Tohle nás naučil rok 2016

Rok 2016 byl plný nečekaných zvratů a překvapivých reakcí trhů. Hodně investorů se spálilo, ale hodně jich slušně zbohatlo. Každý si odnesl nějaké ponaučení - ti chytřejší z chyb a zkušeností ostatních, ti méně chytří čerpali zejména z vlastních přešlapů. Co si z uplynulých 12 měsíců odnesli známí investoři, portfoliomanažeři či publicisté a komentátoři na Twitteru?

Jonathan Krinsky (MKM Partners): O dění na finančních trzích nerozhodují zprávy ani reakce na ně. Brexit a prezidentské volby v USA jasně ukázaly, že trend určují reakce na reakce.

Tom Brakke (Research Puzzle): Stát se může cokoli. Úplně cokoli.

George Pearkes (Bespoke Investment Group): Murphy a jeho všeplatné zákony jsou vždy někde poblíž.

Michael Kitces (Nerd's Eye View): Trhy nejsou v předvídání politických událostí o nic lepší než průzkumy veřejného mínění. Bezradné jsou navíc i v předvídání ekonomických dopadů událostí.

Andy Swan (LikeFolio): Nezáleží na tom, jak chytří jsou jednotlivci v nějaké skupině, když tato skupina jako celek stanovuje naprosto nesmyslné závěry.

Brian Portnoy (Virtus Investment Partners): Pro většinu drobných investorů neexistuje nic těžšího než pohlédnout za krátkodobý horizont. I když o tom dobře vědí a snaží se proti tomu bojovat.

Ari Wald (Oppenheimer): Nerozhoduje, zda jsou u kormidla býci, nebo medvědi. Peníze lze vydělat vždy. Většina investorů se ale bohužel nedokáže dostatečně rychle přizpůsobit změně trendu.

Jake (EconomPic): Silný růstový trend je zbraň, která dokáže porazit cokoli - slabé fundamenty, nesmyslně vysoké valuace i extrémní nárůst politické nejistoty.

Morgan Housel (The Collaborative Fund): Každý žije uvnitř malé bubliny. Bohužel jen málo z nás si to alespoň občas uvědomí.

David Schawel (New River Investments): I když dobře víte, co se v dohledné době stane, stěží předpovíte, jak na tyto události zareagují trhy.

Greg Harmon (Dragonfly Capital): Tweetující politici jsou ještě horší než tweetující ekonomové.

J.C. Parets (All Star Charts): Tradiční finanční média produkují stále více šumu a reklamy na objednávku. Vzít si z toho lze jediné – čas se dá trávit efektivněji než vysedáváním před televizní obrazovkou.

Larry Swedroe (Buckingham Strategic Wealth): Když dojde na investování, vnímají investoři tři roky jako dlouhodobý horizont, pět let jako extrémně dlouhodobý horizont a deset let jako věčnost. Málokdo dokáže pochopit, že i deset let může být jen okamžik.

Todd Sullivan (ValuePlays): Čím komplikovanější analýza je, tím více bychom měli přemýšlet o tom, zda by nebylo lepší ji úplně ignorovat.

Cullen Roche (Pragmatic Capitalism): Většina investorů své portfolio připravuje na události, jejichž příchod se všeobecně očekává. Pouze ti nejúspěšnější portfoliomanažeři se připravují i na to, co nikdo nečeká.

Jon Boorman (Broadsword Capital): Politické události jsou na předvídání mnohem náročnější než trhy.

Allison Schragerová (Quartz): Mám větší důvěru v demokracii než ve svůj vlastní úsudek.

David Blair (Crosshairs Trader): Takzvaný lednový efekt není příliš spolehlivý.

Bob Seawright (Above the Market): Nikdo se nedokáže ani přiblížit k předpovídání budoucnosti. Přitom se o to kdekdo neustále snaží.

Cathleen Rittová (Rockettes): Zjistila jsem, že spousta lidí skutečně touží po práci v továrně.

Blair duQuesnayová (Thirty North Investments): Nic není dost bláznivé na to, aby se to nemohlo stát. Můžete si myslet, že jsem se to naučila během finanční krize, ve skutečnosti mě o tom však přesvědčilo až vítězství hvězdy reality show v prezidentských volbách.

Andrew Thrasher (AThrasher): Splynutí s davem není zárukou výhry. Ačkoli všichni tvrdili, že výhra Trumpa spustí akciové výprodeje, slavila nakonec překvapivě hrstka kontrariánů.

Jeff Hirsch (Stock Trader Almanac): Nejlepším řešením je, když jste za všech okolností věrni své strategii založené na dlouhodobých fundamentech a ignorujete krátkodobé impulzy.

Jeff Carter (Body and Figures): Fakta nejsou důležitá. Lidé je stejně přizpůsobují své vlastní realitě.

Quantian (Deep Web): Chcete-li zprávy od kontrariánů, šílenci z Twitteru s vyšinutými názory a několika stovkami odběratelů vám pravděpodobně udělají lepší službu než správci hedgeových fondů s famózní pověstí a stohy stostránkových analýz.

Barry Ritholtz (Ritholtz Wealth Management): Reálný svět je čím dál tím podivnější než fikce.

Invictus (The Big Picture): Klienty nezajímají písmena řecké abecedy tak, jak si myslí investiční poradci.

Derek Thompson (The Atlantic): Když dojde k události, která zmate všechna očekávání, může to vést k tomu, že si lidé budou jistí, že všechny jejich názory byly správné.

Zach Shrier (Shrier Wealth Management): Neměli bychom věřit svým vlastním předpovědím. Ne proto, že jsou vždy špatné, ale proto, že jsou irelevantní.

Aaron Klein (Riskalyze): Tradiční koncepty jsou mrtvé. Když elity tvrdí, že trhy určitě spadnou, pokud Britové zvolí brexit, a nic takového se nestane, nemůžeme si být jistí už vůbec ničím.

The Wall Street Ranter: Je nesmírně obtížné podceňovat inteligenci amerických voličů.

Tadas Viskanta (Abnormal Returns): Slova Adlaie E. Stevensona II. byla proročtější, než jsme si mysleli: "V Americe může být prezidentem kdokoli. To je jedno z rizik, jež musíme akceptovat."

Zdroj:
The Reformed Broker
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat