Co musíte ráno vědět (9. ledna)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a USA, co očekává Světová banka od globální ekonomiky, jak si Apple stojí u analytiků a investorů z Wall Street a jak britská armáda hledá nové rekruty? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý pokračovaly v růstu, náladu na trzích podpořily naděje na dohodu mezi USA a Čínou

Americké akcie v úterý potřetí za sebou posílily. K jejich růstu velkou měrou přispěly technologické společnosti a průmyslové podniky. Náladu na akciových trzích podpořily naděje na obchodní dohodu mezi USA a Čínou. Index Dow si připsal 1,09 % na 23 787,45 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,97 % na 2 574,41 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 1,08 % na 6 897 bodů. Index volatility VIX klesl o 4,35 % na 20,47 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl asi o tři bazické body na 2,73 %.

Blackstone: Na trhu je nákupní příležitost, americké akcie letos přidají 15 %
Investiční společnost Blackstone apeluje na investory, aby nezanevřeli na (americké) akcie. Stratég Joseph Zidle věří, že se trh letos odrazí ode dna, protože současné propady jsou způsobeny neopodstatněně negativní náladou.

2. Evropské akcie v úterý vystoupily na třítýdenní maximum

Evropské akcie se v úterý vyšplhaly na třítýdenní maximum, když se investoři soustředili na druhý den jednání Spojených států a Číny. Trhy pozitivně reagovaly rovněž na tweet Donalda Trumpa, který napsal, že dialog mezi oběma zeměmi se vyvíjí velmi dobře. Regionální index STOXX Europe 600 se zvýšil o 0,88 % na 345,89 bodu, britský FTSE 100 získal 0,74 % na 6 861,6 bodu, francouzský CAC 40 si připsal 1,15 % na 4 773,27 bodu a německý DAX vzrostl o 0,52 % na 10 803,98 bodu. V pozitivním pásmu obchodování uzavřely všechny sektory s výjimkou telekomunikací. Nejvíce stouplo průmyslové odvětví, které si polepšilo zhruba o 2 %.

KONTEXT: Vystřízlivění v roce 2019 bude bolet, kolapsu se ale (snad) vyhneme
Na konci roku 2018 se trhy vykoupaly v krvi, výhled na ten letošní přitom neslibuje žádný dramatický obrat k lepšímu. Potvrdily to i více než dvě desítky předních domácích a zahraničních expertů, kteří nabídli své vize a tipy na Investičním fóru. Výběr toho nejlepšího z konference ukazuje, že doba hojnosti na trzích končí, a je tedy na jednu stranu potřeba zaujmout defenzivnější postoj, a na stranu druhou číhat na příležitosti.

3. Pražská burza v úterý uzavřela v plusu, akcie firmy CME zdražily o více než 5 %

Pražská burza v úterý navázala na růst z pondělní seance, index PX zpevnil o 0,58 % na 1 014,36 bodu. Nahoru burzu táhly zejména cenné papíry Erste Group Bank, proti trendu šla O2 Czech Republic. Zobchodovaný objem byl s 371 milion korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie energetické skupiny ČEZ, které zdražily o 0,37 % na 544,50 Kč. Nejvyšší zisk si připsala mediální firma CME, jejíž cenné papíry vyletěly vzhůru o 5,3 % na 69,50 Kč. Nejvíce naopak ztratil telefonní operátor O2 Czech Republic, který odepsal 1,42 % na 242,50 Kč.

Sazby v Česku: Nástrahy a příležitosti cyklu ve středních letech
Poklesy akciových indexů a obavy z recese poslaly sazby IRS na úrovně z jara 2018, tedy před sérií 4 zvýšení sazeb ČNB. Nedojde-li letos k hlubšímu poklesu ekonomiky, cyklus se asi projeví v plné síle středního věku, tedy růstem inflace a utažením měnových podmínek. Nechat si otevřené úrokové riziko, a sázet tak na brzkou krizi, může nejen bolet, ale i mrzet.

4. Očekávané události

V noci na středu vystoupí v televizi s projevem americký prezident Donald Trump, jenž se v tomto týdnu vydá na jih Spojených států, aby si prohlédl situaci na americko-mexické hranici. Projev by se měl týkat právě situace na jihu země. Dopoledne zveřejní Německo a Česko obchodní bilanci a v eurozóně, ČR a Itálii vyjdou zprávy o situaci na trhu práce. Francie se dále pochlubí spotřebitelskou důvěrou a Spojené státy na trh pošlou týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy na americkém území. Rušno bude také mezi centrálními bankéři, kanadská centrální banka bude rozhodovat o úrokových sazbách, Fed zveřejní zápis z posledního zasedání a ECB má naplánované zasedání, na kterém se však nebude řešit měnová politika. Výsledky hospodaření za uplynulý kvartál budou v USA reportovat podniky Constellation Brands, Lennar a Acuity Brands. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Světová banka mírně zhoršila výhled růstu globální ekonomiky

Světová banka v úterý mírně zhoršila výhled růstu globální ekonomiky. Celosvětový hospodářský růst v letošním roce podle její nové prognózy zpomalí na 2,9 % z loňských 3 %. V příštím roce by pak měl zvolnit na 2,8 %. V červnovém výhledu banka předpovídala, že světová ekonomika letos vzroste o 3 % a v roce 2020 o 2,9 %. Loňský růst ekonomiky banka v červnu odhadovala na 3,1 %.

6. Britský parlament omezil možnosti vlády na brexit bez dohody

Vláda britské premiérky Theresy Mayové v úterý utrpěla porážku v dolní sněmovně, která schválila opatření výrazně omezující možnost kabinetu realizovat odchod země z Evropské unie bez uzavřené dohody s Bruselem. Těsně schválený dodatek k rozpočtovému zákonu dává podle britských médií větší moc poslancům, jejichž souhlas bude vláda pro případ neřízeného brexitu potřebovat, aby mohla využívat na chod úřadů peníze z daní. Opoziční labouristé v úterý oznámili, že parlament bude o samotné dohodě hlasovat v úterý 15. ledna.

7. CNBC: Apple je mezi investory nejméně oblíbený od roku 2005

Americká společnost Apple se stala nejméně oblíbenou mezi analytiky a investory z Wall Street za posledních nejméně 14 let. Podle průzkumu společnosti FactSet doporučuje nyní pouze 49 % analytiků nákup akcií této firmy, což je nejmenší podíl od roku 2005. Dalších 51 % doporučuje akcie držet, uvedl server televize CNBC.

8. Meziroční růst českého průmyslu v listopadu zpomalil na 4,8 %

Průmyslová výroba v Česku v listopadu zpomalila meziroční růst na 4,8 % po říjnovém zvýšení o 6,7 %. Meziměsíčně byla po vyloučení sezonních vlivů vyšší o 0,9 %. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad. K meziročnímu růstu nadále nejvíce přispívá výroba motorových vozidel, která v listopadu stoupla o více než desetinu.

9. Zisk Samsungu ve čtvrtletí klesl o 29 %

Jihokorejskému výrobci elektroniky Samsung Electronics podle předběžných údajů klesl v čtvrtém čtvrtletí provozní zisk o 29 % na 10,8 bilionu wonů. Výsledky zaostaly za odhady analytiků kvůli slabé poptávce po čipech, uvedla v úterý společnost. Slabý výkon čeká firma tké v prvním čtvrtletí kvůli obtížným podmínkám na trhu s paměťovými čipy. Situace by se měla zlepšit v druhé polovině roku, kdy zákazníci firmy plánují přijít s novými telefony.

10. ČR je v počtu robotů nad průměrem, bude jich ale potřebovat více

Česká republika je v robotizaci pracovní síly nad světovým průměrem, zaostává ale například za Slovenskem. V Česku připadá na 10 000 zaměstnanců 101 robotů, zatímco světový průměr činí 74. Na Slovensku je poměr o třetinu vyšší než v Česku. Podle studie HSBC bude ČR do budoucna potřebovat čím další větší využití robotů kvůli úbytku populace v pracovním věku. Nejvyšší míru automatizace ve výrobním sektoru má Jižní Korea s 631 roboty na 10 000 zaměstnanců.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Britská armáda hledá "sněhové vločky" či "selfie maniaky"

Britská armáda spustila novou náborovou kampaň, jež cílí na generaci mileniálů. Na plakátech, které se v uplynulých dnech a týdnech objevily v britských městech, armáda vyzdvihuje potřebu vášnivých hráčů s jejich nadšením či "sněhových vloček", tedy mladých empatických lidí, kteří mají své slabosti, ale chtějí dělat práci, jež má význam.

Originální kampaň by měla oslovit takzvanou generaci Z, kam jsou často řazeni mladí lidé ve věku od 16 do zhruba 25 let. Zbývá už jen doufat, že ony "sněhové vločky" se v případném válečném konfliktu nerozpustí.

Musíte vědět
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat