Co musíte ráno vědět (7. června)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak se v dubnu dařilo českému průmyslu a jakým způsobem se Malajsie snaží snížit státní dluh? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy ve středu dále posílily díky zmírnění obav z obchodní války, Nasdaq je na rekordu

Všechny tři hlavní akciové indexy v USA ve středu zpevnily díky zmírnění obav z obchodní války, vývoji zahraničního obchodu i díky růstu cen akcií finančních a průmyslových společností. Technologický index zaznamenal třetí rekord v řadě, tentokrát mu pomohly například akcie Tesly. Index Dow stoupl o 1,40 % na 25 146,39 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,86 % na 2 772,35 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,67 % na další rekord, konkrétně 7 689,24 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,13 % na 11,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 2,97 %. Nejsledovanější kryptoměny odepsaly do dvou procent.

Akciové nápady na příští dny: Spotify a Nexstar Media
Tento týden naše analytiky sestavující newsletter Breakout Trader zaujaly akcie společností Spotify, Nexstar Media Group, Infineon a Vopak a také iShares Nasdaq Biotech ETF.
Kde dnes na trzích hrozí bolestivé žraločí kousnutí
Léto považuje řada investorů za dobu, kdy si lze dovolit trochu odpočinku. Burzovní veteráni ale vědí, že portfolio vyžaduje neustálou péči. Následující grafy potvrzují, že některým investorům na stole leží opravdu hodně nesplněných úkolů.

2. Evropské burzy se ve středu na směru neshodly, přetrvávají obavy z nové italské vlády

Evropské akciové trhy ve středu uzavřely smíšeně, když se investoři vraceli k úternímu projevu nového italského premiéra Giuseppeho Conteho, který potvrdil, že vláda bude prosazovat protiimigrační politiku a navýšení sociálních výdajů. Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel na červené nule (386,88 bodu), britský FTSE 100 zpevnil o 0,33 % na 7 712,37 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,06 % na 5 457,56 bodu a německý DAX vzrostl o 0,34 % na 12 830,07 bodu. Index italských akcií FTSE MIB po úterním poklesu zpevnil o 0,26 %.

5 osudových obchodních lží brexitářů
Spojené království již nemá ani rok na to, aby s Bruselem vyjednalo podmínky svého odchodu z Evropské unie. A tak začíná být jasné, že brexit rozhodně nebude bezproblémový. Přitom se ukazuje, že minimálně některé argumenty brexitářů jsou čiré lži. Jakými nepravdivými tvrzeními se Britové nechali zlákat k riskantnímu kroku?

3. Pražská burza ve středu uzavřela beze změny, dařilo se Erste Group Bank

Pražská burza zakončila středeční obchodování bez procentuální změny na 1 073,27 bodu. Nejvíce ztratily cenné papíry Fortuny (-1,01 %) a VIG (-0,97 %), výrazněji stouply pouze akcie Erste Group Bank (+1,34 %). Objem obchodů byl s necelými 402 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie energetické skupiny ČEZ (-0,44 %).

Investorský magazín: Úvod do sociálně odpovědného investování a lekce time managementu
Jak investovat a zároveň zachránit svět? Možná o sociálně odpovědném investování slyšíte poprvé, věřte ale, že se mu řada investorů věnuje již dlouhá léta. Jiní by s tímto přístupem možná chtěli začít, ale nevědí jak. Od toho je tady Investorský magazín. Tržní mozaiku doplní ideální portfolio nejen pro letní měsíce a životní rytmus jednoho z největších vizionářů současnosti.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek nad ránem bude čínská centrální banka informovat o vývoji svých devizových rezerv, dopoledne Německo přidá statistiku továrních objednávek, Eurostat zveřejní zpřesněnou zprávu o vývoji ekonomiky eurozóny v prvním čtvrtletí a v Británii vyjde index cen domů od banky Halifax. Odpoledne se investoři v USA zaměří na pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a večer ještě na zprávu o úvěrování v soukromém sektoru. Kvartální hospodářské výsledky představí v Evropě Rémy Cointreau a v USA JM Smucker nebo Broadcom. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Průmyslová výroba v Česku v dubnu stoupla o 5,5 %

Průmyslová výroba v Česku po březnovém poklesu stoupla v dubnu bez očištění o sezonní vlivy meziročně o 5,5 %. Ve středu to oznámil Český statistický úřad. Nejvíce k tomu přispěla výroba motorových vozidel. Po očištění o vliv počtu pracovních dnů ale výroba reálně meziročně klesla o 0,2 % a meziměsíčně o 0,9 %.

6. EU chce nová cla na zboží z USA začít uplatňovat od července

Nová evropská cla na vybrané výrobky ze Spojených států, jako jsou whisky, džíny nebo motocykly, by měla začít platit od 1. července. Členské státy podpořily plán Evropské komise, který počítá se zavedením cel ve výši 25 % na zboží v celkové hodnotě 2,8 miliardy eur za rok v odvetě za americká cla na dovoz hliníku a oceli. Vyplývá to ze středečního sdělení Evropské komise.

7. Facebook sdílel data uživatelů s čínskými výrobci smartphonů

Americká internetová společnost Facebook potvrdila, že sdílela data uživatelů své sociální sítě s několika čínskými výrobci chytrých telefonů, včetně společnosti Huawei. Tu představitelé amerických zpravodajských služeb označili za hrozbu pro národní bezpečnost.

8. Stavebnictví v ČR v dubnu zrychlilo meziroční růst na 7,7 %

Stavební výroba v Česku v dubnu zrychlila meziroční růst na 7,7 %. V březnu vzrostla po revizi o 0,4 %. Produkce se zvýšila v pozemním stavitelství, a to o 10,8 %, naopak v inženýrském stavitelství o 1,2 % klesla. Ve středu o tom informoval Český statistický úřad.

9. Globální ekonomika je podle Světové banky zdravá, růst ale zpomalí

Globální ekonomika je celkově zdravá a měla by expandovat ještě několik let. Tempo růstu však v nejbližších letech mírně pomalí. Uvedla to Světová banka ve svém nejnovějším výhledu. V příštím roce má tempo růstu mírně klesnout na 3 % z letošních 3,1 %. V roce 2020 má hrubý domácí produkt vzrůst o 2,9 %.

10. Nezaměstnanost v Česku v květnu podle odhadů klesla na 3 %

Nezaměstnanost v Česku v květnu klesla na 3 % z dubnových 3,2 %, shodují se analytici. Za poklesem je přetrvávající poptávka firem po pracovnících. Údaje o nezaměstnanosti zveřejní úřad práce v pátek 8. června.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Malajsijci přispívají na úhradu státního dluhu

Ke crowdfundingu jako nástroji k získání peněz na úhradu státního dluhu sáhla Malajsie. Za 24 hodin od vyhlášení sbírky přišly od obyvatelstva, nadšeného z prvních vládních změn od vyhlášení nezávislosti, v přepočtu téměř dva miliony dolarů. Malajsie dluží 251 miliard dolarů, což představuje asi 80 % HDP země.

Akci odstartovala 27letá Malajsijka, jejíž kampaň pro zemi, kterou podle svých slov miluje a je na ni hrdá, přilákala velký zájem. Ministr financí Lim Guan Eng pak oznámil založení transparentního fondu pro příspěvky. Za první den tam lidé poslali sedm milionů ringgitů, v přepočtu 1,8 milionu USD.

Tento krok připomíná konec 90. let v Jižní Koreji, kdy lidé stáli ve frontách, aby darovali snubní prsteny a jiné cennosti na pomoc ekonomice postižené finanční krizí v Asii, napsal server BBC.

Nová malajsijská vláda v čele s premiérem Mahathirem Mohamadsem se zavázala dluhové zatížení země řešit. Vzhledem k výši dluhu jí však crowdfunding, tedy způsob získávání peněz přes malé částky od drobných dárců, asi moc nepomůže.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat