Co musíte ráno vědět (7. ledna)

Jak světové burzy završily první lednový týden, co čekají od české ekonomiky renomovaní ekonomové, co nového na Trumpově Twitteru a jak také sledovat vývoj cen akcií? Nejen to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

1. Americké akcie v pátek posílily díky datům z trhu práce a slovům šéfa Fedu. V plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne posílily a uzavřely na nejvyšší úrovni za dva týdny. Náladu na trhu zlepšily zpráva z amerického trhu práce a ujištění šéfa centrální banky USA Jeromea Powella, že Fed bude trpělivý a flexibilní při rozhodování o úrokových sazbách. Index Dow v pátek stoupl o 3,29 % na 23 433,16 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 3,43 % na 2 531,94 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 4,26 % na 6 738,86 bodu. Index volatility VIX spadl o 15,99 % na 21,38 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o 11 bazických bodů na 2,67 %. Všechny tři hlavní indexy si připsaly zisky i za celý týden. Dow se zvýšil o 1,61 %, S&P 500 o 1,86 % a Nasdaq Composite o 2,34 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Volatilita pokračuje, výrazný páteční růst posunul americké akcie do zisku
Americký akciový trh má za sebou další dramatický zkrácený obchodní týden. Díky pátečnímu posílení zapsal index S&P 500 zisk 1,86 %, o den dříve byla ale situace opačná.

2. Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 2 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusu. Investory potěšila zpráva, že se v úvodu dalšího týdne u jednacího stolu sejdou zástupci Spojených států a Číny, aby jednali o obchodních vztazích mezi oběma zeměmi. Regionální index STOXX Europe 600 si polepšil o 2,83 % na 343,38 bodu, za celý týden získal 2,13 %. Britský FTSE 100 se zvýšil o 2,16 % na 6 837,42 bodu (týden: +1,53 %), francouzský CAC 40 zpevnil o 2,72 % na 4 737,12 bodu (týden: +1,25 %) a německý DAX vzrostl o 3,37 % na 10 767,69 bodu (týden: +1,98 %).

7 trendů, které mohou pomoci zvládnout globální oteplování
Jak bojovat s destruktivními důsledky globálního oteplování? Tyto trendy přinášejí naději, že bitva ještě není prohraná.

3. Pražská burza v pátek výrazně zpevnila, za celý týden si připsala 1,8 %

Pražská burza v pátek navázala na zisky z předcházejících seancí, index PX stoupl o 1,43 % na 1 004,21 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank, proti trendu šla Kofola ČeskoSlovensko. Objem obchodů byl s 465 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Monety Money Bank, které zpevnily o 0,21 % na 72,65 Kč. Dařilo se i dalším finančním titulům - Erste Group Bank získala 3,61 % na 787,20 Kč, Komerční banka stoupla o 0,58 % na 860 Kč a VIG si polepšila o 3,29 % na 534 Kč. Dařilo se také antivirové firmě Avast (+2,5 % na 82 Kč), CME (+2,03 % na 65,30 Kč), O2 Czech Republic (+1,04 % na 243 Kč), PFNonwovens (+1,48 % na 822 Kč), Philip Morris ČR (+0,86 % na 14 120 Kč) a Stock Spirits (+1,33 % na 60,90 Kč). Cenné papíry Kofoly odepsaly 0,35 % na 284 Kč.

Tipy od privátního bankéře: Investoři by měli preferovat jednoduchost, tedy dividendu a pravidelný dluhopisový kupón
Zpřísňování měnové politiky v USA přináší zajímavé příležitosti i pro konzervativní investory. Něco podobného lze říci také o české koruně a vývoji sazeb v Česku. Drobní investoři by měli hledat jednoduchá řešení, jako jsou například držení kvalitního dividendového titulu nebo nákup dluhopisu firmy s vynikajícím ratingem, vysvětlil v rámci projektu Alter Eko partner Bank Gutmann Jan Prachař v rozhovoru se Štěpánem Uheríkem ze společnosti Save & Capital.

4. Očekávané události

Na začátku týdne bude nejsledovanější případný posun v obchodních jednáních USA a Číny a také bude zajímavé, zda se pohnou ledy v jednáních amerického prezidenta Donalda Trumpa se zástupci Kongresu o odblokování vládních úřadů. Do 21. ledna má čas na vyjednání podpory pro dohodu o vystoupení z EU britská premiérka Therea Mayová. Z makroekonomického hlediska budou v pondělí zajímavé německé maloobchodní tržby a průmyslové zakázky za listopad a v Americe index nákupních manažerů ISM v oblasti služeb za prosinec. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Záznam ČNB: Michl a Benda hlasovali v prosinci pro zvýšení sazeb

Pro zvýšení úrokové sazby o 0,25 procentního bodu hlasovali na prosincovém jednaní bankovní rady ČNB dva její členové, Vojtěch Benda a Aleš Michl. Pro rozhodnutí ponechat úrokové sazby beze změny hlasovalo pět zbylých členů rady. Vyplývá to ze záznamu z jednání, který v pátek ČNB zveřejnila. Rada tak úrokové sazby nezměnila. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, zůstala na 1,75 %.

Mora (ČNB): Čekání na hypoteční novelu může poškodit české banky
Čekání na novelu zákona o České národní bance může podle viceguvernéra centrální banky Marka Mory poškodit české banky. Řekl to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle novely by mohla ČNB určovat parametry úvěrů na bydlení, v současnosti dává jen doporučení, kterými se ale české banky většinou řídí. Zahraniční banky nebo nebankovní subjekty to však dělat nemusejí, banky by tak měly zhoršenou pozici na trhu. Novela je v meziresortním připomínkovém řízení od loňského července.

6. Americká ekonomika v prosinci vytvořila 312 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti stoupla na 3,9 %

V USA v prosinci mimo zemědělství vzniklo zhruba 312 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo přibližně 177 tisíc míst po 176 tisících v listopadu (revidováno ze 155 tisíc). Míra nezaměstnanosti se zvýšila z 48letého minima 3,7 % na 3,9 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Meziroční růst mezd v prosinci zrychlil z 3,1 % na 3,2 %.

7. Šéf Fedu Powell nebude rezignovat, zvyšování úroků lze podle něj pozastavit

Šéf centrální banky USA Jerome Powell v pátek prohlásil, že pokud ho prezident Donald Trump požádá, aby rezignoval, nevyhoví mu. Banka je nicméně připravena pozastavit zvyšování úrokových sazeb. Trump Powella za zvyšování sazeb neustále kritizuje a tvrdí, že zpřísňování měnové politiky je "jediným problémem" americké ekonomiky.

Jestřábí překvapení s holubičími prvky aneb Co může Fed předvést v roce 2019
Prosincové rozhodnutí Fedu zvýšit úrokové sazby bylo v rámci současného cyklu zpřísňování poměrně kontroverzní. Je to totiž jen několik týdnů, kdy centrální banka ústy svého šéfa Powella vyjádřila důvěru ve stav a výhled amerického hospodářství a pokračování zvyšování úroků.

8. Deloitte: Česká ekonomika v roce 2019 poroste o 2,2 %

Česká ekonomika bude v roce 2019 růst tempem 2,2 %. Kvůli pokračujícímu nedostatku lidí na trhu práce dále porostou mzdy, a to o 6,5 %, tedy nadále rychleji než produktivita práce. Inflace se bude držet nad dvěma procenty a měnová politika centrální banky by měla být méně agresivní než loni. Vyplývá to z výhledu vývoje české ekonomiky v roce 2019, který sestavil tým ekonomů společnosti Deloitte.

Výhled pro českou ekonomiku na prahu roku 2019
Rok 2018 byl pro českou ekonomiku úspěšný, ačkoli kvůli vyčerpávajícím se kapacitám tempo hospodářského růstu zaostává za výsledky z předchozích let. Rok 2019 přináší četná rizika, která mohou negativně ovlivnit tuzemské hospodářství. Mezi hlavní rizikové faktory patří zpomalení světové ekonomiky a z toho plynoucí ochabnutí zahraniční poptávky po českém zboží, dále rozkolísané ceny komodit, vývoj v Číně a rostoucí vliv politického populismu v Evropě.

9. Trump v jednáních o odblokování vládních úřadů: Na hranici s Mexikem nemusí být zeď, ale ocelová bariéra

Americký prezident Donald Trump po nedělních jednáních viceprezidenta Pence se zástupci Kongresu na Twitteru uvedl, že se jednalo o řadě detailů stavby hraniční bariéry na jižní hranici USA. Po sobotních neúspěšných schůzkách to může znamenat určitý posun. Trump financováním stavby na hranicích podmiňuje svůj podpis, který by odblokoval financování některých vládních úřadů.

Podívejte se, jak oblíbeným tématem Trumpova účtu na Twitteru hraniční zeď je (interaktivní grafy ZDE).

10. Google převedl téměř 20 miliard eur do daňového ráje na Bermudách

Americký internetový gigant Google v roce 2017 přes dceřinou společnost v Nizozemsku převedl 19,9 miliardy eur na Bermudy, a to v rámci legálního mechanismu, kterým si firma snižuje daňovou zátěž. Vyplývá to podle agentur AFP a Reuters z dokumentů předložených nizozemské obchodní komoře. Převedená částka je o zhruba čtyři miliardy eur vyšší než v předchozím roce.

FAAMG investují ostošest
Facebook, Amazon, Apple, Microsoft a Alphabet podle analytiků loni opět navýšily své kapitálové investice (CapEx). Možná překvapí, že Alphabet a Facebook takto investují více než Apple.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

2017 vs. 2018

Kdybyste snad ještě neměli dost všech ohlédnutí za rokem 2018 a srovnání volatilního průběhu obchodování s klidným rokem 2017, můžete se podívat na průběh vývoje indexu S&P 500 hezky den po dni.

Musíte vědět
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat