27. 1. 2021 9:00
Aktuálně z trhů: Proč i v době globální pandemie investovat do nemovitostí?
Diskuze mezi premiéry a prezidenty států EU ve čtvrtek odpoledne v Bruselu ukázala, že země unie mají zájem najít spravedlivé a efektivní řešení zdanění internetových společností. Novinářům to v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu EU řekl předseda Evropské rady Donald Tusk.
Evropská komise tento týden debatu o zdanění internetových společností, jako jsou Google či Facebook, zahájila svým návrhem, který nově definuje "digitální přítomnost" firmy na území členského státu. Daně by podle komise měla v členské zemi platit nadnárnodní internetová firma s nejméně 100 000 uživateli z této země nebo s ročními příjmy přes sedm milionů eur či s více než 3 000 smluv o poskytování internetových služeb.
Komise předpokládá, že by při tříprocentní sazbě daně byly odhadované příjmy pro členské státy ročně až pět miliard eur. Zvažuje se ovšem také, že by se tyto peníze mohly v budoucnu stát částí příjmů unijního rozpočtu.
Předseda unijní exekutivy Jean-Claude Juncker novinářům řekl, že podle odhadů komise odvádějí velké internetové firmy ze svých příjmů průměrně jen asi osm procent na daních, u klasických kamenných společností je to podle něj 22-23 %.
Návrhem komise v jeho nynější podobě bude podle Junckera "zasaženo" asi 150 firem, polovina z nich evropských a polovina mimo EU. Podle informací ČTK by se stávající podoba návrhu neměla dotknout českého Seznamu.
"Proběhla velká debata. Irský premiér má na to jiný názor, ale všichnni ostatní jednoznačně potvrdili, že je zdanění potřeba," řekl k diskuzi o zdanění digitálních firem český premiér Andrej Babiš.
Nový předseda slovenské vlády Peter Pellegrini zase před novináři poznamenal, že při určitém nastavení parametrů návrhu komise by některé menší země nakonec z daní digitálních společností stejně nic nemusely mít.
V závěrech summitu, jejichž část už byla zveřejněna, šéfové států a vlád zemí EU v souvislosti s kauzou kontroverzního využívání osobních dat získaných na Facebooku také upozornili, že digitální platformy musejí zajistit plnou transparentnost a ochranu soukromí a práv občanů.