Růst počtu pracovních míst ve Spojených státech v květnu prudce zpomalil

Ve Spojených státech v květnu mimo zemědělství vzniklo zhruba 75 tisíc pracovních míst. Analytici přitom odhadovali, že vzniklo přibližně 185 tisíc míst po 224 tisících v dubnu (revidováno z 263 tisíc). Míra nezaměstnanosti však zůstala na 49letém minimu 3,6 %, jak se čekalo. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Meziroční růst mezd v květnu zpomalil na 3,1 % z 3,2 %.

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, v květnu zůstala na 62,8 %, čekal se růst na 62,9 %. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu rovněž ty, kteří již hledání práce vzdali, a také ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, klesla na 7,1 % ze 7,3 %.

Průměrná hodinová mzda se v květnu meziročně zvýšila o 3,1 %, v dubnu stoupla o 3,2 % a analytici čekali pokračování růstu tímto tempem. Proti dubnu se mzda v květnu zvýšila o 0,2 %, analytici čekali růst o 0,3 % po 0,2% zvýšení v dubnu.

V soukromém sektoru vzniklo v květnu asi 90 tisíc míst po přírůstku 205 tisíc míst v dubnu (revidováno z 236 tisíc). Čekal se přírůstek zhruba 175 tisíc míst. Ve veřejném sektoru ubylo v květnu asi 15 tisíc míst, v dubnu se počet míst ve veřejném sektoru zvýšil zhruba o 19 tisíc (revidováno z +27 tisíc). Zpracovatelský sektor ohlásil za květen přírůstek asi tří tisíc míst (odhad: +5 tisíc, duben: +5 tisíc).

Pro řadu analytiků a ekonomů jsou slabá čísla překvapením. Například Robert Martin z UBS před zveřejněním zprávy prohlásil, že neočekává výraznější vliv napětí v oblasti obchodu na trh práce. Podobně hovořil i Spencer Hill z Goldman Sachs.

Americký dolar v reakci na zveřejněná data oslabil, euro k americké měně posílilo z 1,1273 USD na 1,1322 USD. Futures na index S&P 500 nejdříve klesly, ztráty ale brzy smazaly. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA se kolem 15.00 SELČ snižoval o asi šest bazických bodů na 2,06 %.

Podle středečních údajů agentury ADP soukromí zaměstnavatelé v USA v květnu vytvořili přibližně 27 tisíc pracovních míst. Analytici v průměru odhadovali, že vzniklo asi 180 tisíc pracovních příležitostí po 275 tisících v dubnu.

Ekonomové odhadují, že k udržení míry nezaměstnanosti na stávající úrovni je potřeba každý měsíc vytvořit asi 100 000 pracovních míst. Údaj o tvorbě míst za březen byl revidován ze 189 tisíc na 153 tisíc.

Za celý rok 2018 americká ekonomika vytvořila zhruba 2,6 milionu pracovních míst, což bylo nad úrovní 2,1 milionu z roku 2017 i 2,2 milionu z roku 2016.

"Zpráva z trhu práce za květen je dalším důkazem toho, že si obchodní válka mezi USA a Čínou začíná vybírat svou daň. Nejsme na okraji propasti, vyhlídky však nejsou zrovna optimistické," říká Tim Quinlan, ekonom z Wells Fargo Securities.

"Otázkou je, zda se zpomalující růst v oblasti výroby a zboží přenese i na služby. Obchodní válka ovlivňuje primárně výrobu, do sektoru služeb by se však mohla přenést přes horší náladu a obavy spotřebitelů," dodává Martha Gimbelová z Indeed Hiring Lab.

Růst cen v dubnu zrychlil na 2 %, růst HDP v prvním čtvrtletí dosáhl 3,1 %

Růst amerického HDP v prvním čtvrtletí zrychlil v celoročním přepočtu na 3,1 % z 2,2 % v předešlém čtvrtletí. Objevují se nicméně náznaky, že dočasné pozitivní dopady vyššího vývozu a kumulace zásob polevují a že zpomaluje výroba v továrnách. Atlantský Fed předpovídá, že růst HDP Spojených států ve druhém čtvrtletí zpomalí na 1,5 %.

Za celý loňský rok ekonomika vzrostla o 2,9 %, celoroční růst tak zrychlil z předloňských 2,2 %, byl nejprudší za poslední tři roky a dostal se k 3% úrovni, kterou si stanovila za cíl administrativa Donalda Trumpa.

Index spotřebitelských cen v USA v dubnu meziročně stoupl na 2 % z 1,9 % v březnu. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,3 % po růstu o 0,4 % v předchozím měsíci. Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v meziročním srovnání stoupla na 2,1 % z 2 % v březnu.

Pokud bude pokračovat dosavadní vývoj, bude to patrně znamenat, že se inflace nevrátí k 2% cíli americké centrální banky tak rychle, jak se dosud čekalo. Centrální banka by tak měla důvod přistoupit ke snížení základní úrokové sazby. Část analytiků už dokonce počítá s tím, že Fed letos úroky sníží dvakrát.

Zdroj:
FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, ČTK
Nezaměstnanost
Přestat sledovat
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat