Co musíte ráno vědět (7. května)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a ve Spojených státech, kdo vyjde z krize způsobené pandemií jako vítěz a které aktivum je v tomto tisíciletí zatím nejvýnosnější? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu uzavřely smíšeně, v plusu se udržel technologický index. Trh práce v USA sčítá masivní ztráty

Americké akcie převážně oslabovaly po zveřejnění nepříznivých údajů z trhu práce. K poklesu přispěla rovněž slova prezidenta Donalda Trumpa, která vyvolala pochybnosti ohledně obchodní dohody USA s Čínou. Akcie některých významných technologických společností nicméně posilovaly. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,91 % na 23 664,64 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,70 % na 2 848,42 bodu, ale index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,51 % na 8 854,39 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,52 % na 34,12 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o bezmála pět bazických bodů na 0,703 %. Ceny ropy klesly o jedno až čtyři procenta, do půl procenta odepsaly také zlato a stříbro. Dobrý den za sebou naopak mají nejsledovanější kryptoměny.  

Goldman Sachs: 10 plus 10 akciových tipů
Americká investiční banka Goldman Sachs má týmy analytiků, které jí každý drobný investor může závidět. Aby se uživila ona i s těmito analytiky, chrlí seznamy doporučení a tipů, a to nejen akciových. Nicméně u podílů ve veřejně obchodovaných společnostech pro dnešek zůstaneme a podíváme se na něco pro investory takzvaně hodnotové i pro ty, kteří milují poněkud vyšší hladiny adrenalinu.
Příležitost na trhu s dluhopisy, jaká tu nebyla více než deset let
Propad cen akcií potěšil ty, kdo seděli na hotovosti a vyčkávali. Atraktivní investiční příležitosti ale koronavirová krize nevytvořila jen na akciových trzích.

2. Evropské akcie ve středu mírně klesly

Evropské akcie ve středu mírně ztrácely, protože prognózy vývoje HDP snižují optimismus a očekávání rychlého hospodářského oživení po uvolnění restriktivních opatření. Svou roli sehrály také klesající ceny ropy. Panevropský index STOXX Europe 600 odepsal 0,35 % na 334,34 bodu, britský index FTSE 100 mírně posílil o 0,07 % na 5 853,76 bodu, francouzský CAC 40 ztratil o 1,11 % na 4 433,38 bodu a německý DAX skončil ve ztrátě 1,15 % na 10 606,20 bodu.

Nedovolte, aby nad vámi peníze získaly moc
Peníze jsou dobrý sluha, ale zlý pán. Následujících pět tipů vám pomůže zajistit, aby zůstalo u toho prvního.
Koronavirus, ekonomika a akcie: 3 potenciální problémy pro příští měsíce a roky
Minimálně v Evropě se podařilo koronavirus dostat pod kontrolu. Svět ale ještě rozhodně nemá vyhráno. Zde jsou tři velká rizika, kterým teď v souvislosti s koronavirem ekonomika a akcie čelí.

3. Pražská burza ve středu nenavázala na úterní zisky

Pražská burza přišla o část svých úterních zisků. Index PX klesl o 0,41 % na 872,71 bodu. Dolů jej táhly především bankovní tituly.

Investorský magazín: Tištění peněz a jeho (ne)rizika, chyby podle Dalia a ruské akcie
Burzy jako na houpačce a rotačky centrálních bank v plném chodu. Investorský magazín se tentokrát zabývá chováním trhů v době koronavirové krize a dopady bezprecedentního tištění peněz. Hlavní téma je doplněno aktuálními tržními radami od expertů z New Yorku a Moskvy, v závěru pak nechybí stručný ekonomický kalendář na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek na trh Čína pošle zprávu o obchodní bilanci. V Británii bude dopoledne zasedat centrální banka, Německo a ČR přidají zprávy o průmyslové výrobě a v ČR vyjdou ještě zprávy o mezinárodním obchodu a devizových rezervách ČNB, která bude rovněž pořádat měnověpolitické zasedání, jehož výsledek má být oznámen ve 14.30. Ve Spojených státech se odpoledne investoři zaměří na údaje o produktivitě práce a nákladech na práci a na zprávu o žádostech o podporu v nezaměstnanosti. Výsledkovou mozaiku doplní v Evropě ArcelorMittal, Anheuser-Busch InBev, Linde či Telefónica a na Wall Street mimo jiné Bristol-Myers Squibb, Raytheon Technologies, Kohl's, News Corp, ViacomCBS nebo Qorvo. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. května a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evropská komise: Hospodářství EU čeká letos propad o rekordních 7,4 %

Hospodářství Evropské unie, ochromené pandemií v důsledku šíření koronaviru, čeká letos propad o rekordních 7,4 %. Ve své jarní makroekonomické prognóze to uvedla Evropská komise, která v souvislosti s výpadkem ekonomické aktivity snížila původní podzimní odhady zhruba o devět procentních bodů. V zemích, které používají euro, bude podle komise propad ještě o tři desetiny procentního bodu výraznější.

6. Maloobchodní tržby v eurozóně i EU kvůli koronaviru prudce klesly

Maloobchodní tržby v eurozóně i v celé Evropské unii v březnu prudce klesly. Členské země totiž ve snaze bránit šíření nemoci covid-19 zavedly přísná omezení pohybu a nařídily zavřít některé obchody. V zemích platících eurem tržby meziměsíčně klesly o 11,2 %, v celé EU pak o 10,4 %, oznámil ve středu evropský statistický úřad Eurostat.

7. Elon Musk překonal poslední překážku pro získání stovek milionů dolarů odměn

Tržní hodnota americké automobilky Tesla v úterý dosáhla hranice potřebné k tomu, aby šéf podniku Elon Musk získal první část své mimořádně vysoké odměny. Ta v první fázi činí více než 700 milionů USD, uvedla agentura Bloomberg.

8. ADP: V soukromém sektoru v USA v dubnu přišlo o práci 20 milionů lidí

V americkém soukromém sektoru přišlo v dubnu o práci rekordních 20,2 milionu lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Důvodem byla karanténní opatření přijatá kvůli šíření koronaviru. Hlavní zpráva o dubnovém vývoji nezaměstnanosti, kterou zveřejňuje ministerstvo práce, vyjde v pátek. Očekává se, že míra nezaměstnanosti se z březnových 4,4 % dostala nad 15 %.

9. Uber zruší 3 700 pracovních míst, potýká se s důsledky koronaviru

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies zruší 3 700 pracovních míst. To odpovídá zhruba 14 % jeho celkové pracovní síly. Firma dodala, že její šéf Dara Khosrowshahi se po zbytek roku vzdá své základní mzdy. Uber se nyní podobně jako řada dalších podniků potýká s negativními dopady koronavirové krize.

10. Bloomberg: Polsko, jediný stát EU, který ustál rok 2008, opět uspěje

V roce 2008 způsobila finanční krize po celé planetě spoušť. Jedinou unijní zemí, které se podařilo udržet růst ekonomiky, bylo Polsko. Podobně výjimečný výkon se chystá podat i během propadu vyvolaného šířením koronaviru.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Zlato a zavádějící graf

Zlato je určitě zajímavým investičním nástrojem, o tom není pochyb, i když mnozí investoři a ekonomové se o to snaží. Na grafu níže to dokonce vypadá, že od začátku roku 2001 jde jednoznačně o nejvýnosnější investici. České investory asi zaujme česká koruna na pátém místě.

Ale je to trochu zavádějící. Jistě, je to od začátku milénia, takže zajímavé datum, ale pokud bychom začali například rokem 2010, už by to takové terno nebylo. Zlato za tu dobu vydělalo "pouze" 51,5 %, česká koruna dokonce vůči dolaru od roku 2010 ztratila 34 %. Takže ano, zlato je skvělé, ale je potřeba dávat pozor na to, o jaké investičním horizontu je řeč.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat