Co musíte ráno vědět (8. března)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak se v loňském roce dařilo likérce Stock Spirits a kolik šálků kávy denně doporučují pít vědci? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu převážně klesaly, investoři stále řeší cla no dovoz oceli a hliníku do USA

Americké akcie zakončily středeční obchodní seanci s mírnými ztrátami, posílil jen index technologického trhu Nasdaq Composite. Nervozitu na trhu vyvolala informace o odchodu hlavního ekonomického poradce prezidenta Donalda Trumpa z funkce. Index Dow odepsal 0,33 % a obchodování zakončil na 24 801,36 bodu a širší benchmark S&P 500 klesl o 0,05 % na 2 726,80 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,33 % na 7 396,65 bodu. Nejvýrazněji klesly sektory cyklického a necyklického spotřebního zboží, energetický sektor a odvětví veřejných služeb. V plusu se udržely odvětví zdravotní péče, realitní sektor a technologické odvětví. Index volatility VIX klesl o 3,27 % na 17,76 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se mírně snížil na 2,883 %.

Proč akcie na Wall Street sílí rychleji než americká ekonomika

Akciové trhy čekají hubené roky, bez rebalancování portfolia investoři nic nevydělají

2. Evropské burzy ve středu uzavřely v plusu, akcie automobilky Renault zdražily o více než 5,5 %

Evropské akciové trhy ve středu stouply, přestože investory znervóznilo oznámení rezignace hlavního ekonomického poradce amerického prezidenta Donalda trumpa Garyho Cohna. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,36 % na 372,71 bodu, britský FTSE 100 si připsal 0,16 % na 7 157,84 bodu, francouzský CAC 40 stoupl o 0,34 % na 5 187,83 bodu a německý DAX zpevnil o 1,09 % na 12 245,36 bodu. Dařilo se zejména automobilovému sektoru, který nahoru táhla francouzská automobilka Renault, jejíž akcie vyletěly vzhůru o 5,64 % po zprávě agentury Reuters, že svůj podíl v Renaultu by mohla navýšit japonská automobilka Nissan.

KONTEXT: Černá labuť populismu aneb Proč (dnes) sledovat politiku

(Trochu) neprávem naštvaní Italové

3. Pražská burza ve středu klesla, likérka Stock Spirits ztratila více než 3 %

Pražská burza v polovině pracovního týdne nenavázala na zisky z předcházejících dvou seancí, index PX odepsal 0,71 % na 1 112,98 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Erste Group Bank a Komerční banky, dařilo se naopak tabákové firmě Philip Morris ČR. Objem obchodů byl s 591 miliony korun mírně nadprůměrný. Nejobchodovanější byly ve středu cenné papíry energetického gigantu ČEZ, které zdražily o 0,08 % na 498 Kč. V plusu dále uzavřely akcie společnosti Philip Morris ČR (+0,92 % na 17 520 Kč) a nápojářské Kofoly ČeskoSlovensko (+0,97 % na 416 Kč). Nedařilo se naopak finančním titulům, Erste Group Bank ztratila 1,44 % na 1 060 Kč, Komerční banka odevzdala 0,7 % na 918 Kč, MONETA Money Bank klesla o 0,35 % na 84,50 Kč a pojišťovna VIG odepsala 0,6 % na 666 Kč. Nejvýraznější ztrátu zaznamenaly akcie likérky Stock Spirits, jež po zveřejnění hospodářských výsledků za loňský rok zlevnily o 3,17 % na 79,50 Kč.

Chcete investovat, ale nemáte dost peněz? Jde to!

Investorský magazín: Investice do private equity a trojský kůň evropské energetiky

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek Japonsko zveřejní údaje o vývoji ekonomiky a bilanci běžného účtu a Čína a Austrálie se pochlubí obchodní bilancí. V Evropě dopoledne vyjdou německé tovární objednávky a řecká nezaměstnanost. Největší pozornost ale bude poutat zasedání Evropské centrální banky a následná tisková konference jejího šéfa Maria Draghiho. Spojené státy odpoledne odtajní počet nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a zprávu o plánovaném propouštění od konzultační společnosti Challenger, Gray & Christmas. Kanada na trh pošle index cen nových domů a rovněž údaje o zahájené výstavbě a vydaných stavebních povoleních. Za řečnický pultík se ve čtvrtek postaví taktéž šéf kanadské centrální banky Stephen Poloz. Hospodářské výsledky budou reportovat společnosti Kroger, Akzo Nobel, Linde, Continental či Engie. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Likérka Stock Spirits loni vydělala 11,33 milionu eur, navrhuje finální dividendu 5,72 centu na akcii

Výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits Group vykázal za loňský rok zisk 11,33 milionu eur. V roce 2016 společnost vydělala 28,44 milionu eur, meziročně slabší výsledek je dán zaúčtováním jednorázových negativních položek souvisejících s podnikáním v Itálii a Polsku. Společnost navrhuje vyplatit finální dividendu 5,72 centu na akcii, pololetní dividenda vyplacená investorům loni v květnu činila 2,38 centu na akcii.

6. Devizové rezervy ČNB v únoru stouply na 123,5 miliardy eur

Devizové rezervy České národní banky v únoru vzrostly o 1,41 miliardy eur na 123,5 miliardy eur. Meziročně byly vyšší o téměř 18 miliard eur. Vyplývá to z informací, které zveřejnila ČNB. Devizové rezervy meziměsíčně i meziročně stouply i v korunách, v amerických dolarech byly proti lednu nižší a proti loňskému únoru vyšší.

7. Z Bílého domu odchází Trumpův hlavní ekonomický poradce Cohn

Hlavní ekonomický poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Gary Cohn rezignoval na svou funkci. Přesné datum jeho odchodu z Bílého domu zatím není jasné, podle úřadu prezidenta USA ale zůstane ještě několik týdnů. Cohn v prohlášení označil možnost sloužit své zemi za čest, Trump mu za jeho službu poděkoval. Podle agentury Reuters rezignace souvisí s Cohnovým odporem k prezidentovu plánu na zavedení cla na dovoz oceli a hliníku.

8. Analytici čekají v příštích měsících zpevňování koruny

Měny středoevropských zemí by v příštích 12 měsících měly posilovat, zejména díky příznivému hospodářskému vývoji a vyhlídkám na zpřísňování měnové politiky. Vyplývá to z průzkumu, který mezi analytiky provedla agentura Reuters. České koruně analytici v průměru předpovídají posílení o 2,3 % na 24,85 Kč. To by představovalo nejsilnější úroveň české měny od roku 2012.

9. Tusk: Dohoda o volném obchodu je po brexitu jediná možnost

Předseda Evropské rady Donald Tusk ve středu v Lucemburku řekl, že jedinou možností, jak by po odchodu Británie z EU mohly vypadat obchodní vztahy společenství s Londýnem, je dohoda o volném obchodu. Tusk ale dal zároveň najevo, že budoucí dohoda vzájemný obchod neusnadní, ale bude tomu naopak. Sedmadvacet zemí EU od něj ve středu dostalo šestistránkový návrh dokumentu, který stanoví pozici bloku pro jednání o budoucnosti.

10. ExxonMobil očekává do roku 2025 zdvojnásobení zisku

Ropný gigant ExxonMobil očekává do roku 2025 více než dvojnásobný nárůst zisku na 31 miliard USD. Dopomoci mu k němu mají podle jeho středečního vyjádření současné ceny ropy a jejich případný další růst. Firma, která je v současnosti největším producentem ropy, jehož akcie se obchodují na burze, vydala takto dlouhodobý odhad poprvé v historii.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Tři či čtyři šálky kávy denně prý mají pozitivní vliv na zdraví

Pravidelné pití tří nebo čtyř šálků kávy denně snižuje riziko infarktu, onemocnění některými typy rakoviny nebo Alzheimerovou chorobou. Vyplývá to ze studie publikované v odborném časopise British Medical Journal. Výzkum, jehož výsledky jistě potěší milovníky kávy, potvrdil předcházející studie, které naznačovaly, že pití kávy pozitivně ovlivňuje délku života. Bez pocitu provinění si tak můžete vychutnat vaší ranní či odpolední kávu, vědci však připouštějí, že výsledky výzkumu mohou být ovlivněny i jinými faktory, začít pít kávu pouze ze zdravotních důvodů proto není dobrý nápad.

Musíte vědět
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat