Co musíte ráno vědět (7. března)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a v USA, kdo je nejbohatší člověk na světě a který slavný český podnikatel se narodil před 120 lety? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý mírně stouply, investoři čekají, zda Trump nezmění názor na cla na dovoz oceli a hliníku

Americké akcie zakončily úterní obchodování po několika výkyvech dolů s mírnými zisky. Investoři čekají, jestli americký prezident Donald Trump nakonec nestáhne návrh na zavedení cel na dovoz hliníku a oceli. Index Dow si připsal 0,04 % a obchodování uzavřel na 24 884,12 bodu, širší S&P 500 stoupl o 0,26 % na 2 728,12 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,56 % na 7 372,01 bodu. Index volatility VIX se snížil o 1,98 % na 18,36 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA mírně stoupl na 2,886 %. Dařilo se sektoru základních materiálů, odvětví cyklického spotřebního zboží či průmyslovému sektoru. Pod nulou skončily sektor veřejných služeb a odvětví zdravotní péče.

Proč akcie na Wall Street sílí rychleji než americká ekonomika

Akciové trhy čekají hubené roky, bez rebalancování portfolia investoři nic nevydělají

2. Evropské akcie v úterý i přes politickou nejistotu v Itálii mírně stouply

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v plusu. Investoři setřásli obavy z povolebního vývoje v Itálii a z obchodní války, kterou by zavedením cel na ocel a hliník mohl rozpoutat americký prezident Donald Trump. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,13 % na 371,37 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 0,43 % na 7 146,75 bodu, francouzský CAC 40 si připsal 0,06 % na 5 170,23 bodu a německý DAX získal 0,19 % na 12 113,87 bodu. Z pondělního poklesu se vzpamatoval index italských akcií FTSE MIB, jenž stoupl o 1,75 % na 22 202,50 bodu. Dařilo se hlavně akciím automobilek, které nahoru táhl německý koncern Volkswagen, jenž oznámil, že v minulém měsíci se jeho dodávky vozů na trh zvýšily o 5 %.

KONTEXT: Černá labuť populismu aneb Proč (dnes) sledovat politiku

(Trochu) neprávem naštvaní Italové

3. Pražská burza v úterý stoupla, dařilo se finančním titulům

Pražská burza v úterý navázala na zisk z pondělní seance, index PX zpevnil o 0,7 % na 1 120,96 bodu. Nahoru trh táhly finanční tituly a energetický gigant ČEZ. V červených číslech uzavřela pouze mediální skupina CME. Objem obchodů byl se 684 miliony korun nadprůměrný. Nejobchodovanější byly v úterý cenné papíry energetické skupiny ČEZ, které zdražily o 0,32 % na 497,60 Kč. Nejvyšší zisk si připsala sázkařská společnost Fortuna, jež si polepšila o 1,61 % na 189 Kč. V plusu uzavřely také všechny finanční tituly, Erste Group Bank stoupla o 0,99 % na 1 075,50 Kč, Komerční banka vzrostla o 0,49 % na 924,50 Kč, MONETA Money Bank zpevnila o 0,95 % na 84,80 Kč a pojišťovna VIG posílila o 0,45 % na 670 Kč.

Chcete investovat, ale nemáte dost peněz? Jde to!

Investorský magazín: Investice do private equity a trojský kůň evropské energetiky

4. Očekávané události

V noci na středu Austrálie zveřejní údaje o vývoji své ekonomiky a země vycházejícího slunce na trh pošle předstihové ekonomické ukazatele. V Evropě dopoledne vyjdou francouzská obchodní bilance, britský index cen domů od banky Halifax a zpráva o vývoji HDP eurozóny. Spojené státy odpoledne odtajní pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území, obchodní bilanci a statistiku počtu nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru od agentury ADP. Údaji o dovozu a vývozu se pochlubí rovněž Kanada a kanadská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Očekává se, že základní úroková sazba zůstane na 1,25 %. Americká centrální banka večer zveřejní pravidelnou zprávu o stavu americké ekonomiky zvanou Béžová kniha a hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí budou reportovat například společnosti Dollar Tree, Costco Wholesale, Telecom Italia, Rolls-Royce Holdings či Deutsche Post. Z českého pohledu budou nejzajímavější výsledky hospodaření likérky Stock Spirits. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Forbes: Nejbohatším člověkem na světě je Jeff Bezos, Petr Kellner je na 88. místě

Nejbohatším člověkem na světě je šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos s majetkem 112 miliard USD. Ten po čtyřech letech sesadil na druhou pozici zakladatele amerického softwarového gigantu Microsoft Billa Gatese. Vyplývá to z nejnovějšího žebříčku časopisu Forbes. Nejbohatším Čechem je na 88. místě Petr Kellner s majetkem 15,5 miliardy dolarů.

6. USA prověřují nabídku singapurského Broadcomu na převzetí firmy Qualcomm

Americká vláda nařídila výboru pro zahraniční investice (CFIUS), aby prověřil nabídku singapurské společnosti Broadcom na převzetí amerického rivala Qualcomm za 117 miliard dolarů. Jde o velmi neobvyklý krok, v zásadě se totiž nestává, aby se stát takto angažoval ještě před uzavřením dohody, poznamenal server BBC. CFIUS, který posuzuje plánovaná převzetí amerických podniků z hlediska dopadů na bezpečnost, má na posouzení 30 dní.

7. Počet volných pracovních míst v Německu vystoupil na nový rekord

Počet volných pracovních míst v Německu loni vystoupil na nový rekord. Na konci čtvrtého čtvrtletí bylo v zemi 1,18 milionu volných míst, což je meziročně o 128 000 míst více. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil německý Ústav pro výzkum pracovního trhu (IAB). Zpráva potvrzuje, že německý trh práce je silný, což má vliv i na růst mezd a pomáhá ekonomické expanzi.

8. Růst produkce zlata v Rusku letos podle odhadu zpomalí na 3 %

Růst produkce zlata v Rusku letos pravděpodobně zpomalí na tři procenta a dosáhne 328 tun, předpověděl v úterý ruský svaz těžařů. Roční nárůst se přitom od roku 2007 pohyboval v průměru mezi pěti a sedmi procenty. Za letošním růstem produkce by měla být zejména těžba v dolech.

9. ČR je podle studie 8. nejatraktivnější výrobní zemí na světě

Česko je osmou nejatraktivnější výrobní zemí světa, v žebříčku si meziročně polepšilo o jedno místo. Nejlepší podmínky jsou v Číně. Vyplývá to ze studie realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield, ve které porovnávala 42 zemí. Mezi 19 evropskými státy je Česká republika třetí za Litvou a Maďarskem.

10. Buffett vstupuje na berlínský trh s nemovitostmi

Americký miliardář Warren Buffett vstupuje na berlínský trh s nemovitostmi. Jeho společnost Berkshire Hathaway Home Services (BHHS) bude spolupracovat s místní realitní společností Rubina Real Estate

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Před 120 lety se narodil Jan Antonín Baťa

Jan Antonín Baťa, který se narodil 7. března 1898, patří bezesporu k nejúspěšnějším českým podnikatelům. Na rozdíl od svého nevlastního bratra Tomáše Bati, zakladatele zlínského obuvnického impéria, byl ale v minulosti takřka zapomenut. Znovu se o něm začalo více mluvit v 90. letech v souvislosti se snahou jeho potomků o očištění jeho jména. Jan Antonín Baťa byl totiž v Československu v květnu 1947 v nepřítomnosti neprávem odsouzen k 15 letům vězení za to, že se veřejně nepřihlásil do odboje proti nacistům. Městský soud v Praze v červnu 2007 rozsudek zrušil a žalobci později dospěli k závěru, že byl nevinný.

Jan Antonín Baťa se narodil v druhém manželství Antonína Bati. Prošel postupně veškerou výrobou bratrových závodů, vyučil se řadě profesí a absolvoval praxi v zahraničí. Poté úzce spolupracoval na vedení podniku, řídil zásobování a zakládání zahraničních poboček. Od bratrovy smrti v roce 1932 do okupace v roce 1939 řídil firmu, mimo jiné podnikl velkou obchodní cestu po světě a propagoval nové směry rozvoje celého československého hospodářství.

Odborníci i obdivovatelé baťovského podnikatelského zázraku se dodnes přou o to, který z nevlastních bratrů byl úspěšnější. Tomáš Baťa z malé ševcovské dílny vybudoval nebývale prosperující firmu s celosvětovou působností, Jan Antonín ji neméně úspěšně rozvíjel. V době hospodářské krize počátkem 30. let rozšířil výrobu o nové obory (pneumatiky, letadla, klínové řemeny, gumové zboží, hračky, kola nebo umělá vlákna), do Zlína pozval přední architekty, včetně Le Corbusiera a založil filmové ateliéry či školu umění.

Měl řadu ambiciózních plánů, nejznámějším je asi dálnice napříč celým tehdejším Československem. Ve světě vznikaly nové továrny a kolem řady z nich města. Stoupenci zakladatele firmy tyto zásluhy Janu Antonínovi sice neupírají, poukazují však na to, že pouze úspěšně dokončil bratrovy projekty. A Jan Antonín uspěl údajně především proto, že přenechal část řízení podniku schopným ředitelům z dob Tomáše Bati.

Na začátku okupace pobýval Jan Antonín Baťa v USA, kde otevřel pobočku, ze které hodlal učinit centrum mezinárodní Baťa Shoe Company. Nevyhnul se však střetu s konkurencí a odbory a americká strana mu neprodloužila povolení k pobytu. Využil proto nabídky z Brazílie, kam, jak se později ukázalo, natrvalo přesídlil. V Brazílii vybudoval nové závody a obchody, založil dvě zemědělská osidlovací centra a města Batatuba, Mariapolis, Batayporá, Bataguassú a Anaurilândia. Mimo jiné zde působil i jako poradce prezidenta a vydal několik knih.

Ačkoliv je prokázáno, že Jan Antonín Baťa za války podporoval rodiny odbojářů, uprchlíky i londýnskou exilovou vládu, v květnu 1947 byl v Československu výrokem soudu, který se opíral o Benešovy dekrety, označen za kolaboranta a zrádce národa a odsouzen k vězení a propadnutí majetku. Za vinu mu byl dáván mimo jiné fakt, že jeho závody na okupovaném území vyráběly pro Němce. V Československu je řídili ředitelé a manželka zakladatele firmy Tomáše Marie, která svou přítomností odvrátila zabrání firmy okupanty. Později se prokázalo, že Baťův koncern v té době poskytoval značné finanční částky odboji.

O důvodech Baťova odsouzení existuje řada spekulací. Podle nich za rozsudkem mohla stát snaha státu získat majetek a zbavit se vlivné osobnosti (jeho továrny v Československu však byly již dříve znárodněny), politická objednávka předznamenávající události roku 1948, ale například i osobní spory mezi Baťou a prezidentem Edvardem Benešem nebo konkurenční boj o světový obuvnický trh, který proti Baťovi vedli Američané. Ti (a Britové) jej také během války dali na takzvanou černou listinu, což v podstatě znamenalo, že s ním nikdo nesměl obchodovat. Později však bylo jeho jméno od podezření z kolaborace s Němci očištěno a spojenci jej z "černých seznamů" vymazali.

To již však dávno podnikal v Brazílii, avšak přišel jak o znárodněný majetek v Československu a okolních zemích, tak o zbylé zahraniční pobočky firmy. O ty se soudil se synem zakladatele firmy, v Kanadě usídleným Tomášem Baťou mladším, a spor prohrál. Podle dohody získal pouze pobočky v Brazílii a na Haiti. U amerického soudu neuspěl údajně i proto, že doklady potvrzující jeho vlastnictví firmy zůstaly v komunistickém trezoru. Zemřel 23. srpna 1965 v Brazílii. Jeho dědicové řadu let marně žádají po českém státu odškodnění za odňatý majetek.

Musíte vědět
Přestat sledovat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat