Co musíte ráno vědět (9. listopadu)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a na Wall Street, jak podle analytiků trhy zareagují na vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách a jak (ne)bezpečný je day trading? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, za týden ale vzrostly indexy S&P 500 a Nasdaq nejvíce od dubna

Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, když se po celý den pohybovaly kolem závěru z předchozího dne. Investoři sledovali sčítání hlasů v prezidentských volbách. Měsíční zpráva o nezaměstnanosti v USA ukázala, že ekonomika stále čelí problémům. Za celý týden však všechny tři hlavní indexy výrazně vzrostly. Index Dow klesl v pátek o 0,24 % na 28 323,40 bodu, širší benchmark S&P 500 ztratil 0,03 % na 3 509,44 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 0,04 % na 11 895,23 bodu. Index volatility VIX spadl o 9,86 % na 24,86 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil asi o čtyři bazické body na 0,82 %. Za celý uplynulý týden index Dow vyskočil o 6,87 %, S&P 500 přidal 7,32 % a Nasdaq Composite dokonce 9,01 %. S&P 500 a Nasdaq tak zaznamenaly nejvyšší týdenní procentní nárůst od dubna.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Akcioví býci si americké volby nakonec vyloženě užili
Extrémně růstový týden zakončený páteční červenou nulou znamenal pro index S&P 500 nejvýraznější vzestup od dubna se sytě zelenou visačkou +7,32 %.
Jak se v předstihu vyhnout akciím firem řítících se z kopce?
Ztráty patří k investování stejně jako zisky. Jedno bez druhého by nemohlo existovat. Jde jen o to, aby byl investor dlouhodobě v plusu. Někdy může pokles cen akcií přijít znenadání, jindy jej ale lze předpovědět. A nejsou k tomu potřeba žádné hloubkové analýzy.

2. Evropské akcie v pátek klesly, za týden ale přidaly přes 7 %

Akcie na západoevropských trzích v pátek po pěti dnech růstu mírně ztratily. Poprvé po třech týdnech si ale připsaly kladný týdenní výsledek, který byl navíc nejlepší od začátku června. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek klesl o 0,20 % na 366,40 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,07 % na 5 910,02 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,46 % na 4 960,88 bodu a německý DAX oslabil o 0,70 % na 12 480,22 bodu. Za uplynulý týden index STOXX Europe 600 vzrostl o 7,02 %, FTSE 100 se zvýšil o 5,97 %, DAX posílil o 7,99 % a CAC 40 uzavřel se ziskem o 7,80 %.

Inflace jako (opět) horké téma
Od roku 1980, kdy zvýšení úrokových sazeb Fedu zastavilo nekontrolovaný růst cen, se inflace vyvíjela víceméně podle očekávání. I po finanční krizi byla utlumená, a to navzdory obavám ekonomů, že programy kvantitativního uvolňování budou mít jasný výsledek v podobě vysoké inflace. Letos byly ovšem faktory, které po dekády tlumily růst cen, potlačeny pandemií covidu-19.
Je čas investovat na rozvíjejících se trzích a do zlata, říká legendární investor Mark Mobius
Zatímco se globální ekonomika snaží uprostřed koronavirové pandemie udržet nad hladinou, investoři by se měli zaměřit na rozvíjející se trhy, jako jsou například Rusko nebo Indie, a stejně tak na fyzické zlato. Tolik aktuální (a v malých obměnách léta opakovaná) rada zkušeného investora Marka Mobia.

3. Pražská burza v pátek po čtyřech dnech růstu oslabila, nedařilo se bankám

Pražská burza v pátek po čtyřech růstových dnech klesla, index PX oslabil o 0,83 % na 865,26 bodu. Dolů ho stáhl hlavně finanční sektor a rovněž akcie technologické společnosti Avast. Dařilo se naopak likérce Stock Spirits nebo tabákové firmě Philip Morris ČR. Během uplynulého týdne index PX stoupl o 1,6 %. V předchozím týdnu akcie na pražské burze naopak klesly o 2,3 %.

MONETA Money Bank: Cena akcií odráží rizika až příliš, věří Erste
Erste Group Bank ponechala pro akcie Monety Money Bank nákupní doporučení, cílovou cenu ale snížila z předpandemických 102 Kč na 68 Kč.
Jaký vliv může mít druhá vlna pandemie na akcie obchodované na pražské burze?
S příchodem podzimu čelí Evropa novému nárůstu počtu lidí nakažených nemocí covid-19, což vede k opětovnému zavádění přísných restrikcí v ekonomice. Česká republika je bohužel na čele pomyslného pelotonu nejvíce zasažených zemí. Ve čtvrtém kvartálu letošního roku lze proto očekávat opětovný pokles hospodářské aktivity. Jak to může dolehnout na firmy, s jejichž akciemi se obchoduje na pražské burze?

4. Očekávané události

V pondělí dopoledne vyjdou výsledky obchodní bilance a běžného účtu Německa a v ČR zpráva o devizových rezervách. Odpoledne na trh pošle eurozóna index spotřebitelské důvěry od společnosti Sentix. Výsledky hospodaření zveřejní v Evropě firma Infineon Technologies a v USA společnosti McDonald's, Plug Power nebo Beyond Meat a Occidental Petroleum. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Analytici: Trhy zareagují na vítězství Joea Bidena ve volbách. Akcie by měly posílit, dolar oslabit

Akciové trhy i americký dolar budou reagovat na dění kolem předání moci v USA, které nebude v rukavičkách. Shodli se na tom čeští analytici, které oslovila ČTK po zprávě amerických médií o tom, že kandidát Demokratické strany Joe Biden byl zvolen prezidentem Spojených států. V ekonomice očekávají uklidnění mezinárodních obchodních vztahů, ale také vyšší daně a další tištění peněz vedoucí k vyšší inflaci.

6. Přebytek zahraničního obchodu Číny v říjnu vrostl

Přebytek zahraničního obchodu Číny se v říjnu zvýšil na 58,44 miliardy USD ze zářijových 37 miliard USD a překonal očekávání analytiků. Vývoz rostl nejrychleji za 19 měsíců díky poptávce po zdravotnickém vybavení. Vyplývá to z údajů, které v sobotu zveřejnila čínská vláda.

7. Buffettova Berkshire Hathaway ve třetím čtvrtletí koupila vlastní akcie za rekordních 9 miliard dolarů

Společnost Berkshire Hathaway patřící miliardáři Warrenu Buffettovi navýšila ve třetím čtvrtletí program odkupu vlastních akcií. Celkem odkoupila vlastní cenné papíry za rekordních devět miliard dolarů, a téměř tak zdvojnásobila předchozí rekord z druhého čtvrtletí. Od počátku letošního roku firma již koupila vlastní akcie za 15,7 miliardy USD.

8. Holub (ČNB): Nezaměstnanost v ČR na jaře stoupne na 5,5 %

Nezaměstnanost v ČR na jaře stoupne na 5,5 %, řekl v pořadu Otázky Václava Moravce člen bankovní rady České národní banky Tomáš Holub. V říjnu klesla na 3,7 % z 3,8 % v předchozích měsících. V české ekonomice Holub očekává podstatné utlumení růstu mezd, nominální růst v soukromé sféře by podle jeho odhadu měl v letošním i v příštím roce klesnout pod 3 %.

9. Volkswagen plánuje vysoké investice na Slovensku

Po zrušení plánů na výstavbu nového závodu v Turecku plánuje Volkswagen významnou investici do svého závodu v Bratislavě. Náklady na jeho rozšíření by mohly dosáhnout až jedné miliardy eur, uvádí podle agentury DPA pondělní vydání časopisu Automobilwoche.

10. Turecký prezident nečekaně vyměnil šéfa centrální banky

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan nečekaně odvolal šéfa centrální banky Murata Uysala. Ve funkci ho nahradí bývalý ministr financí Naci Ağbal. Vyplývá to z prezidentského dekretu zveřejněného v úředním věstníku. Turecku se nedaří vypořádat s vysokou inflací a rekordně nízkým kurzem domácí měny. Ağbal bude již čtvrtým šéfem centrální banky za pět let.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Day trading není hra!

Investování je sexy. Day trading je sexy. Obchodování na páku je sexy. Tak proč ještě neinvestujete, ptá se nejenom mladých celá řada rádoby odborníků a údajných nových Warrenů Buffettů, kteří tvrdí, že na burze bez námahy vydělali miliony dolarů a jsou za vodou.

Tak prr! Investování není jednoduché a už vůbec není pro ty, kdo o trzích nic nevědí. Takže malé opakování: Investujte jen peníze, o které můžete přijít. Investujte jen pomocí nástrojů, kterým rozumíte. A na day trading raději rovnou zapomeňte!

Musíte vědět
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat