Co musíte ráno vědět (9. června)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na burzách v Evropě a v USA, čím investory zaujala ECB a proč by si obyvatelé Sarajeva měli pomalu začít mazat pod koleny? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec všechny tři hlavní indexy nepatrně zpevnily

Americké akcie ve čtvrtek oscilovaly kolem nuly. Náladu na trzích ovlivňovalo zprvu čekání na výsledek slyšení bývalého ředitele FBI Jamese Comeyho před senátním výborem pro dohled nad tajnými službami, později pak čekání na výsledek předčasných voleb do dolní komory parlamentu ve Spojeném království. Index Dow stoupl o 0,04 % na 21 182,53 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,03 % na 2 433,79 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,39 % na 6 321,76 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,21 % na 10,16 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelé dva bazické body na 2,19 %. Dařilo se zejména finančním titulům, nejvýrazněji naopak klesly sektor veřejných služeb a odvětví cyklického a necyklického spotřebního zboží.

Hedgeová ikona varuje: Investoři přehlížejí obrovská rizika

2. Evropským akciím se ve čtvrtek dařilo smíšeně, investoři čekali na výsledek britských voleb

Velké akciové trhy západní Evropy ve čtvrtek nenašly společnou řeč. Investoři přivítali prohlášení šéfa ECB Maria Draghiho, jež pro nejbližší budoucnost vyloučilo další snižování úrokových sazeb, na druhé straně na ně ovšem doléhala nejistota z výsledku britských parlamentních voleb. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 skončil na červené nule s nepatrnou ztrátou 0,01 %, ačkoli většina jeho sektorů skončila v kladném pásmu. Index britské burzy FTSE 100 klesl o 0,38 %, německý DAX si připsal 0,32 % a francouzský CAC 40 skončil se ztrátou 0,02 %. Nejvíce se dařilo finančním titulům, když se potvrdilo očekávání, že ECB zmírní svoji holubičí rétoriku.

Dvořák (VŠE): Obavy centrálních bank z deflace byly přehnané, řetěz chybných rozhodnutí pokračuje nákupy akcií

3. Pražská burza ve čtvrtek skončila těsně nad nulou, růst brzdila MONETA

Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupla, index PX přidal 0,06 % na 1 006,22 bodu. Růst trhu v Rybné brzdily akcie Monety Money Bank, ztrátová byla také Erste Bank. Objem obchodů dosáhl 463 milionů korun, což je zhruba 200 milionů korun pod dlouhodobým denním průměrem. MONETA oslabila už šestý den po sobě, tentokrát odepsala 1,2 % na 78 korun. Erste Group Bank klesla o 0,35 % na 858,60 Kč, pojišťovna VIG si pak pohoršila o 0,2 % na 645,30 Kč. Z finančních titulů se tak dařilo jen Komerční bance, která zhodnotila o 0,86 %. S novým čtvrtletím čeká domácí kapitálový trh také aktualizace hlavního indexu pražské burzy PX a klíčového regionálního indexu CECE. V rámci indexu CECE by se měla snížit váha ČR a Polska, a to o 0,6 procentního bodu, respektive o 0,1 procentního bodu. Změny v indexu PX začnou platit 19. června, k žádným zásadním úpravám by ale dojít nemělo. Výjimkou by měly být změny redukčního faktoru, který odráží nedávnou výkonnost trojice největších komponentů indexu.

Dluhopisový trh: Očekávaný dopad konce intervencí ČNB

4. Očekávané události

V noci na pátek na trh Čína pošle zprávu o inflaci a index cen výrobců. Dopoledne se Německo pochlubí výsledkem obchodní bilance a běžného účtu, Francie statistikou průmyslové výroby a bilancí státního rozpočtu a Česko inflační statistikou a údaje o průmyslové výrobě a mezinárodním obchodu odtajní také Spojené království. Řecko bude ještě iformovat o průmyslové výrobě a inflaci a odpoledne vyjdou ve Spojených státech údaje o velkoobchodních zásobách, index ekonomického optimismu a společnost Baker Hughes na trh večer jako každý týden pošle zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu v USA. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evropská centrální banka ponechala sazby beze změny a vyloučila možnost jejich dalšího snížení v nejbližší době

Evropská centrální banka na svém červnovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %. Rozhodnutí ponechat úrokové sazby beze změny se všeobecně očekávalo. Objem programu kvantitativního uvolňování byl ponechán na 60 miliardách eur měsíčně. Investory ale zaujalo opuštění rétoriky, která naznačovala další možné snížení úrokových sazeb v dohledné době. Na tiskové konferenci guvernér banky Mario Draghi představil novou makroekonomickou prognózu, která čeká v příštích třech letech mírně pomalejší růst spotřebitelských cen, avšak rychlejší růst HDP eurozóny.

6. ČEZ podepsal smlouvu na prodej bytů v Písnici za 1,3 miliardy Kč

Energetická společnost ČEZ ve čtvrtek uzavřela kupní smlouvu s CIB Rent Písnice na koupi 739 bytů v Písnici. CIB již složila na jistotní účet celou částku 1,276 miliardy Kč. Společnost skončila ve výběrovém řízení na prodej bytů druhá, získala je poté, co původní vítěz, firma Kennial patřící do skupiny Arca Capital podnikatele Pavola Krúpy, od koupě ustoupil kvůli určovací žalobě nájemníků.

7. Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí podle revidovaných čísel stoupla o 0,6 %

Ekonomika eurozóny v letošním prvním čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,6 %, tedy nejprudším tempem za poslední dva roky. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Opravil tak svůj dřívější odhad, podle kterého růst zůstal na 0,5 %, úrovni z loňského čtvrtého čtvrtletí.

8. Itálie chystá pod tlakem EU sanaci dvou problémových bank

Řím chystá pod tlakem unijních institucí sanaci dvou problémových regionálních bank Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Vláda nyní přesvědčuje velké italské banky, aby k jejich záchraně finančně přispěly, protože jejich uzavření by nakonec italský bankovní sektor mohlo stát mnohem víc. Agentuře Reuters to ve čtvrtek sdělily informované zdroje.

9. Nezaměstnanost v ČR čtvrtý měsíc v řadě klesla, v květnu činila 4,1 %

Nezaměstnanost v Česku v květnu klesla na 4,1 % z dubnových 4,4 %. Lidí bez práce bylo 308 521, což je nejnižší číslo za květen od roku 2008, tedy od doby před ekonomickou krizí. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Úřad práce ČR. Počet volných míst naopak vytrvale stoupá, v květnu přesáhl 174 000.

10. Samsung prý zvažuje investici 300 milionů dolarů do továrny v USA

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics hodlá investovat 300 milionů dolarů do výstavby továrny na výrobu domácích spotřebičů ve Spojených státech. Informoval o tom ve čtvrtek jihokorejský list Korea Economic Daily s odvoláním na nejmenované zdroje.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Sarajevský dopravní podnik dluží na daních, do dražby jdou tramvaje

Sarajevskému dopravnímu podniku reálně hrozí, že přijde o část svého tramvajového vozového parku, a to kvůli dluhu na dani z přidané hodnoty ve výši 21 milionů marek (přibližně 275 milionů korun). Jak píše server klix.ba, bosenská daňová správa již ohlásila na 12. června aukci, ve které se bude prodávat desítka tramvají. Vyvolávací cena tramvají různého stáří je mezi 10 000 a 32 000 markami (130 až 420 tisíc korun).

Mezi nabízenými tramvajemi jsou i tři českého původu, kloubové vozy Tatra K2, které jsou známé například z ulic Brna. Jedna z tramvají je v původním provedení z roku 1983, dva vozy pak prošly na přelomu století modernizací v šumperském podniku Pars nova. Kormě toho se mají dražit ještě tři tramvaje, které si před osmi lety jako ojeté sarajevský dopravce pořídil z Amsterdamu, a čtveřice vozů koupená předloni z druhé ruky z tureckého města Konya.

Je ale nejasné, co bude případný kupec s tramvajemi dělat, Sarajevo je totiž jediné bosenské město s tramvajovou dopravou. Není ani příliš pravděpodobné, že by si vozy opotřebované intenzivním provozem na letitých sarajevských kolejích pořídil některý dopravní podnik v Srbsku nebo v Chorvatsku.

Chystaná dražba je důsledkem dlouhodobě ztrátového hospodaření sarajevského dopravního podniku GRAS, jehož závazky nyní činí zhruba 200 milionů marek (2,7 miliardy korun). Podnik, který je předmětem sporů místních politiků, dluží nejen na daních ale i svým zaměstnancům nebo dodavatelům.

Musíte vědět
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat