17. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Jak se v úvodu týdne dařilo akciím na burzách v Evropě a Spojených státech, jaká byla v březnu v Česku nezaměstnanost a v jaké kondici byl průmysl a k čemu se o víkendu přiznal nejbohatší muž v Africe? To vše musíte ráno vědět.
Ceny akcií v USA v pondělí táhl níže průmyslový sektor v čele s výrobcem letadel Boeing. Trh byl ovlivněn názory analytiků, že firmy za letošní první čtvrtletí vykáží meziroční pokles ziskovosti, což bude znamenat první snížení od roku 2016. Hlavní indexy ale uzavřely nejednotně, v závěru oslabil pouze Dow, zatímco S&P 500 a Nasdaq Composite propad srovnaly a mírně vzrostly. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, odepsal 0,32 % na 26 341,02 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,10 % na 2 895,77 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 0,19 % na 7 953,88 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,81 % na 13,18 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o tři bazické body na 2,52 %. Bitcoin se obchoduje nad 5 000 USD a přidal procento, ethereum dokonce 4 %.
Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v pondělí převážně v červených číslech. Investoři nadále zvažovali rizika vyplývající z možnosti odchodu Velké Británie z Evropské unie bez dohody a obezřetní byli také kvůli ekonomickým datům z Německa. Panevropský index STOXX Europe 600 oslabil o 0,19 % na 387,51 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,07 % na 7 451,89 bodu, německý DAX se snížil o 0,39 % na 11 963,40 bodu a francouzský CAC 40 oslabil o 0,08 % na 5 471,78 bodu.
Pražská burza v pondělí potřetí za sebou uzavřela bez větší změny, index PX odepsal 0,15 % na 1 084,46 bodu. O více než procento klesly akcie Erste Group Bank, dále ztrácely i cenné papíry tabákové firmy Philip Morris ČR. Vzhůru šly naopak akcie energetické skupiny ČEZ.
V úterý dopoledne budou investoři vyhodnocovat zprávu o devizových rezervách ČNB a nezaměstnanosti ve Švýcarsku. Odpoledne vyjdou ve Spojených státech ukazatel JOLTS a index ekonomického optimismu malých firem. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 3 % z únorových 3,2 %. Bez práce bylo 227 000 lidí, což je nejnižší březnová hodnota od roku 1997. Počet volných pracovních míst se zvýšil na téměř 340 000. Oznámil to v pondělí Úřad práce ČR. Loni v březnu byla míra nezaměstnanosti 3,5 %.
Průmyslová produkce v ČR po lednovém poklesu v únoru meziročně vzrostla o 1,5 %. Nejvíce k tomu přispělo odvětví energetiky. Klesla naopak výroba aut. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla průmyslová výroba reálně vyšší o půl procenta.
Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v dubnu vyšplhala na nejvyšší úroveň od loňského listopadu. K růstu důvěry přispěly známky oživování hospodářské aktivity v Číně, které podpořily optimismus ohledně budoucího vývoje. Vyplývá to z výsledků průzkumu výzkumné společnosti Sentix.
Požadavek vyvlastnit na 250 000 berlínských bytů, které jsou v majetku velkých firem, rezonuje i v nejvyšších patrech německé politiky. Zatímco někteří politici s iniciativou, která má zabránit dalšímu rychlému zvyšování nájmů, souhlasí, další ji jednoznačně odmítají. Odlišné názory jsou přitom patrné i uvnitř vládní koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD).
Maroko plánuje v letošním roce získat z prodeje zahraničních dluhopisů nejméně jednu miliardu dolarů. Ukončí tak pětiletou přestávku ve vydávání zahraničních dluhopisů, protože země se rozhodla změnit svoji strategii a použít dluhopisy k financování svého programu obnovy hospodářství. Řekl to agentuře Bloomberg ministr financí a hospodářství Muhammad Binašaabún. Marocké království je jedinou zemí v regionu, která má rating v investičním pásmu.
Američtí demokraté nikdy nespatří daňová přiznání prezidenta Donalda Trumpa, o jejichž předložení oficiálně požádali daňový úřad IRS. V rozhovoru pro televizi Fox News to v neděli prohlásil personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney. Trump na rozdíl od svých předchůdců odmítá daňová přiznání Kongresu předložit a tvrdí, že postačuje audit jeho majetku.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Nigerijský miliardář Aliko Dangote, který je známý jako nejbohatší muž v Africe, se během víkendového diskusního fóra v Pobřeží slonoviny svěřil, že si jednou z banky vybral deset milionů dolarů v hotovosti, jen aby si uvědomil, že jsou to opravdové peníze, a ne pouze čísla na papíře.
"Když jste mladí, váš první milion je důležitý, ale pak už na těch číslech tolik nezáleží," citovala agentura AFP magnáta, jehož podniky sahají od cementáren po mlýny na mouku.
"Jednou jsem vybral deset milionů, dal je do kufru auta a pak si je naskládal do pokoje. Díval jsem se na ně a pomyslel jsem si: 'Teď už věřím, že mám peníze.' A další den jsem je zase odvezl do banky," prohlásil před posluchači na Fóru Mo Ibrahima v Abidžanu.
Mladým africkým podnikatelům zároveň poradil, aby se nenechali unést prvním úspěchem. "My v Africe máme často tendenci utrácet v očekávání budoucích zisků. Ale při podnikání jsou vzestupy i pády," varoval.
Postěžoval si mimo jiné na celní a administrativní problémy v Africe, kvůli kterým vázne na kontinentu rozvoj a často dochází k paradoxním situacím, kdy kvůli dovozním předpisům například beninské firmy dovážejí dražší cement z Číny než ze 40 kilometrů vzdálených továren v Nigérii.