Nezaměstnanost v ČR v březnu klesla na 4,8 %

Nezaměstnanost v ČR v březnu klesla na 4,8 % z 5,1 % v únoru. Bez práce bylo 356 112 lidí, což je nejnižší březnová hodnota od roku 2008. Volných pracovních míst bylo 150 917. Údaje zveřejnil v pondělí Úřad práce ČR. Nezaměstnanost by podle něj měla klesat i v dalších měsících. Stejný názor má i většina analytiků.

Situace na pracovním trhu odpovídá jak dlouhodobému stavu, tak ročnímu období. Jarní počasí přispívá rozjezdu sezónních prací. "Z evidence úřadu práce odešlo v březnu téměř 64 500 lidí. Řada z nich našla uplatnění ve stavebnictví, lázeňství, zemědělství, lesnictví, gastronomii nebo třeba v cestovním ruchu," uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

V březnu rovněž tradičně roste zájem zaměstnavatelů o veřejně prospěšné práce, především při jarních úklidech veřejných prostranství. "Úřad práce ČR s nimi po splnění zákonných podmínek uzavírá dohody. Hlavní nástup těchto činností se očekává v dubnu," podotkla Sadílková. Úřad práce ČR má také nasmlouváno 3 362 pozic pro výkon takzvané veřejné služby, zejména s obcemi, nestátními neziskovými organizacemi, ale i se školkami a školami.

Nejnižší podíl nezaměstnaných má nově Plzeňský kraj, a to 3,1 %. Praha je druhá s mírou nezaměstnanosti na úrovni 3,2 %. Naopak nejhůře na tom je nadále Ústecký kraj, kde nezaměstnanost dosáhla 7,4 %.

Pokles nezaměstnanosti zaznamenalo v březnu všech 77 regionů. Nejnižší byla v okresu Rychnov nad Kněžnou (1,6 %), Praha-východ (1,7 %), Mladá Boleslav a Praha-západ (shodně 2,5 %). Nejvyšší míru nezaměstnanosti pak vykázaly okresy Karviná (9,9 %) a Most (9,7 %).

Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr hlásí 36 regionů. Na jedno volné pracovní místo nyní v ČR připadá 2,4 uchazeče. Na Karvinsku to bylo 13,9 uchazeče a na Ústecku 8,9 uchazeče.

Zaměstnavatelé měli v březnu největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, pomocníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, montážní dělníky, uklízeče, kuchaře, pracovníky ostrahy bezpečnostních agentur, svářeče, řezače plamenem a páječe, obsluhu vysokozdvižných vozíků nebo nástrojáře. Tradičně vysoká je poptávka po technických profesích napříč všemi obory.

V evidenci ÚP byli nejčastěji klienti s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou. Průměrný věk nezaměstnaných činil v březnu 42,6 roku. Mezi evidovanými bylo 124 314 lidí nad 50 let, na celkové nezaměstnanosti se podíleli téměř 35 %.

Z profesního hlediska bylo v evidenci nejvíce pomocných pracovníků ve výrobě, prodavačů, všeobecných administrativních pracovníků, uklízečů, pracovníků v ostraze, zedníků, kamnářů, dlaždičů, montérů suchých staveb, řidičů osobních a malých dodávkových automobilů, pomocných manipulačních dělníků nebo pracovníků v gastronomii.

Analytici: Nezaměstnanost bude klesat až do léta

Z reakcí analytiků vyplývá, že nezaměstnanost bude klesat i v dalších měsících, nejníže se zřejmě dostane v červnu, a to ke 4 %.

"Mírný pokles podílu nezaměstnaných bude pokračovat i v následujících měsících. Svého dna by v letošním roce měla míra nezaměstnanosti dosáhnout v červnu, a to na 4,3 %. Ve zbytku roku se bude vlivem sezónních faktorů mírně zvyšovat," uvedla ekonomka Komerční banky Jana Steckerová.

Také analytik společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák očekává, že v dalších měsících klesne nezaměstnanost hlouběji pod pět procent. "S poklesem nezaměstnanosti a rostoucí nabídkou volných pozic se zároveň pojí problém, že volná místa nemá kdo obsadit, protože pro ně buď neexistují vhodní uchazeči, nebo se nacházejí v regionech, kde je minimální nezaměstnanost, nebo jsou prostě mzdově neatraktivní," uvedl.

Do poloviny letošního roku podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška pravděpodobně padne dosavadní rekord v podílu nezaměstnaných 4,28 % z roku 2008. Nevylučuje ani pokoření čtyřprocentní hranice. "Nesoulad mezi nabídkou a poptávkou na trhu práce bude každopádně ve stále větší míře omezovat podniky i celou ekonomiku a promítat se do další akcelerace mezd," uvedl.

I podle Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ING pro ČR, by nezaměstnanost mohla klesnout až na 4,2 %. "Natolik významný pokles ale vzhledem k tomu, že nezaměstnanost je již velmi nízká a v některých oborech je problém najít vhodnou pracovní sílu, v tuto chvíli neočekáváme," uvedl Seidler.

Z průzkumu poradenské společnosti PwC mezi více než stovkou šéfů významných českých firem vyplývá, že 95 % z nich se obává nedostatku lidí a považuje ho za největší hrozbu pro podnikání v letošním roce. Více než polovina firem přitom chce zvýšit počet zaměstnanců a další více než čtvrtina alespoň zachovat nynější stav. "Firmám ale chybí lidé napříč všemi obory. Velmi kritická situace je mezi technicky a technologicky vzdělanými pracovníky a odborníky na IT," uvedla Andrea Linhartová Palánová z PwC ČR.

Marketingový manažer personální agentury Job Leader Czech Michal Havelka upozornil, že zaměstnavatelé mají dlouhodobě největší zájem o obsazování pozic řidičů, kterých v Česku chybí až 10 000.

Zdroj:
ČTK
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Nezaměstnanost
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ivana Birtová, Realitní Shaker)
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat