Třetina trhu zná pouze nulové sazby. Jak zareaguje, až Fed začne zpřísňovat politiku?

Nezkušenost mladých traderů na Wall Street nahání jejich zkušenějším kolegům strach z toho, jak se "tržní zelenáči" v budoucnu vyrovnají s vyššími úrokovými sazbami.

Magdy El Mihdawy si ještě dobře vzpomíná na krach trhů v roce 2009. Bylo mu tehdy 22 let a právě absolvoval školu. Kdysi snil o tom, že se stane profesionálním tenistou, od roku 2009 ale pracuje pro Cantor Fitzgerald v oddělení akciových derivátů. Stal se tak součástí generace traderů na Wall Street, kteří nepoznali nic jiného než pokrizový svět rekordně nízkých sazeb a neustále rostoucích trhů.

"Poslední čtyři roky jsme stále řešili, kde nejrychleji a nejsnáze vydělat peníze," tvrdí El Mihdawy, který studoval ekonomii na Columbia University. "Až se jednoho dne příběh změní a investoři přestanou věřit v neomezené schopnosti centrálních bank, vrátíme se ke staré škole, tedy fundamentální analýze a řešení toho, co se děje kolem nás."

Nikdo netvrdí, že jsou nyní tradeři Wall Street méně schopní než v minulosti. Zajímavý je však počet těch, kteří odstartovali své kariéry po poklesu sazeb Fedu k nule po roce 2008.

Podle dat Emolument.com je traderům na Wall Street 30 let. Kolem 30 % z nich začalo obchodovat teprve v posledních pěti letech a zhruba dvě třetiny z nich nikdy nezažily celý cyklus utahování měnové politiky Fedu.

V roce 2009 vstoupil do světa financí také absolvent Harvardu Ezra Rapoport. V Transmarket Group tehdy dostal za úkol automatizovat platformu pro obchodování s dluhopisy. Rapoport zosobňuje vývoj na Wall Street, zejména v tom smyslu, že počítače dnes zastávají funkce, které dříve vykonávali lidé. Ve svých 31 letech je obchodníkem ve Flammarion Capital Partners, která patří mezi tvůrce trhu s dluhopisovými futures prostřednictvím automatických programů. Mimochodem, ve Flammarion jsou všichni obchodníci dvacátníci nebo třicátníci.

"Poslední, čím bych v tomto byznysu chtěl být, je 50letým traderem nebo salesmenem," tvrdí Rapoport. "V posledních letech skončilo mnoho talentovaných starších obchodníků. Myslím si, že každý, kdo přežil v posledních letech s nedotčenou výkonností, by měl být považován za veterána." Zatímco zkušenost piluje intuici, neochrání vás před přešlapy, jichž se dopustíte pod tlakem, míní Rapoport.

Začátečnické chyby

Jona Corzina, bývalého šéfa Goldman Sachs a MF Global Holdings, která v roce 2011 vyhlásila bankrot, zničily chybné obchody v některých nejzadluženějších evropských zemích. "I starší tradeři dělají začátečnické chyby," tvrdí Rapoport. "Takové věci se stávají pořád."

Brett Steenbarger, který se zabývá psychologií obchodování a je konzultantem hedgeových a tradingových firem, souhlasí s tvrzením, že by zvýšení sazeb mohlo obchodníky vykolejit. "Pokud se budou trhy chovat stále stejně, lze vysledovat vzorec, který takovéto chování popisuje, následovat jej a vydělat na tom," tvrdí. Vstup do nového období vyšších sazeb může některé zmást.

Největší pozdvižení, s jakými se museli akcioví investoři vypořádat v průběhu šestiletého býčího trhu, byly loňská říjnová korekce, při níž S&P 500 ztratil 7,4 %, nebo srpen 2011, kdy USA přišly o nejvyšší rating. Ztráty byly ale vždy velice rychle napraveny. Index vykázal dvojciferné zisky v pěti ze šesti let a nabídl investorům výnos přes 200 % od konce medvědího trhu v roce 2009.

Technologická bublina

Jonathan Corpina vzpomíná na časy, kdy byl mladým traderem a vypukla technologická bublina. Corpinovi bylo 28, když Nasdaq Composite odstartoval historický pokles v roce 2000 a ztratil 80 % hodnoty za 31 měsíců. "Když ceny akcií rostly, považovali jste to za normál, protože jste neznali nic jiného," říká Corpina, dnes výkonný partner v Meridian Equity Partners. "Z tohoto pohledu šlo o náš hendikep."

Ve své knize "Velký krach 1929" John Kenneth Galbraith popisuje, že charakteristickým rysem tehdejší krize bylo to, že se "to nejhorší" ještě dále zhoršovalo. To, co jeden den vypadalo jako konec, se další den ukázalo jako pouhý začátek.

Podobně velkým testem pro burzovní nováčky může být očekávané první zvýšení sazeb Fedu od roku 2006. Podle Stephena Stanleyho, hlavního ekonoma Amherst Pierpont Securities, hrozí u mladých traderů, kteří znají jen nulové sazby, riziko, že špatně vyhodnotí rychlost a rozsah utahování měnové politiky Fedu.

Pohyby úroků

Šéfka Fedu Janet Yellenová prohlásila, že stále počítá s letošním (postupným) zvyšováním sazeb, pokud se ekonomika bude vyvíjet podle předpovědí centrální banky. Zatímco většina ekonomů v průzkumu agentury Bloomberg očekává první zvyšování sazeb v září, obchodníci s futures sázejí na to, že bude centrální banka vyčkávat do prosince. "Domnívám se, že méně zkušení tradeři budou přirozeně inklinovat k podceňování rozsahu zvyšování sazeb," varuje Stanley.

Jak bolestivý může pro obchodníky být vývoj na trzích, lze demonstrovat na situaci před dvěma roky, kdy se tehdejší šéf Fedu Bernanke zmínil o utahování měnové politiky a výnosy 10letých amerických státních dluhopisů v reakci na to během čtyř měsíců vystřelily téměř na dvojnásobek. Američtí dluhopisoví investoři tak utrpěli druhé největší roční ztráty od roku 1977.

"Nenechává mě to klidným," podotýká Yousef Abbasi, stratég pro světové trhy v JonesTrading. Tento 32letý trader odstartoval kariéru v únoru 2011. "Makroekonomické prostředí se stalo tak nepřehledným, že jsou chvíle, kdy sedím u pracovního stolu a přemítám nad tím, co by nakonec mohlo trhy otřást."

Zdroj:
Bloomberg
Trading
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
15. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Jaroslav Brychta, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat