Štěstí pro USA: Systémový šok nepřichází

Americká ekonomika a americký akciový trh mohou být v klidu. Šoků je totiž mnoho, ale žádný nevypadá jako systémový. Nebo ano?

Finanční trhy zasáhlo v roce 2014 hned několik externích šoků. S každým děsivým titulkem se trhy zachvěly. Volatilita vzrostla, výnosy klesly, dolar posílil, akcie oslabily. Ale po každé takové události se trhy opět vzpamatovaly a investoři se začali soustředit na ekonomické fundamenty. Výsledek? Americké akcie měřené indexem S&P 500 jsou blízko rekordů a od začátku roku posílily o zhruba 8 %.

Odmysleme si tuto "dobrou" zprávu a podívejme se podrobněji na rizika, která na nás vyskakují z novinových titulků.

V lednu způsobily obavy o splasknutí úvěrové bubliny v Číně a run na některé měny na rozvíjejících se trzích pokles indexu S&P 500 o 6 %. Potom přišlo obsazení Krymu, což rozvířilo především evropské trhy. V červnu teroristická skupina ISIS obsadila část Iráku, což vyvolalo červencový 13% růst ceny ropy. Následoval kolaps druhé největší portugalské banky, což poslalo do kolen evropský bankovní sektor, který se propadl o 10 %. Se sestřelením letadla nad Ukrajinou a s růstem obav z ruské invaze se celý konflikt na Ukrajině dostal na novou úroveň. Od červnových maxim jsou evropské akcie o 8 % níže, americkým akciím se naopak podařilo zotavit a vyšplhat na nové rekordy.

Tyto události vyvolávají otázku, jak na ně mají investoři reagovat. Důležité je rozeznat, zda jde o systémový (tedy dlouhodobý) problém, nebo jen o krátkodobý šok.

Systémový, nebo krátkodobý šok?

Abychom našli systémový problém, který má široký dopad na ekonomiku a trhy, musíme se vrátit do roku 2008 k finanční krizi. Bublina amerických nekvalitních hypoték vypadala jako izolovaný problém, byla ale tak prorostlá celým systémem, že nakonec ohrozila světové finance.

Ptát se sami sebe, zda jde v tom kterém případě o systémový problém, je dobrý nástroj, jak se v případě jednorázového šoku vyhnout panickému výprodeji aktiv. Tento přístup posloužil investorům v prvních 8 měsících roku 2014 velice dobře. Většina problémů se ukázala jako dočasná (zatím). Světová ekonomika zatím letos sice pomalu, ale stabilně roste.

Je téměř nemožné rozpoznat systémový problém v momentě, kdy přijde. Ale existuje několik pravidel, které mohou leccos napovědět.

Vysoká finanční páka: Historicky za systémovými šoky vždy stojí vysoké zadlužení. To byl případ finanční krize v roce 2008 i následné krize eurozóny. Obě tyto události jsou přímo spojeny s negativním vývojem cen akcií.

Geopolitické potíže: Geopolitika má naopak většinou menší šanci stát se systémovým problémem. Nicméně pokud geopolitické potíže nastanou v době, kdy je v systému přehnané zadlužení, může systémový šok nastat.

Pohled z dálky

Pokud se podíváme zpět, zjistíme, že všechny "děsivé" události se děly na pozadí několikaměsíční konsolidace amerického akciového trhu. Možná se na ní i podílely. Z grafu plyne, že přestože je S&P 500 letos v plusu okolo 8 %, proběhly během posledních 8 měsíců tři krátké pullbacky. Spodní křivky v grafu ukazují, jak se vedlo dalším finančním aktivům.

Dařilo se především vládním dluhopisům a dolaru. Především propad výnosů z dluhopisů, tedy růst ceny, byl pro řadu investorů velmi překvapivý. Japonské desetileté dluhopisy se obchodují s výnosem kolem 0,5 %, německé pod 1 %, francouzské kolem 1,4 %. Pak se není čemu divit, že americké 10leté dluhopisy vynášejí jen 2,4 %. Vlastně je to ve srovnání s jinými zeměmi překvapivě vysoký výnos.

Vysoké valuace mají důvod

Většina tržních šoků v tomto roce měla geopolitickou příčinu a žádný z nich se neukázal pro americkou ekonomiku jako systémový. To je možná důvod toho, že je letos S&P 500 v plusu, zatímco akcie v jiných vyspělých zemích zaostávají. Ano, valuace amerických akcií mohou být vyšší než v jiných částech světa. Jenže se zdá, že pro to existuje dobrý důvod.

To nás přivádí zpět k fundamentům. Výsledky firem za druhý kvartál překonaly odhady, což naznačuje, že by se mohl za celý rok naplnit odhad růstu zisků amerických firem o 8,5 %. To je více než loňský 5% růst. Pokud jsou akcie v novém sekulárním býčím trendu, jak naznačují některá historická srovnání, opravdu půjde hlavně o to, jak se budou vyvíjet hlavní ekonomické ukazatele.

Zdroj:
Fidelity
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat