Co musíte ráno vědět (7. června)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na akciových burzách v Evropě a Americe, s čím přišlo na ostře sledovaném červnovém zasedání vedení Evropské centrální banky a jak je to s nejmocnější ženou Česka? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek díky naději na odložení cel na mexické zboží vzrostly

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek zažily rozkolísanou seanci. Nakonec však posílily v reakci na zprávu agentury Bloomberg, že Spojené státy zvažují odložení cel na mexické zboží. Index Dow stoupl o 0,71 % na 25 720,66 bodu, širší benchmark S&P 500 zpevnil o 0,61 % na 2 843,49 bodu a index Nasdaq Composite získal 0,53 % na 7 615,55 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,99 % na 15,93 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 2,12 %. V zelených číslech uzavřely všechny hlavní sektory. Nejvíce stouplo energetické odvětví, které si připsalo 2 %. Zhruba o procento stouply sektory necyklického spotřebního zboží, základních materiálů a technologií.

Co Twitter dal: Protože Soros!
Tentokrát něco o strachu z nekonečného kvantitativního uvolňování, o Stanleym Druckenmillerovi a dluhopisech, o vítězi obchodní války mezi USA a Čínou, o tom, že Warren Buffett bude muset na večeři poslouchat kryptoměnové nadšence, a nakonec také pohled do domácího politického chlívku.

2. Evropské akcie ve čtvrtek převážně oslabily v reakci na holubičí tón ECB

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy ve čtvrtek po zasedání vedení Evropské centrální banky převážně klesly. ECB se ve čtvrtek rozhodla odložit plánované zvýšení základních úrokových sazeb, první od globální finanční krize. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 si připsal 0,55 procenta, ale německý DAX poklesl o 0,23 procenta a francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,26 procenta. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel těsně pod nulou, se ztrátou pouhých 0,02 procenta. Kromě důležitého rozhodnutí ECB vnímali investoři i potvrzení tempa růstu ekonomiky eurozóny (meziročně o 1,2 %).

Investování: Když i profesionálové dělají chyby
Každý manažer fondu na otázku, proč jeho investiční strategie generuje nadvýnosy, odpoví, že těží z chyb v chování investorů vedoucích k neefektivitám na trhu. Nikdo ale neví, jak odpovědět na otázku, jak bojuje s vlastními kognitivními chybami. Pro investory by to přitom mohla být ta nejdůležitější informace při výběru fondu.

3. Pražská burza ve čtvrtek ztratila téměř půl procenta, akcie Erste zlevnily téměř o 2 %

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování odepsal 0,41 procenta a uzavřel seanci na hodnotě 1 048,39 bodu. Ze třinácti hlavních emisí pět stouplo a pět kleslo; obchodování ovládly akcie státní energetické firmy ČEZ, jež byly předmětem dvou třetin veškerého zobchodovaného objemu (celkem 556 milionů korun). Jejich cena však stagnovala; sestup ostatních titulů vedly ztráty Erste Group Bank a Komerční banky. Větším ztrátám zabránily cenné papíry mediální firmy CME.

Toužíte po štěstí a úspěchu? Nebuďte osina v zadku!
Co mají společného úspěšní a šťastní lidé? Pokud si myslíte, že počet nul na bankovním účtu, jste vedle. O úspěchu a spokojenosti rozhoduje něco úplně jiného než peníze.

4. Očekávané události

V pátek dopoledne zveřejní Německo zprávy o obchodní bilanci a průmyslové výrobě a ve Spojeném království vyjde index cen domů od banky Halifax a odpoledne na trh Spojené státy pošlou zprávu o situaci na trhu práce. Hospodářské výsledky v zámoří zveřejní firma Kraft Heinz. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 3. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB potvrdila nastavení měnové politiky, zveřejnila podrobnosti TLTRO III

Evropská centrální banka na červnovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0 %, zápůjční sazby na 0,25 % a depozitní sazby na -0,4 %. Zároveň uvedla, že úrokové sazby by měly zůstat na současných úrovních minimálně do poloviny příštího roku. Nejbližší možný termín změny úroků tak ECB odsunula o šest měsíců. Banka rovněž zveřejnila podrobnosti o podmínkách nové nabídky levných úvěrů soukromému finančnímu sektoru.

6. Automobilka Fiat Chrysler odstoupila od fúze s Renaultem

Automobilka Fiat Chrysler odstoupila od fúze s Renaultem. Italsko-americký výrobce automobilů Fiat Chrysler Automobiles v noci na čtvrtek uvedl, že s okamžitou platností stahuje nabídku na fúzi s francouzskou automobilkou Renault. Vzhledem k současným politickým podmínkám ve Francii není toto spojení životaschopné, uvedl ve svém sdělení.

7. Google koupí za 2,6 miliardy USD analytickou firmu Looker

Americká internetová společnost Google ze skupiny Alphabet koupí za 2,6 miliardy dolarů analytickou firmu Looker. Google ve čtvrtek oznámil, že po ukončení akvizice se Looker připojí ke službě Google Cloud. Je to první významná akvizice nového výkonného ředitele divize Google Cloud Thomase Kuriana, informovala agentura Reuters.

8. Huawei omezuje zakázky, zhoršila výhled pro smartphony

Čínská společnost Huawei Technologies začala omezovat či rušit objednávky součástek pro svá telekomunikační zařízení a snížila odhad dodávek svých chytrých telefonů. Informoval o tom japonský list Nikkei. Čínský podnik, který nyní čelí restrikcím ze strany Spojených států, však jeho informace popírá.

9. ČEZ: Finanční ředitel prodal 96 tisíc akcií společnosti

Místopředseda představenstva energetické skupiny ČEZ a ředitel její divize finance Martin Novák prodal podle hlášení ČNB 96 tisíc akcií společnosti. V posledních týdnech je to několikátý člen vrcholového vedení ČEZ, který prodal akcie společnosti.

10. Fond nebude proplácet dotace Agrofertu, opozice i ČSSD to vítá

Státní zemědělský intervenční fond nebude proplácet dotace holdingu Agrofert od února 2017, kdy jej premiér Andrej Babiš vložil do svěřenských fondů kvůli novele zákona o střetu zájmů. Od té doby fond proplatil projekty za 63 milionů korun.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejvlivnější Češka

Podle časopisu Forbes má z českých žen nejvíce moci eurokomisařka Věra Jourová. Využijme této vzácné příležitosti k malému připomenutí, odkud se taková moc bere. "ANO - jsme tady, ale musíme být jiní a slušní," říkala budoucí ochránkyně zájmů evropských spotřebitelů před šesti lety. "Máte to nahledáno?" ANO, máme.

Musíte vědět
Přestat sledovat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat