Co musíte ráno vědět (7. ledna)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jaká je důvěra investorů v evropskou ekonomiku a jak se dostaly ostatky generála Sulejmáního zpět do Íránu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí posílily navzdory napětí na Blízkém východě

Americké akcie v pondělí navzdory napětí na Blízkém východě zpevnily. Indexy táhli nahoru mimo jiné internetoví giganti jako Amazon, Alphabet, Facebook a Netflix. Index Dow si připsal 0,24 % a obchodování uzavřel na 28 703,38 bodu, S&P 500 se zvýšil o 0,35 % na 3 246,28 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,56 % na 9 071,46 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,21 % na 13,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 1,81 %.

11 růstových akcií na rok 2020
Růstové tituly jsou na tom v posledních letech mnohem lépe než ty hodnotové, celému segmentu trhu se ale nevyhýbá vyšší volatilita. Podívejme se na jedenáct titulů, které by měly letos solidně zvládat rizika v podobě obchodních válek či silného dolaru.

2. Evropské akcie v pondělí zlevnily kvůli americko-íránskému napětí

Akcie v Evropě zakončily pondělní obchodování v negativním pásmu. Důvodem je eskalace napětí mezi Íránem a Spojenými státy, jejichž rakety minulý týden při útoku v Bagdádu zabily vlivného íránského generála Kásima Sulejmáního. Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 0,41 % na 416,63 bodu, když smazal část ztrát z první poloviny seance. Dopoledne odepisoval až 1,3 %. Britský FTSE 100 klesl o 0,62 % na 7 575,34 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 0,51 % na 6 013,59 bodu a německý DAX se snížil o 0,7 % na 13 126,99 bodu. Nejvíce si pohoršily sektory automobilů a technologií, jež spadly o necelé procento.

KONTEXT: Tipy s dlouhým horizontem aneb Co vám ve třetí dekádě (ne)vydělá
Leden je tu a s ním nová dekáda plná výzev a příležitostí pro vaše portfolio. Tento KONTEXT proto věnujeme inspirativnímu pohledu do zpětného zrcátka na vítěze a poražené uplynulého desetiletí a investicím, které by vyznavače strategie "kup a drž" měly potěšit napříště. Společně s tím přejeme pevné nervy a potřebné štěstí, hra začíná!

3. Pražská burza v úvodu týdne oslabila, nedařilo se finančním titulům

Pražská burza zakončila pondělní seanci v červených číslech, index PX ztratil 0,27 % na 1 118,43 bodu. Dolů burzu stáhly finanční tituly - akcie Erste odepsaly 1,62 %, MONETA oslabila o 1,7 %, Komerční banka klesla o 1,08 % a pojišťovna VIG odevzdala 1,4 %.

Záporné úroky jako pumpa na peníze do reálné ekonomiky? Pochybuji o tom, říká Miroslav Singer
Ve Spojených státech (zřejmě i) politika centrální banky pomohla oživení na trhu s úvěry, v eurozóně ale tak pozitivní vývoj nevidíme. O úspěšnosti nulových či záporných úroků v této oblasti lze tedy minimálně pochybovat, uvedl v rámci debaty z cyklu ABCD investora hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer.

4. Očekávané události

V úterý evropský statistický úřad Eurostat zveřejní inflaci a maloobchodní tržby v eurozóně a inflační statistikou se pochlubí také Itálie. Spojené státy odtajní bilanci zahraničního obchodu, ISM index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor a údaje o továrních zakázkách. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. ledna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je na ročním maximu

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v lednu třetí měsíc za sebou zvýšila a dostala se na nejlepší úroveň od listopadu 2018. Náladu podpořily příznivé ekonomické zprávy z Asie a signály zmírnění obchodního napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které v pondělí zveřejnila společnost Sentix.

6. Francie varuje USA před odvetou za digitální daň

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire v pondělí varoval, že případná odveta Spojených států za francouzskou digitální daň by mohla hluboce a trvale poškodit vzájemné vztahy. Washington má obavy z negativních dopadů nové daně na americké technologické podniky a hrozí uvalením cel na vybrané francouzské zboží. Zavedení digitální daně plánuje i Česká republika.

7. Česká zbrojovka uvažuje o nabídce akcií na pražské burze

Česká zbrojovka Group (CZG) uvažuje o nabídce akcií na pražské burze, rozhodnutí zatím nepadlo, uvedla v pondělí na svém webu. Firma chce získat peníze na expanzi v USA, kde plánuje vybudovat továrnu. Pro akcie České zbrojovky by to byl návrat na pražskou burzu po více než 12 letech.

8. Neovlivní.cz: I druhý audit Evropské komise hovoří o střetu zájmů Babiše

Audit Evropské komise k zemědělským dotacím konstatuje, že premiér Andrej Babiš (ANO) je ve střetu zájmů a dál ovládá holding Agrofert. Firma tak nemá nárok na dotace z Evropské unie. O finální zprávě v pondělí informoval s odvoláním na vysoce důvěryhodný zdroj server Neovlivní.cz. Dokumenty jsou zatím v anglické verzi, oficiální český překlad se připravuje. Střet zájmů loni konstatoval i audit, který se týkal dotací ze strukturálních fondů EU. Babiš možnost střetu zájmů dlouhodobě odmítá.

9. Boeing se možná kvůli problémům s letouny 737 MAX více zadluží

Americký výrobce letadel Boeing zvažuje, že se více zadluží, aby měl více hotovosti na řešení problémů s letouny řady 737 MAX. Společnost uvažuje o odložení některých kapitálových výdajů, zmrazení akvizic a snížení výdajů na výzkum a vývoj. Informoval o to v pondělí list The Wall Street Journal. V neděli Boeing a americký Federální úřad pro letectví (FAA) potvrdily, že nyní zjišťují, zda by v letounech řady 737 MAX nemohla zkratovat kabeláž. Při dvou tragických haváriích těchto letadel, způsobených chybným softwarem, zemřelo v říjnu 2018 a březnu 2019 celkem 346 lidí.

10. Covivio kupuje osm hotelů, včetně jednoho v Praze

Evropská realitní společnost Covivio koupí za 573 milionů eur osm hotelů v různých evropských městech, včetně hotelu Carlo IV v Praze. Hotely bude provozovat španělská firma NH Hotel Group, uvedl v pondělí podnik. Dohoda je součástí plánu expanze v evropských turistických destinacích.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Návrat economy třídou

Ostatky íránského generála Kásima Sulejmáního a dalších zabitých při raketovém útoku USA v Bagdádu v neděli dorazily do Íránu. Na rakev se Sulejmáního ostatky čekaly desetitisíce Íránců, pár "šťastlivců" se ale s oblíbeným generálem mohlo rozloučit v o poznání privátnějším aranžmá. Rakve totiž aerolinky Mahan Air přepravovaly namísto v nákladovém prostoru na sedadlech přímo mezi cestujícími.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat