Co musíte ráno vědět (9. dubna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, který kryptoměnový skeptik se rozhodl vzít digitální mince na milost a jakou funkci bude mít nový elektromobil SF5 čínské automobilky SF Motors? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek klesly kvůli obnovené hrozbě obchodního sporu mezi USA a Čínou

Americké akcie v pátek prudce oslabily, jejich hlavní indexy přišly o více než dvě procenta. Americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením cel na další čínské zboží, což obnovilo obavy z obchodní války. Index Dow v pátek klesl o 2,34 % na 23 932,76 bodu, širší S&P 500 klesl o 2,19 % na 2 604,47 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 2,28 % na 6 915,11 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 13,46 % na 21,49 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o asi šest bazických bodů na 2,774 %. V mínusu skončily všechny hlavní sektory, nejvýrazněji průmyslové odvětví, technologický sektor a odvětví základních materiálů. Za celý týden Dow klesl o 0,71 %, S&P 500 odepsal 1,38 % a Nasdaq Composite se snížil o 2,1 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie nadále koketují s 200denním průměrem

4 akcie na SHORT? Tyto americké firmy mohou výrazně pocítit čínská cla

2. Evropské akcie v pátek klesly, za celý týden ale o zhruba procento posílily

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v červených číslech, když investory znervóznila slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, který oznámil, že chce uvalit cla na čínský dovoz v hodnotě 100 miliard USD. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,35 % na 374,82 bodu, za celý týden však vzrostl o 1,07 %. Britský FTSE 100 klesl o 0,22 % na 7 183,64 bodu (týden: +1,37 %), francouzský CAC 40 ztratil 0,35 % na 5 258,24 bodu (týden: +1,53 %) a německý DAX odevzdal 0,52 % na 12 241,27 bodu (týden: +1,19 %).

Erste: Ekonomický a tržní výhled na druhý kvartál 2018

Toto jsou nejvyrovnanější a nejstabilnější ekonomiky Evropské unie. Vedeme!

3. Pražská burza v pátek mírně klesla, za celý týden však stoupla o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční více než 1,5% růst, index PX odepsal 0,12 % na 1 128,82 bodu. Dolů burzu stáhly akcie Erste Group Bank, dařilo se naopak Komerční bance nebo Monetě Money Bank. Objem obchodů byl s 374 miliony korun podprůměrný. Za celý týden pražská burza podle indexu PX zpevnila o 0,4 %, nejvýrazněji posílily akcie výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits (+4 %), naopak nejvýraznější pokles zaznamenaly akcie mediální skupiny CME (-3,2 %).

Chcete zůstat chudí? Spořte!

4. Očekávané události

V noci na pondělí Japonsko zveřejní výsledek obchodní bilance a index spotřebitelské důvěry. Dopoledne přidají zprávy o obchodní bilanci ČR a Německo. Švýcarsko zveřejní zprávu o nezaměstnanosti, Británie na trh pošle index cen domů od banky Halifax a v eurozóně vyjde index důvěry investorů od společnosti Sentix. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americká ekonomika v březnu vytvořila pouze 103 tisíc pracovních míst, nejméně od loňského září

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství vzniklo asi 103 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 193 tisíc míst po 326 tisících v únoru (revidováno z 313 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti zůstala na 17letém minimu 4,1 %. Tempo růstu průměrné mzdy se zvýšilo na 2,7 %.

6. Trump chce uvalit cla na čínský dovoz za 100 miliard dolarů

Americký prezident Donald Trump v pátek požádal svého zástupce pro obchod, aby vypracoval seznam dalších čínských výrobků, na jejichž dovoz v hodnotě 100 miliard dolarů by zavedl nová cla. To znamená, že hodnota importu z Číny v tomto celním režimu by se ztrojnásobila. Čína v reakci prohlásila, že "bude bojovat za každou cenu".

7. Bloomberg: Soros se chystá začít obchodovat s kryptoměnami

Investiční fond amerického miliardáře George Sorose hodlá začít obchodovat s kryptoměnami. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Soros přitom v lednu označil kryptoměny za bublinu.

8. Čína žádá EU o podporu v obchodním sporu s USA

Čína vyzvala Evropskou unii, aby ji podpořila v postoji proti protekcionismu Spojených států a pomohla jí prosadit mezinárodní obchodní řád. Agentuře Bloomberg to sdělil vedoucí čínské mise v EU Čang Ming.

9. Netflix nabízí 300 milionů dolarů za billboardovou společnost

Internetová televize Netflix usiluje o svou dosud největší akvizici, nabízí přes 300 milionů dolarů za společnost Regency Outdoor Advertising, která vlastní billboardy po celém Los Angeles včetně legendárního bulváru Sunset Strip. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Netflix je ale jen jedním ze zájemců.

10. Analytici: Meziroční inflace v ČR klesla v březnu na 1,7 %, nezaměstnanost se snížila na 3,5 %

Meziroční inflace v ČR v březnu podle analytiků klesla na 1,7 % z únorových 1,8 %. Důvodem je vysoká srovnávací základna loňského roku a klesající ceny potravin a pohonných hmot. Nezaměstnanost se v březnu podle analytiků snížila na 3,5 % z únorových 3,7 %. Český statistický úřad a Úřad práce ČR zveřejní data za březen v úterý ráno.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Automobilka představila vůz, který nepojede s opilým řidičem

Čínská automobilka SF Motors představila koncept elektromobilu SF5, který zjistí, zda řidič pil alkohol. Pokud bude pod vlivem nepovolených látek, nedovolí mu odjet. S novým modelem chce firma proniknout hlavně na americký trh. Na silnicích by se prý vůz mohl objevit už v příštím roce.

Vůz SF5 je zatím ve fázi konceptu. Má údajně zrychlit z nuly na 100 km za hodinu do tří vteřin. Na jedno dobití bude mít dojezd asi 500 kilometrů a bude mít prvky autonomního řízení.

Čínská automobilka je zatím známá hlavně výrobou minibusů, dodávek a užitkových vozů. V rámci přípravy na výrobu nového vozu koupila závod v Indii, kde se kdysi vyráběly vozy Hummer. Koupila i firmu zaměřenou na bateriovou technologii InEVit, kterou založil původní ředitel americké Tesly Martin Eberhard.

Musíte vědět
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat