6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Letos v lednu viceguvernér Fedu Stanley Fischer odhadl, že se do prosince může základní sazba americké centrální banky zvýšit hned čtyřikrát, a to naprosto realisticky. Na konci září lze jen suše konstatovat, že k posunu úroků u centrální banky v USA zatím nedošlo. Nic nového.
V zápisu po zářijovém zasedání svého měnového výboru Fed uvedl, že se další zvyšování sazeb jeví jako pravděpodobnější, ale že se stále čeká na další důkazy o posunu ekonomiky (americké, ale vlastně i světové) k cílům, lépe řečeno představám banky. Členové měnového výboru téměř jako jeden muž věří v alespoň jedno zvýšení sazeb do konce roku, v červnu ale věřili ve dvě.
Ano, slovo věřit je podstatné. A možná nepřesné, protože kdo ví, co se děje v hlavách těch, kdo si skrze svůj mandát pohrávají s nervy investorů a kurzy aktiv prakticky po celém světě.
Tato hra na víru trvá již léta. Od roku 2013 se křivka očekávaného vývoje základní úrokové sazby Fedu z dílny samotného měnového výboru banky pravidelně posouvá po časové ose doprava (do budoucnosti) a pomalu, ale jistě se snižuje. Rok co rok se počítá s několika posuny úroků výše, aby se pak (až na jednu výjimku v prosinci 2015) nestalo vůbec nic. Zlá ekonomika, zlá inflace, zlá rizika, opakovaně (s trochou nadsázky) vzkazuje trhům Fed.