25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Jak se ve čtvrtek vedlo akciím na evropských a amerických trzích, s čím jdou šéfové zemí G7 na páteční schůzku v Kanadě a kdo v předstihu vyhrál fotbalové mistrovství světa? To vše musíte ráno vědět.
Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly. Index Dow vzrostl o 0,38 % na 25 241,41 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,07 % na 2 770,37 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,7 % na 7 635,07 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 4,21 % na 12,13 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o asi pět bazických bodů na 2,92 %. Dařilo se energetickému sektoru nebo odvětví veřejných služeb, klesly naopak technologický sektor a odvětví základních materiálů.
Evropské akciové trhy uzavřely čtvrteční obchodování s mírnými ztrátami, když investoři zvažovali možnost pozvolného ukončování podpůrných programů ECB. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,24 %. Londýnská burza kvůli technickým problémům otevřela s hodinovým zpožděním, na další průběh seance to ale nemělo vliv. Její hlavní index FTSE 100 odepsal 0,1 %, německý DAX klesl o 0,15 % a francouzský CAC 40 klesl o 0,17 %.
Pražská burza ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu zpevnila, index PX posílil o 0,48 % na 1 078,38 bodu. Stejně jako ve středu táhly trh hlavně akcie Erste Group Bank, dařilo se však i pojišťovně VIG nebo textilce Pegas Nonwovens. Cenné papíry Erste byly nejobchodovanějším titulem, jejich cena se zvýšila o 2,51 % na 930,80 Kč. Pojišťovna VIG vzrostla o 2,53 % na 629 Kč. České banky naopak ztrácely, Komerční banka si pohoršila o 0,22 % na 905 korun a MONETA Money Bank oslabila o 0,39 % na 76,60 Kč.
V noci na pátek se Japonsko a Čína pochlubí zprávami o mezinárodním obchodu a země vycházejícího slunce na trh pošle i zprávu o vývoji své ekonomiky. Dopoledne vydá statistiku své obchodní bilance i Německo, které navíc přidá data o průmyslové výrobě, a Česká republika doplní zprávu o situaci na trhu práce. Odpoledne se investoři zaměří na údaje z kanadského trhu práce, USA přidají zprávu o velkoobchodních zásobách a večer společnost Baker Hughes zveřejní pravidelnou týdenní informaci o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu. V Kanadě zahájí jednání spolek elitních světových ekonomik G7 a v noci na sobotu pak Čína odtajní zprávu o inflaci. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Obchodní válka se mezi přáteli vést nesmí, skupina G7 proto bude chtít využít nadcházejícího summitu v Kanadě a amerického prezidenta Donalda Trumpa přesvědčit, aby od cel na dovoz hliníku a oceli ustoupil. Po čtvrtečním jednání s kanadským premiérem Justinem Trudeauem to prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron.
Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer ve čtvrtek dokončil převzetí americké biotechnologické společnosti Monsanto za zhruba 63 miliard dolarů. Spojením vzniká největší dodavatel produktů pro zemědělskou výrobu, který ovládne více než čtvrtinu světového trhu osiv a pesticidů. Dohoda je i největší zahraniční akvizicí, jakou kdy uskutečnila jakákoli německá firma.
Nejúspěšnější investor historie Warren Buffett a šéf největší americké banky JPMorgan Chase Jamie Dimon si ve čtvrtek notovali, jaké má americká ekonomika dobré vyhlídky. Shodli se ale také na tom, že by svět byznysu měl být více nápomocen politikům v jejich práci.
Evropská komise se příští měsíc chystá vyměřit americké internetové firmě Google pokutu za zneužívání dominantní pozice operačního systému Android pro mobilní zařízení. Informoval o tom na svých internetových stránkách list Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené s případem.
Ekonomika eurozóny vzrostla v prvním letošním čtvrtletí o 0,4 %, uvádí finální zpráva evropského statistického úřadu Eurostat. Po tempu 0,7 % v posledním loňském kvartálu trh zpomalení na 0,4 % očekával. V meziročním srovnání vzrostla ekonomika eurozóny o 2,5 % (odhad: +2,5 %, 4Q2017: +2,8 %).
Čistá hodnota majetku amerických domácností v prvním čtvrtletí poprvé překonala 100 bilionů dolarů. Ve srovnání s předchozím čtvrtletí hodnota majetku stoupla o procento na 100,8 bilionu USD, když růst hodnoty domů překonal pokles hodnoty akciového portfolia domácností. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila americká centrální banka.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Fotbalový šampionát už zná svého "vítěze"
Vítězem letošního mistrovství světa ve fotbale je Čína. Ačkoli se šampionátu její tým neúčastní a turnaj ještě ani nezačal.
Čínské společnosti letos zaplatí za televizní reklamu o 835 milionů dolarů více než při minulém šampionátu. To je více než dvojnásobek amerických reklamních investic do této události a téměř 14násobek částky, kterou do fotbalové reklamy vloží společnosti z Ruska coby pořadatelské země.
Jak to neříkal baron Coubertin? Důležité není zúčastnit se, ale vyhrát.