Co musíte ráno vědět (8. června)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak se v dubnu dařilo českému průmyslu a jak bude vypadat nová londýnská centrála Googlu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu poprvé v tomto týdnu zpevnily, energetický sektor ale srážel pokles cen ropy

Americké akcie ve středu posílily. Důvodem byla úleva, že písemné svědectví bývalého ředitele FBI Jamese Comeyho neobsahovalo žádné velké překvapení ohledně šetření údajného vlivu Ruska na loňské americké prezidentské volby. Index Dow přidal 0,18 % na 21 173,69 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,16 % na 2 433,14 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,36 % na 6 297,38 bodu. Index volatility VIX se snížil o 0,57 % na 10,39 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o zhruba tři bazické body na 2,175 %. Nejvýrazněji zpevnily finanční odvětví, realitní sektor a odvětví veřejných služeb, pod nulou zůstaly energetický sektor, průmyslové odvětví a sektor necyklického spotřebního zboží.

Akciové nápady na příští dny: U.S. Steel a Bunge

2. Evropské burzy ve středu mírně klesly, výrazně však zdražily akcie německých energetických společností

Evropské akcie ve středu uzavřely mírně v mínusu, investoři vyčkávali před důležitými událostmi nabitým čtvrtkem. Závěr obchodování ovlivnil propad cen ropy, k němuž došlo po zveřejnění údajů o nečekaném růstu vytěžených zásob na americkém trhu. Regionální benchmark STOXX Europe 600 ve středu odepsal 0,06 % na 389,19 bodu, britský FTSE 100 spadl o 0,62 % na 7 478,62 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,07 % na 5 265,53 bodu a německý DAX klesl o 0,14 % na 12 672,49 bodu. Bankovní sektor jako jeden z mála zakončil středeční obchodování v plusu, a to díky zprávě, že největší španělská banka Santander převezme menšího konkurenta Banco Popular, který se dostal do finančních těžkostí. Za převzetí zaplatí symbolické jedno euro. Dařilo se také německým energetickým společnostem E.ON (+5,23 %) a RWE (+5,51 %). Jejich akcie stouply poté, co německý ústavní soud označil daň z jaderného paliva za nezákonnou. Německé energetické podniky tak mohou požadovat vrácení zhruba 6,3 miliardy eur, které v uplynulých letech odvedly státu, a navíc mají nárok na úroky.

Politiku ECB ani euro výsledek britských voleb výrazně neovlivní, klíčovým faktorem je dobře rozjetá evropská ekonomika

3. Pražská burza ve středu nepatrně klesla, akcie ČEZ podpořilo dění v Německu

Pražská burza ve středu mírně prohloubila ztrátu z úterní seance, index PX klesl o 0,03 % na 1 005,62 bodu. Dolů ji táhly akcie Komerční banky a pojišťovny VIG, dařilo se naopak telefonnímu operátorovi O2 Czech Republic. Objem obchodů byl s 321 miliony korun výrazně podprůměrný. Nejobchodovanější byly ve středu cenné papíry energetické skupiny ČEZ, které zdražily o 0,31 % na 449,40 Kč. Za jejich růstem podle analytika z České spořitelny Pavla Smolíka stálo dění v Německu, kde ústavní soud označil za nezákonnou daň z jaderného paliva. Dařilo se také mediální CME (+0,52 % na 96,80 Kč), sázkařské Fortuně (+0,57 % na 124,20 Kč), Erste Group Bank (+0,3 % na 861,60 Kč), operátorovi O2 Czech Republic (+0,93 % na 281,30 Kč) a tabákové firmě Philip Morris ČR (+0,68 % na 14 148 Kč).

Dluhopisový trh: Očekávaný dopad konce intervencí ČNB

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek Japonsko zveřejní zprávu o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí, dubnovou obchodní bilanci a bilanci běžného účtu. Statistikou zahraničního obchodu se pochlubí i Austrálie a Čína. V Evropě dopoledne vyjdou švýcarská inflační statistika a údaje o nezaměstnanosti v zemi helvétského kříže, německá průmyslová výroba, francouzská obchodní bilance, řecká nezaměstnanost a zpráva o růstu HDP eurozóny v prvním čtvrtletí. Spojené státy zveřejní odpoledne pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a Kanada přidá údaje o zahájené výstavbě a index cen nových domů. V centru pozornosti trhů však budou zejména předčasné parlamentní volby ve Velké Británii, měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky a slyšení bývalého ředitele FBI Jamese Comeyho v americkém Kongresu. Z českého pohledu bude zajímavé odtajnění květnové tuzemské míry nezaméstnanosti. Kvartální výsledky hospodaření bude reportovat v USA společnost JM Smucker. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Průmyslová výroba v Česku v dubnu klesla o 2,5 %

Průmyslová výroba v Česku v dubnu meziročně klesla o 2,5 %, podepsaly se na tom nepříznivé kalendářní efekty. Letošní duben měl totiž o tři pracovní dny méně než loňský. Po očištění tak průmyslová produkce vzrostla meziročně o 5,9 %. Meziměsíčně byla po vyloučení sezónních vlivů výroba vyšší o 0,6 %. Ve středu o tom informoval Český statistický úřad, který zároveň revidoval březnový růst na 10,2 %.

6. Valná hromada Unipetrolu schválila dividendu 8,30 Kč na akcii, průběh jednání brzdily spory vedení s minoritními akcionáři

Valná hromada petrochemické společnosti Unipetrol ve středu po dvanácti a půl hodinách jednání schválila návrh představenstva na výplatu dividendy ve výši 8,30 Kč na akcii. Celkem tak společnost vyplatí akcionářům zhruba 1,5 miliardy korun. Největší minoritní akcionář Unipetrolu, firma Paulinino Limited, za níž stojí finanční skupina J&T, požadovala výplatu 18,50 Kč na akcii. Akcionářům by tak bylo vyplaceno téměř 3,4 miliardy korun. Druhý podaný protinávrh požadoval výplatu 13,50 Kč na akcii. Po schválení návrhu představenstva firmy se ale o protinávrzích vůbec nejednalo.

7. ČNB vynaložila na intervence počátkem dubna 18 miliard korun, devizové rezervy banky v květnu klesly

Česká národní banka na počátku dubna v rámci intervencí proti posilující české měně na devizovém trhu za nákup eur utratila zhruba 18 miliard korun. Celkově tak od spuštění intervencí v listopadu 2013 do jejich ukončení letos 6. dubna vydala centrální banka na intervence více než dva biliony korun. Devizové rezervy ČNB po téměř roce nárůstu v květnu klesly. Snížily se o 728 milionů eur na 123,91 miliardy eur. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které ve středu centrální banka zveřejnila.

8. OECD letos čeká růst HDP ČR o 2,9 %

Růst české ekonomiky letos zrychlí na 2,9 %, příští rok však zvolní na 2,6 %. Ve svém nejnovějším ekonomickém výhledu to ve středu předpověděla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která zároveň předpověděla globální ekonomice nejsilnější růst za šest let. Hlavním motorem českého růstu má být domácí poptávka, uvedla OECD v prognóze. Loni domácí ekonomika vzrostla o 2,4 %.

9. Austrálie vyrovnala nizozemský rekord v délce období bez recese

Hrubý domácí produkt (HDP) Austrálie se v letošním prvním čtvrtletí zvýšil o 0,3 %. Australská ekonomika se tak již 103. čtvrtletí za sebou drží mimo recesi, čímž vyrovnala nizozemský rekord.

10. Tesla zvažuje výstavbu nové továrny pro crossover Model Y

Americký výrobce elektrických aut Tesla zvažuje výstavbu nové továrny, ve které by vyráběl nový vůz Model Y, menší crossover, který by se měl objevit na trhu koncem roku 2019. Akcionářům to řekl generální ředitel Tesly Elon Musk. Automobilka má nyní jediný závod na výrobu aut, a to v kalifornském Fremontu, který však již podle Muska "praská ve švech". Vyrábí se zde sedan Model S, crossover Model X a připravuje se na výrobu nového Modelu 3.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Google staví novou londýnskou centrálu a na svých zaměstnancích rozhodně nešetří

Musíte vědět
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat