Lockdown 2.0: Co čekají od české ekonomiky analytici z Komerční banky?

Slibné oživení, které jsme v průběhu třetího čtvrtletí v tuzemské ekonomice pozorovali, rázně utnula druhá pandemická vlna a opětovné uvalení restriktivních opatření na (nejen) ekonomický život v České republice. Obáváme se, že nás výrazná omezení budou sužovat i v průběhu listopadu a budou mít své hospodářské dopady. Ekonomika tak v letošním závěrečném čtvrtletí opět spadne do recese, píší ekonomové z Komerční banky.

Opětovné uzavření ekonomiky si vynutilo revizi odhadu vývoje hospodářství níže. Komerční banka předpokládá, že tuzemská ekonomika letos poklesne v reálném vyjádření o 7,6 %. Určitá míra opatření mířících proti šíření nemoci, ale zároveň negativně ovlivňující ekonomiku s námi bude zřejmě až do poloviny příštího roku. Oživení v první polovině roku nebude tak výrazné, jak jsme původně předpokládali. Celoroční hospodářský růst v roce 2021 tak banka nově vyhlíží na úrovni 3 %.

Ačkoli je tuzemská epidemická situace v mezinárodním srovnání extrémně špatná, výrazné zhoršení je patrné i v globálním měřítku. To se odrazí v globální ekonomice. Zatímco ve třetím čtvrtletí se v USA, eurozóně i středoevropském regionu lze těšit na opravdu zajímavou dynamiku vývoje HDP, nad čtvrtým čtvrtletím se začínají stahovat mračna.

Kvůli aktuálnímu uzavření nemalé části ekonomiky se návrat českého HDP na předpandemickou úroveň zpozdí o rok. Ekonomika podle KB bude operovat pod své možnosti až do roku 2023.

Navzdory rekordnímu hospodářskému propadu se díky vládní podpoře a programům na udržení zaměstnanosti situace na trhu práce nezhoršuje tak dramaticky. Přesto nezaměstnanost postupně poroste, a to na 4,4 % v průběhu příštího roku. Recese se významně podepsala na dynamice mezd, kde letos KB předpokládá jejich nominální vzestup o 1,1 %, v příštím roce pak o 3,0 %. Tahounem budou hlavně platy ve veřejné sféře.

Podzimní koronavirová vlna se negativně promítne do hospodaření s veřejnými financemi. Druhá vlna pandemie si podle analytiků z Komerční banky vyžádá dodatečné výdaje minimálně v objemu 50 miliard Kč. Účet stále není konečný a představuje největší riziko nové prognózy. Schválený letošní schodek státního rozpočtu 500 miliard Kč je z pohledu vlády komfortní, KB počítá s deficitem o 100 miliard nižším. Vývoj v hospodaření státu mezi první a druhou pandemickou vlnou spíše příjemně překvapoval. Vláda navíc nebude schopna naplnit plán investic, které ale i tak budou nejvyšší v historii.

Česká koruna a příležitosti v depresi druhé vlny pandemie
Koruna je po nárazu druhé vlny epidemie opět extrémně podhodnocená. Špatné časy pro ekonomiku a měnu znamenají dlouhodobou nákupní příležitost. Zvládnou-li druhou vlnu v zahraničí, nezkolabují české exporty a domácí výroba. Pomalejší rozvolňování ovšem utlumí domácí poptávku (a následně dovozy). Investoři a podnikatelé by měli zvážit zajištění takzvaným knock-In forwardem (KIF), který nabízí asymetrii blízkého kurzu zajištění a širokého možného využití ještě slabší koruny.

Navzdory letošnímu hlubokému hospodářskému propadu se inflace drží nad 3 %, tedy nad tolerančním pásmem centrální banky. Důvodem je především rychlejší růst cen bez segmentu potravin a energií. S blížícím se koncem roku by ale měla inflace začít klesat a letošní celoroční průměr by měl být 3,2 %. V příštím roce by pak inflace vlivem oslabené ekonomiky měla dále zpomalovat na průměrných 2,3 %.

Česká národní banka po výrazném uvolnění měnové politiky v první polovině letošního roku ponechá úrokové sazby na současné nízké úrovni minimálně do konce roku 2021. K dalšímu uvolnění měnové politiky podle prognózy Komerční banky nepřistoupí. Hlavním argumentem proti dalšímu uvolnění je především výhled tuzemské inflace, která zůstává nad horní hranou tolerančního pásma ČNB. Její návrat na 2% cíl bude pouze pozvolný. K zavedení nekonvenčních nástrojů měnové politiky ČNB podle ekonomů z Komerční banky nepřistoupí.

Kurz koruny působí stabilizačně, když v posledních týdnech reflektoval zhoršující se epidemickou situaci. Koruna tak oslabila nad 27 EUR/CZK. Tím pomohla centrální bance s uvolněním měnových podmínek. S odezněním současné pandemické situace očekává KB rychlý návrat koruny k silnějším úrovním, když průměrný kurz pro příští rok předpokládají analytici na úrovni 26,30 EUR/CZK.


KOMPLETNÍ PROGNÓZA KOMERČNÍ BANKY


Zdroj:
Komerční banka
Česká republika
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 6. 2021 22:48
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 6. 2021 10:01
Novák (AKCENTA CZ): Koruna letos může atakovat maxima z roku 2020
Česká koruna
Přestat sledovat
EUR/CZK
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
21. 6. 2021 12:01
Investorský magazín: Jak dnes na investiční portfolio podle Jana Sýkory
Alokace investic
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 6. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): Trhy po zasedání Fedu přenastavily očekávání, drama se ale zatím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat