banky

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila. Index PX si připsal 1,21 % na 1 103,37 bodu. Vzhůru ho táhly především akcie Avastu, Komerční banky a Monety Money Bank. S alespoň mírným ziskem uzavřely středeční obchodování všechny hlavní tituly. Objem obchodů byl s 483 miliony korun nadprůměrný.

Chcete být v predikcích lepší než analytici?
Většina předpovědí, které se objevují na přelomu roku, tvrdí, že následujících 12 měsíců bude vlastně celkem dobrých. Některé svým extrémním optimismem (případně pesimismem) sice upoutají pozornost větší části investorů, to ale neznamená, že jsou lepší než ostatní.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek Německo zveřejní údaje o továrních objednávkách, Český statistický úřad odtajní bilanci zahraničního obchodu a stavební a průmyslovou výrobu. Spojené státy se odpoledne pochlubí pravidelnou týdenní zprávou o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a údaji o počtu propuštěných zaměstnanců od konzultační společnosti Challenger, Gray & Christmas. O nastavení měnové politiky bude rozhodovat Česká národní banka, podle analytiků by ale měla být základní úroková sazba ponechána na 2 %. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti Uber Technologies, Twitter, Philip Morris International, Activision Blizzard, ArcelorMittal, UniCredit, Fiat Chrysler Automobiles, Raiffeisen Bank International či z českého pohledu nejzajímavější Komerční banka a MONETA Money Bank. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 3. února a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tržby obchodníků v ČR se loni zvýšily o 4,8 %, rostly už šestým rokem

Tržby v českém maloobchodě bez aut se loni zvýšily meziročně o 4,8 %, rostly tak už šestým rokem, předloni to bylo o 4,9 %. V samotném prosinci, kdy tradičně vrcholí vánoční nákupy, meziroční růst tržeb zrychlil na 4,8 % po listopadových 2,9 %. Oznámil to ve středu Český statistický úřad.

6. Aktivity v Číně omezují další firmy, například Adidas či Airbus

Na šíření nového typu koronaviru reagují další firmy, své pobočky v Číně zavírá německý výrobce sportovního zboží Adidas, plánovanou odstávku svého čínského montážního závodu pak prodlužuje evropský výrobce letecké techniky Airbus. Neplacené volno svým zaměstnancům nařídily hongkongské aerolinky Cathay Pacific Airways, informoval list South China Morning Post.

7. WSJ: Majitel akciové burzy v New Yorku chce převzít firmu eBay

Americká společnost Intercontinental Exchange (ICE), která je mimo jiné vlastníkem akciové burzy v New Yorku (NYSE), má zájem o internetovou aukční síň eBay. Napsal to ekonomický list The Wall Street Journal, který se odvolává na své zdroje. Hodnota transakce by přesáhla 30 miliard dolarů a znamenala by zásadní odklon od dosavadní strategie firmy ICE. Ta v reakci zájem o eBay nepopřela.

8. Havlíček: ČEZ zvažuje výstavbu továrny na baterie v severních Čechách

Energetická společnost ČEZ zvažuje podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka v příštích několika letech v severních Čechách postavit továrnu na lithiové baterie pro auta. Má jít o jednu z největších investic ve střední Evropě. Na výrobu baterií chce firma spolu s investory z automobilového průmyslu využívat lithium z oblasti Cínovce v Krušných horách. Havlíček to ve středu řekl při návštěvě Berlína. ČEZ, ve kterém vlastní zhruba 70 % stát, uvedl, že hledá partnery v technologiích a autoprůmyslu.

9. General Motors loni navzdory stávce udržela ziskové hospodaření

Americká automobilka General Motors loni hospodařila s čistým ziskem 6,7 miliardy dolarů, což je proti předchozímu roku pokles o více než 17 %. Firma ale zůstala v zisku navzdory 40denní stávce zaměstnanců a navzdory poklesu prodeje v Číně a ve Spojených státech. Zlepšení hospodaření podle svého středečního sdělení automobilka letos nečeká.

10. Obchodní deficit USA loni poprvé za šest let klesl

Deficit Spojených států v obchodování se zbožím a službami se loni snížil o 1,7 % na 616,8 miliardy dolarů. Zaznamenal tak první zlepšení za šest let, částečně proto, že celní válka mezi Washingtonem a Pekingem vedla k propadu dovozu zboží z Číny. Oznámilo to ve středu americké ministerstvo obchodu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Inflace ve Venezuele loni klesla na 9 585,5 %

Tempo růstu spotřebitelských cen ve Venezuele loni výrazně kleslo, a země se tak může pochlubit inflací ve výši pouhých 9 585,5 %. Pokrok to jistě je - oproti 130 060 % o rok dříve. 

Důvodem je podle agentury Reuters loňské nečekané rozhodnutí venezuelské vlády uvolnit přísnou regulaci ekonomiky, která trvala 15 let. Vláda ve snaze povzbudit ekonomiku, která je už šestým rokem v recesi, opustila kontrolu cen a umožnila transakce v dolarech.

Musíte vědět
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat