Hans Kundnani (ECFR): Merkelové schází vize, takže žádné noty rozdávat nebude

Očekávaná velká koalice přístup Německa k Evropě nezmění, v této oblasti totiž budou nadále rozhodovat křesťanští demokraté Angely Merkelové. Koaliční SPD se zaměří na domácí pole a pokusí se prosadit například minimální mzdu, předpovídá analytik Hans Kundnani z uznávaného think-tanku European Council on Foreign Relations. Německo tak bude stále prosazovat pomalý, ale jistý posun kupředu, žádné revoluční změny.

V Německu se stále hlasitěji mluví o vládě takzvané velké koalice, tedy společném kabinetu CDU/CSU Angely Merkelové a sociálních demokratů (SPD). Myslíte si, že to tak dopadne?

Ano. Sice se objevila zpráva, že by se CDU/CSU snad mohla domluvit se Zelenými, ale podle mě je pravděpodobnost něčeho podobného velice malá. Tyto strany na to ještě nejsou připraveny, i když je nyní spojuje energetická agenda; někdejší klín, který je rozděloval, po chytrém kroku Merkelové směrem k zelené energii zmizel. Podle mě k sobě ale i tak mají poměrně daleko, což jsem ostatně tvrdil už před volbami. Už tehdy jsem za nejpravděpodobnější výsledek považoval velkou koalici. Záleželo na tom, zda se FDP, dřívější partner Merkelové, dostane do parlamentu; to se nestalo, a tak se velká koalice jeví jako takřka nevyhnutelná.

Místo FDP tedy bude muset Merkelová vycházet s politicky mnohem vzdálenější stranou. Do jaké míry už třeba samotná koaliční dohoda ovlivní směřování Německa – přijdou nějaké větší změny?

Sociální demokraté se nyní snaží vystupovat tvrdě. Znějí určitě pesimističtěji, než jací ve skutečnosti jsou, nakonec podle mě prostě budou muset na velkou koalici přistoupit. Kdyby ji odmítli, bude veřejnost ze vzniklé nejistoty vinit je, ne CDU/CSU. I proto si myslím, že na Merkelovou nemohou nijak výrazně tlačit. Němci se totiž ve volbách vyjádřili naprosto jasně – mezi oběma stranami je čtrnáctibodová propast, pokud jde o procentní zisk. Merkelová má hodně silný mandát. SPD může dosáhnout některých méně významných věcí, ale obecně čekám, že budou váhy v této koalici jasně rozdělené. Určitě v porovnání s předchozí vládou, kde byl rozdíl mezi CDU/CSU a FDP minimální. SPD toho teď výměnou za účast ve vládě nemůže chtít příliš.

Může i to být podnět pro CDU/CSU, aby se s SPD dohodla? Na jednu stranu by velká koalice byla silná a na pohled jednotná, na druhou stranu by jí Merkelová dominovala.

Kancléřka podle mě jistě preferuje velkou koalici. Důvodů je více, ale ty dva nejvýznamnější jste naznačil. Zaprvé, velká koalice by znamenala nespornou většinu v Bundestagu i v Bundesratu (horní sněmovně), což by jí umožnilo dělat i zásadní věci, které by jinak dělat nemohla. Zadruhé, velká koalice by jí umožnila vtáhnout SPD do hry, a právě to je, myslím, styl Merkelové. Je typem političky, která chce vládnout za pomoci konsenzu. To jí velká koalice umožní – SPD bude součástí vlády, čímž se oslabí opozice. Tento přístup bylo možné v nedávné době pozorovat v případě hlasování o protikrizových opatřeních – SPD hlasovala s vládou. To bude chtít Merkelová zachovat; chce co možná nejširší podporu pro vše, co dělá. Proto jsem přesvědčen, že dává velké koalici přednost před dohodou se Zelenými.

Kde by se mohl rukopis SPD projevit? Jinými slovy, v čem by se politika velké koalice mohla v porovnání s vládou CDU/CSU a FDP lišit?

Opravdu nečekám, že půjde o něco významného. Otázkou je, na co se nakonec zaměří, zda to bude Evropa a její krize, nebo spíše domácí záležitosti. Podle mě si spousta lidí přeje, aby se politici zaměřili na krizi eurozóny. To by znamenalo tlak na oslabení tvrdého německého postoje a požadavků na úspory a reformy. Možná by zároveň došlo k posunu v tématu společného dluhu a bankovní unie. Ve volební kampani se ale SPD vyhýbala evropským tématům, bála se s Merkelovou pustit do debaty o Evropě, protože věděla, že by neuspěla. Sociální demokraté vědí, jak výrazně Němci v těchto věcech Merkelovou podporují. Nic zásadního proto voličům neslibovali, takže v této věci v podstatě ani nemají žádný mandát. V této oblasti tedy příliš aktivní nebudou.

Kde tedy naopak tlačit budou? Kde se pokusí prosadit do vládní politiky svůj program?

Předpokládám, že se zaměří na několik věcí, které se staly těžištěm jejich kampaně a jsou populární. Jde například o minimální mzdu a další domácí agendu.

Někteří experti možná i proto mluví o tom, že má nyní Merkelová velice silnou pozici, takže lze čekat, že její tah na "evropskou branku", ta snaha prosadit svou, zesílí.

To je zajímavé téma. Je pravda, že se podobné názory objevily, já si tím ale nejsem jistý. Částečně už proto, že vlastně nevím, co chce Merkelová prosadit, co je její cíl. Nemyslím si, že má nějakou jasně definovanou agendu. Kdyby měla vizi, pak bych s obsahem vaší poznámky souhlasil, ale na základě toho, co o Merkelové víme, tvrdím, že vizi nemá. Její politika je založena na pomalém posunu vpřed, krůček po krůčku. Ví, jak důležité je mít podporu ostatních, a už proto si nedovedu představit, že by najednou začala ostatním rozdávat noty.

Eurozóna
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ivana Birtová, Realitní Shaker)
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat