Erste Group Bank v třetím čtvrtletí vydělala 454 milionů eur, čistý úrokový příjem se jí zvýšil o 6,6 %

Rakouská finanční skupina Erste Group Bank za třetí čtvrtletí vykázala čistý zisk 454 milionů eur. Meziročně tak vydělala o čtvrtinu více. Čistý zisk Erste za prvních devět měsíců roku dosáhl 1,23 miliardy eur.

Čistý úrokový výnos Erste Group Bank dosáhl v třetím kvartálu 1,16 miliardy eur, loni ve stejném období činil 1,09 miliardy eur. Snížil se naopak čistý výsledek obchodních operací, a to z +36,5 milionu eur na -62,2 milionu eur. Čistý zisk z poplatků a provizí se zvýšil z 451 milionů eur na 471,4 milionu eur.

Celkové provozní příjmy Erste stouply z 1,64 miliardy eur na 1,72 miliardy eur a provozní náklady se zvýšily z 1,01 miliardy eur na 1,03 miliardy eur. Provozní zisk se tak zvýšil z 634,1 milionu eur na 696,3 milionu eur. Čistá úroková marže dosáhla 2,27 % oproti 2,39 % v loňském třetím kvartálu.

Vzrostl objem úvěrů i vkladů klientů. Úvěry poskytnuté klientům vzrostly ze 138 miliard eur na 148,3 miliardy eur. Vklady bank se snížily z 19,2 miliardy eur na 19,1 miliardy eur, vklady klientů ale stouply ze 148,4 miliardy eur na 159,8 miliardy eur.

Poměr nesplácených úvěrů k celkovému objemu úvěrů klesl meziročně z 4,3 % na 3,5 %. Poměr úvěrů ke vkladům dosahoval na konci září 92,8 %, na konci loňského září byl poměr 93 % a na konci loňského roku 92,4 %.

Kapitálová přiměřenost CET1 byla na konci třetího čtvrtletí 12,5 %, na konci loňského třetího kvartálu byla 12,8 % a na konci loňského roku činila 13,4 %.

Čistý zisk ovlivnilo rozpuštění opravných položek, provozní čísla bez překvapení

"Čistý zisk za třetí kvartál výrazně překonal konsenzus trhu. Důvodem byly vyšší čistý úrokový výnos a rozpuštění opravných položek ve výši 28,9 milionu eur," říká analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

"Na provozní úrovni byly výsledky bez výraznějších překvapení. Na straně výnosů rychle akceleruje růst úrokových výnosů a pokračuje růst výnosů z poplatků. Na straně nákladů rostou především personální náklady (+3 % meziročně), naopak ostatní administrativní náklady byly nižší (-2 % meziročně)," doplňuje analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Za prvních devět měsíců roku Erste vykázala čistý zisk 1,23 miliardy eur (loni: 987,6 milionu eur). Čistý úrokový výnos dosáhl 3,37 miliardy eur (loni: 3,23 miliardy eur), čistý zisk z poplatků a provizí činil 1,43 miliardy eur (loni: 1,36 miliardy eur) a výsledek obchodních operací dosáhl -50,4 milionu eur (loni: +139,3 milionu eur). Čisté příjmy z úroků stouply hlavně díky České republice a Rumunsku.

Zlepšený celoroční výhled

Ve výhledu pro letošní rok vedení Erste uvedlo, že plánuje dosáhnout návratnosti kapitálu (RoTE) nad 12 %, ukazatel za celý loňský rok dosáhl 11,5 %. Erste očekává solidní vývoj ekonomiky na všech svých jádrových trzích a růst úvěrového portfolia o pět a více procent. Provozní náklady by měly být zhruba stejné jako loni (±1 %) a náklady na rizika by měly zůstat na historických minimech. Ve výhledu zveřejněném spolu s výsledky za druhé čtvrtletí management uváděl, že plánuje dosáhnout ROTE nad 10 %, a očekával mírný pokles provozních nákladů.

"Zvýšení celoročního výhledu odpovídá dosavadnímu vývoji a signalizuje, že management Erste neočekává žádné výraznější změny v dosavadních trendech ani ve čtvrtém čtvrtletí," dodává Milan Lávička.

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, v Chorvatsku a v Srbsku. V ČR Erste působí prostřednictvím České spořitelny. Za první pololetí vykázala čistý zisk 774,3 milionu eur (1H2017: 624,7 milionu eur). Čistý úrokový výnos v pololetí dosáhl 2,21 miliardy eur (1H2017: 2,14 miliardy eur), čistý zisk z poplatků a provizí činil 959,3 milionu eur (1H2017: 910,9 milionu eur) a čistý zisk z obchodních operací dosáhl 11,9 milionu eur (1H2017: 102,9 milionu eur).

České spořitelně vzrostl zisk za tři čtvrtletí na 11,8 miliardy Kč

Čistý zisk České spořitelny za první tři čtvrtletí letošního roku dosáhl 11,8 miliardy korun. Meziročně se zvýšil o asi 140 milionů korun. Důvodem je především růst čistého úrokového výnosu o 8,5 % na 20,2 miliardy korun.

"Portfolio hypoték překročilo hranici 250 miliard korun. Dokázali jsme výrazně růst v úvěrech fyzickým osobám i korporátním klientům," uvedl Tomáš Salomon, předseda představenstva České spořitelny. "Za důležité považuji také meziroční zlepšení ukazatele poměru provozních nákladů a výnosů, jež potvrzuje, že se nám daří zvyšovat i vlastní efektivitu," doplnil.

Na vyšší čisté úrokové výnosy měly největší vliv rostoucí úvěrové obchody a zvyšování sazeb ČNB. I přes zvýšení úrokových sazeb však čistá úroková marže vztažená k úročeným aktivům klesla na 2,13 %, důvodem byl velký objem nízkoúročených obchodů s ČNB a pokračující tlak na marže.

Hrubý objem klientských úvěrů očištěný o vliv reverzních repo operací meziročně vzrostl o 9,7 % na 701,4 miliardy korun.

Provozní zisk České spořitelny se za devět měsíců zvýšil o 5,4 % na 15 miliard korun. Provozní náklady vzrostly pod úrovní inflace (+2 % na 13,7 miliardy korun).

Čistý výnos z poplatků a provizí meziročně klesl o 4,2 na 6,4 miliardy korun, snížily se hlavně příjmy z platebních služeb v důsledku rostoucího podílu běžných účtů zdarma.

Čistý zisk z obchodních operací se v meziročním porovnání snížil o 24,1 % na 1,7 miliardy korun. Výsledek byl ovlivněn nižším výnosem z devizových transakcí a mimořádnou poptávkou po zajišťovacích obchodech v prvním čtvrtletí 2017, což souviselo s ukončením devizových intervencí ČNB.

Valná hromada České spořitelny na začátku října rozhodla o vytěsnění minoritních akcionářů. Všechny akcie banky získá Erste Group. Za jednu akcii České spořitelny zaplatí 1 328 Kč. Vlastnické právo ke všem akciím na ni přejde 6. listopadu.

Česká spořitelna je největší bankou v ČR podle počtu klientů, ke konci září jich měla 4,64 milionu.

Zdroj:
Erste Group Bank, Česká spořitelna, ČTK
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 10:02
Aktuálně z trhů: Srovnání evropských a amerických bank (plus důvod, proč budovat pozice v akciích…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat