Co musíte ráno vědět (8. června)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciím na evropských a amerických trzích, s čím jdou šéfové zemí G7 na páteční schůzku v Kanadě a kdo v předstihu vyhrál fotbalové mistrovství světa? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek uzavřely smíšeně, index Nasdaq Composite sestoupil z rekordu

Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly. Index Dow vzrostl o 0,38 % na 25 241,41 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,07 % na 2 770,37 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,7 % na 7 635,07 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 4,21 % na 12,13 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o asi pět bazických bodů na 2,92 %. Dařilo se energetickému sektoru nebo odvětví veřejných služeb, klesly naopak technologický sektor a odvětví základních materiálů.

Čtyři důvody, proč obchodní válka neválcuje akcie
Donald Trump ve svém odhodlání vést obchodní válku s celým světem nepolevuje a ekonomové se začínají obávat, jaké to může mít dopady na ekonomiku a finanční trhy. Americké akcie však zatím na snahy prezidenta v podstatě nereagují. Proč?

2. Evropské akcie ve čtvrtek mírně klesly s vidinou konce kvantitativního uvolňování

Evropské akciové trhy uzavřely čtvrteční obchodování s mírnými ztrátami, když investoři zvažovali možnost pozvolného ukončování podpůrných programů ECB. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,24 %. Londýnská burza kvůli technickým problémům otevřela s hodinovým zpožděním, na další průběh seance to ale nemělo vliv. Její hlavní index FTSE 100 odepsal 0,1 %, německý DAX klesl o 0,15 % a francouzský CAC 40 klesl o 0,17 %.

5 osudových obchodních lží brexitářů
Spojené království již nemá ani rok na to, aby s Bruselem vyjednalo podmínky svého odchodu z Evropské unie. A tak začíná být jasné, že brexit rozhodně nebude bezproblémový. Přitom se ukazuje, že minimálně některé argumenty brexitářů jsou čiré lži. Jakými nepravdivými tvrzeními se Britové nechali zlákat k riskantnímu kroku?

3. Pražská burza ve čtvrtek rostla, nahoru ji táhly hlavně akcie Erste Group Bank

Pražská burza ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu zpevnila, index PX posílil o 0,48 % na 1 078,38 bodu. Stejně jako ve středu táhly trh hlavně akcie Erste Group Bank, dařilo se však i pojišťovně VIG nebo textilce Pegas Nonwovens. Cenné papíry Erste byly nejobchodovanějším titulem, jejich cena se zvýšila o 2,51 % na 930,80 Kč. Pojišťovna VIG vzrostla o 2,53 % na 629 Kč. České banky naopak ztrácely, Komerční banka si pohoršila o 0,22 % na 905 korun a MONETA Money Bank oslabila o 0,39 % na 76,60 Kč.

Investorský magazín: Úvod do sociálně odpovědného investování a lekce time managementu
Jak investovat a zároveň zachránit svět? Možná o sociálně odpovědném investování slyšíte poprvé, věřte ale, že se mu řada investorů věnuje již dlouhá léta. Jiní by s tímto přístupem možná chtěli začít, ale nevědí jak. Od toho je tady Investorský magazín. Tržní mozaiku doplní ideální portfolio nejen pro letní měsíce a životní rytmus jednoho z největších vizionářů současnosti.

4. Očekávané události

V noci na pátek se Japonsko a Čína pochlubí zprávami o mezinárodním obchodu a země vycházejícího slunce na trh pošle i zprávu o vývoji své ekonomiky. Dopoledne vydá statistiku své obchodní bilance i Německo, které navíc přidá data o průmyslové výrobě, a Česká republika doplní zprávu o situaci na trhu práce. Odpoledne se investoři zaměří na údaje z kanadského trhu práce, USA přidají zprávu o velkoobchodních zásobách a večer společnost Baker Hughes zveřejní pravidelnou týdenní informaci o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu. V Kanadě zahájí jednání spolek elitních světových ekonomik G7 a v noci na sobotu pak Čína odtajní zprávu o inflaci. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Macron: G7 chce Trumpa přesvědčit o zrušení cel

Obchodní válka se mezi přáteli vést nesmí, skupina G7 proto bude chtít využít nadcházejícího summitu v Kanadě a amerického prezidenta Donalda Trumpa přesvědčit, aby od cel na dovoz hliníku a oceli ustoupil. Po čtvrtečním jednání s kanadským premiérem Justinem Trudeauem to prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron.

6. Německý Bayer dokončil převzetí amerického Monsanta

Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer ve čtvrtek dokončil převzetí americké biotechnologické společnosti Monsanto za zhruba 63 miliard dolarů. Spojením vzniká největší dodavatel produktů pro zemědělskou výrobu, který ovládne více než čtvrtinu světového trhu osiv a pesticidů. Dohoda je i největší zahraniční akvizicí, jakou kdy uskutečnila jakákoli německá firma.

7. Dimon a Buffett: Americká ekonomika skvěle šlape

Nejúspěšnější investor historie Warren Buffett a šéf největší americké banky JPMorgan Chase Jamie Dimon si ve čtvrtek notovali, jaké má americká ekonomika dobré vyhlídky. Shodli se ale také na tom, že by svět byznysu měl být více nápomocen politikům v jejich práci.

8. Financial Times: Brusel se příští měsíc chystá pokutovat firmu Google

Evropská komise se příští měsíc chystá vyměřit americké internetové firmě Google pokutu za zneužívání dominantní pozice operačního systému Android pro mobilní zařízení. Informoval o tom na svých internetových stránkách list Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené s případem.

9. Finální zpráva Eurostatu potvrdila zpomalení růstu ekonomiky eurozóny v prvním čtvrtletí na 0,4 %

Ekonomika eurozóny vzrostla v prvním letošním čtvrtletí o 0,4 %, uvádí finální zpráva evropského statistického úřadu Eurostat. Po tempu 0,7 % v posledním loňském kvartálu trh zpomalení na 0,4 % očekával. V meziročním srovnání vzrostla ekonomika eurozóny o 2,5 % (odhad: +2,5 %, 4Q2017: +2,8 %).

10. Hodnota majetku domácností USA poprvé překonala 100 bilionů USD

Čistá hodnota majetku amerických domácností v prvním čtvrtletí poprvé překonala 100 bilionů dolarů. Ve srovnání s předchozím čtvrtletí hodnota majetku stoupla o procento na 100,8 bilionu USD, když růst hodnoty domů překonal pokles hodnoty akciového portfolia domácností. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila americká centrální banka.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Fotbalový šampionát už zná svého "vítěze"

Vítězem letošního mistrovství světa ve fotbale je Čína. Ačkoli se šampionátu její tým neúčastní a turnaj ještě ani nezačal.

Čínské společnosti letos zaplatí za televizní reklamu o 835 milionů dolarů více než při minulém šampionátu. To je více než dvojnásobek amerických reklamních investic do této události a téměř 14násobek částky, kterou do fotbalové reklamy vloží společnosti z Ruska coby pořadatelské země.

Jak to neříkal baron Coubertin? Důležité není zúčastnit se, ale vyhrát.

Musíte vědět
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (s Davidem Navrátilem)
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat